MENU

Kateřina Burianová

Členka Činohry

Po studiích herectví na DAMU v Praze (absolvovala v roce 1967) byla krátce členkou Divadla Petra Bezruče v Ostravě (Hanička v Jiráskově Lucerně), ale ještě v téže sezoně přešla do hradeckého Divadla VÚ (1967-71), kde hrála mimo jiné Lízu v PygmalionuPepi v Chuti meduMadlén v Malovaném milování. V letech 1974-90 působila v pražském divadle, které tehdy neslo jméno jejího otce – Divadlo E. F. Buriana (LadyMacbeth v MacbethoviNelle v EnšpígloviMáša v RackoviMáša ve Rváčovi, titulní Věra Lukášová aj.). V období 1982-85 působila souběžně ještě v ústeckém Činoherním studiu (Máša ve Třech sestrách, titulní Heda GablerováMarion v Dantonově smrti).

Do souboru Činohry Národního divadla byla přijata v roce 1991. Od té doby zde nastudovala řadu postav širokého rejstříku – Paní Eynsford Hillovou v Shawově PygmalionuLeonu v Koltesově Boji černocha se psyAse v Ibsenově Peer GyntoviJuditku v Přidalových Sáňkách se zvonciRybářku v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Náčelnici korintského chóru v Eurípidově Médei, hrála Charlottu v Čechovově Višňovém saduMarju Lebjadkinovou v dramatizaci Dostojevského BěsůMary Tyronovou v O´Neillově Cestě dlouhým dnem do nociRakel v Bergmanově hře Po zkoušceIréne v Kohoutově Kyanidu o pátéClaru v Bernhardově hře Před penzíHoubovou v Havlově PokoušeníPaní Rhonovou ve Schnitzlerově Duši – krajině širéGudný v Sigurđssonově Dnu nadějeClaire Lannesovou v Durasové Anglické milence (nominace na cenu A. Radoka 2008 i na cenu Thálie, získala za ní Cenu Komerční banky 2008), Potkanovou ve Stodolově Čaji u pana senátoraKrálovnu Markétu v Shakespearově Richardovi III..

V současnosti hraje ve Stavovském divadle Violet Westonovou v Lettsově Srpnu v zemi indiánů (získala za ní Cenu Sazky a Divadelních novin 2009, Cenu Alfréda Radoka 2009 a Cenu Thálie 2009) a několik rolí v Enronu Lucy Prebble. Na Nové scéně ND vystupuje jako Dáma s kočičkou v Ionescově Nosorožci.

Účinkuje občas pohostinsky i v jiných divadlech. V Divadle Viola hrála se synem Filipem Rajmontem v představení z díla svého otce E. F. Buriana pod titulem Jsem tvého jména amen.

FILM A TELEVIZE

Má na svém kontě i účinkování v řadě filmů a televizních inscenací. Například Hra o jablko, ze seriálů Kriminálka AndělČapkovy kapsyNemocnice na kraji města.

Vedle herectví se věnuje i psaní veršů – v roce 1998 jí vyšla sbírka básní V tichu.

OCENĚNÍ

2008 - Cena Komerční banky za roli Claire Lennasové v Durasově Anglické milence
 (ND)
2009 - Cena Sazky a Divadelních novin za roli Violet Westonové v Lettsově Srpnu v zemi indiánů (ND)
2009 - Cena Alfréda Radoka za roli Violet Westonové v Lettsově Srpnu v zemi indiánů (ND)
2009 - Cena Thálie za roli Violet Westonové v Lettsově Srpnu v zemi indiánů (ND)

ROZHOVORY

Odpustím, ale nezapomenu, Divadlo.cz, srpen 2008

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.