MENU

Jolana Fogašová

Host Opery

Jolana Fogašová vystudovala zpěv na konzervatoři v Bratislavě (1986–90) a na Vysoké škole múzických umění pod vedením Viktórie Stracenské (1990–94); v roce 2009 obhájila na této škole doktorát. V posledních letech také spolupracuje s Josefem Loiblem v Mnichově. Zúčastnila se rovněž interpretačních kurzů v italské Sieně u Carla Bergonziho. Od roku 1993 působí jako stálý host opery Slovenského národního divadla v Bratislavě a Národního divadla v Praze. V témže roce také zahájila úspěšnou mezinárodní kariéru jako mezzosopranistka, v dalších letech ji hlasový rozsah, pěvecká technika i umělecký potenciál nasměřovaly k sopránovému oboru. Operní repertoár Jolany Fogašové je velmi široký. V posledních letech se zejména věnuje postavám mladodramatického oboru: Tosca, Manon Lescaut, Eglantine (Euryanta), Abigaille (Nabucco), Elsa (Lohengrin), Venuše (Tannhäuser), Lady Macbeth (Macbeth), Jana z Arcu (Panna orleánská), Judith (Modrovousův hrad), Santuzza (Sedlák kavalír), Cherubín (Massenet: Chérubin), Lucrezia Borgia ad., z českého repertoáru například Ježibaba a Cizí kněžna (Rusalka), Božena (Vanda), Lišák (Příhody lišky Bystroušky) a Kristina (Věc Makropulos), kterou zpívala v milánské La Scale a v Teatro Maggio Musicale ve Florencii.
Jolana Fogašová spolupracovala s řadou významných orchestrů (Vídeňská, Mnichovská a Slovenská filharmonie, Vídeňští symfonikové, Orchestre Philharmonique de Radio France, Mozarteum Orchester Salzburg, Düsseldorfští symfonikové ad.) a s dirigenty světového renomé (Z. Mehta, F. Luisi, P. Boulez, L. Hager, J. Latham-Koenig, J. Svetlanov, N. Bareza, Zhang Guoyong, M. Letonja, E. Villaume, E. de Waart, F. Haider, J. Mercier, J. Kovács, J. Bělohlávek, M. Venzago, J. Fiore, O. Lenárd, A. Eschwé, L. Langrée, S. Lano, G. Korsten, H. Wolf, I. Fischer, B. Gregor, A. Ligeti a další). V prosinci roku 2012 vystoupila na vánočním koncertě po boku slavného tenoristy Josého Carerrase. 
Její zahraniční hostování zahrnují Argentinu (Buenos Aires), Belgii (Brusel), Českou republiku (Praha, Brno), Čínu (Peking), Francii (Paříž, Lille, Bordeaux, Štrasburk, Montpellier), Holandsko (Amsterdam, Haag,  Leeuwarden, Drachten, Groningen), Chorvatsko (Split), Japonsko (Tokio), Maďarsko (Budapešť, Miškolc), Německo (Berlín, Düsseldorf, Mnichov, Kolín, Lipsko, Frankfurt, Bamberg, Halle, Furth), Portugalsko (Lisabon), Rakousko (Vídeň, Bregenz, Salcburk, Linec, Štýrský Hradec, Kremže, Lilienfeldt), Řecko (Atény), Španělsko (Cuenca), Švýcarsko (Bern, Ženeva, Curych, Lousanne, Basilej), Itálii (Milán, Řím, Neapol, Bologna, Florencie, Terst, Cagliari, Brescia), Turecko (Istanbul) ad. Ve spolupráci se Slovenskou filharmonií a dirigentem Rastislavem Štúrem natočila v roce 2000 CD nahrávku árií, dále CD Uspávanky (komorní úprava světových ukolébavek, 2002) a s dirigentem Gérardem Korstenem Weberovu operu Euryanthe (Itálie, 2003).
Aktualizace: září 2016

Více o umělci

Jolana Fogašová účinkuje v představeních

SEZONA 2019/2020

  • Rusalka Národní divadlo
    20. 12. 2019, 19:00

Jolana Fogašová účinkuje v inscenacích

SEZONA 2019/2020

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.