MENU

Johanna Tesařová

Členka Činohry

Herectví vystudovala na JAMU v Brně (1967). V době studií už hostovala v Divadle Husa na provázku. Od roku 1970 působila deset let v Divadle Petra Bezruče v Ostravě (hrála zde např. Kateřinu ve Zkrocení zlé ženy, Jelenu ve Strýčku Váňovi, Arkadinu v Rackovi, Gertrudu v Hamletovi, Josie v Měsíci pro smolaře). Na dalších deset let (1982-92) spojila svůj herecký život s Divadlem J. K. Tyla v Plzni, kde byla např. Drahomírou (Drahomíra a její synové), Bernardou (Dům doni Bernardy) nebo Martou (Kdo se bojí Virginie Wolfové).

Členkou Činohry Národního divadla se stala v roce 1992. Ztvárnila zde dosud asi čtyřicet rolí – připomeňme alespoň některé: Vražednice v jedné z aktovek Mittererovy Návštěvní doby, Vrbčena v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Agrippina v Racinově Britannicovi, Ase v Ibsenově Peer Gyntovi, Felipa v adaptaci hry Lope de Vegy Dorotei, Iokasté v Sofoklově Oidipovi vladaři, Tonka v dramatizaci Hrubínovy Romance pro křídlovku, Poutnice, též Veronika v lidových Pašijích, Kněžna Bělokonská v Dostojevského Idiotovi, Dáma v Bernhardově Portrétu umělce jako starého muže, hrála a zpívala jednu ze sekretářek v Českých sekretářkách (podle Wittenbrinka), Paní Jangovou v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, Isabellu a Kiddovou v Churchilové Prvotřídních ženách, Volumnii v Shakespearově Coriolanovi, Paní Pearceovou v Shawově Pygmaliónu, postavu pojmenovanou jako Nr.01 – generál, velitelka speciálního oddílu, černoška ve Vedralových Starých režisérech, Viktorku v dramatizaci Němcové Babičky, Olivii ve von Trierově hře DogvillePaní ministrovou ve Stodolově komedii Čaj u pana senátoraDueňu a Markétu de Jesus v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, několik rolí ve hře Enron, Runu v Zeyerově Radúzovi a MahuleněPavlínu v Rackovi, Marinu ve Strýčkovi VáňoviAmálku v Zahradní slavnostiMarii Dubskou ve Stroupežnického Našich furiantechPaní Andrewsovou v Bartlettově Zemětřesení v LondýněLesanu ve Strakonickém dudákovi aj.

V současném repertoáru ji můžete vidět jako Babičku, LípuVůdce štěstí (Modrý pták, Stavovské divadlo), jako Tchyni (Krvavá svatba, Stavovské divadlo), jako Tesařovou (Křehkosti, tvé jméno je žena, Nová scéna), jako Zlého ducha (Faust, Stavovské divadlo) a jako Starou (Kouzelná země, Stavovské divadlo). 

Hostuje občas i na jiných scénách.


FILM A TELEVIZE
Viděli jsme ji v několika filmech a televizních inscenacích, spolupracuje s rozhlasem. Hrála například ve filmech Nikola Šuhaj loupežník, Slavnosti sněženek, Pramen života, Díra u Hanušovic či Zločin v Polné, v seriálech Postel s nebesy, Kriminálka Anděl, Čapkovy kapsy, Život a doba soudce A. K. či Doktor Martin.


ROZHOVORY

Nethovor, Scéna.cz, 14. 11. 2005


Aktualizace: únor 2019

Johanna Tesařová účinkuje v představeních

SEZONA 2018/2019

Johanna Tesařová účinkuje v inscenacích

SEZONA 2018/2019

SEZONA 2019/2020

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.