MENU

Jiří Štěpnička

Člen Činohry

Narozen v roce 1947. Studium herectví na DAMU v Praze ukončil v roce 1969. Prvním jeho angažmá bylo hradecké Divadlo VÚ, kde působil tři sezony (hrál tu např. Lilioma v Baladě od kolotoče, titulního Oidipa vladaře, Kristiána v Cyranovi z Bergeracu, Dudleye v Minutách na hodinách). V letech 1972-75 byl členem Státního divadla v Brně (Topůrko ve Zbojnících a žandárech, Romeo v Romeovi a Julii, Vít v Kutnohorských havířích aj.).

V roce 1975 zakotvil v Činohře Národního divadla. Téměř ze stovky různorodých postav, které tu dosud ztvárnil, připomeňme alespoň tyto: Lazar (Nezval: Milenci z kiosku), Petruška (Gogol: Mrtvé duše), Petruccio (Shakespeare: Zkrocení zlé ženy), Zajíček (Jirásek: Lucerna), Franci (Langer: Periferie), Muhamed Ben Milut (Tyl: Středem země do Afriky), Albert (Storey: Farma), Mark (Patrick: Kennedyho děti), Václav (Stroupežnický: Naši furianti), Francek (bratři Mrštíkové: Maryša), Cliff Lewis (Osborne: Ohlédni se v hněvu), Vlas (Gorkij: Letní hosté), Martin Kabát (Drda: Hrátky s čertem), Fortinbras (Shakespeare: Hamlet), Maršálek von Kalb (Schiller: Úklady a láska), Kornel (Čapek: Matka), Švanda (Tyl: Strakonický dudák), Lysandr (Shakespeare: Sen noci svatojánské), Andrea Sarti (Brecht: Život Galileiho), Vít (Tyl: Kutnohorští havíři), Žadov (Ostrovskij: Výnosné místo), Semjon (Gorkij: Vassa), Jeroným Pražský (Daněk: Vy jste Jan), Doktor (Spiró: Zahrada), Vévoda z Cornwallu (Shakespeare: Král Lear), Cal (Koltes: Boj černocha se psy), Vrbka (Rok na vsi bratří Mrštíků), Iáson (Eurípidés: Médeia), z posledních let jmenujme jeho Náčelníka chóru v Sofoklově Oidipu vladaři, Nikolaje Stavrogina v dramatizaci Dostojevského Běsů, Ferdinanda II. v adaptaci Durychova Bloudění, Richarda a Devlina v Pinterových aktovkách Milenec / … a v prach se obrátíš, Vávru v Maryše bratří Mrštíků, Rudolfa Höllera v Bernhardově hře Před penzí, Lazara v dramatizaci Vančurovy Markéty Lazarové, Russe Rigela v Mastrosimoneho hře Jako naprostý šílenci, Junia Bruta v Shakespearově Coriolanovi, Premiéra von Waltera v Schillerových Úkladech a lásce, Peterku ve Šrámkových Zvonech, Lorda Hastingse v Shakespearově Richardovi III., Shylocka v Kupci benátském, Janáčka ve Frielových Listech důvěrných, Ragueneaua v Rostandově Cyranovi z BergeracuGrumia ve Zkrocení zlé ženyJeremyho Čejku v Zelenkových Ohrožených druzíchRadovida v Zeyerově Radúzovi a MahuleněOronta v Moliérově Pánovi z PrasečkovaRaye v inscenaci BlackbirdJona Popocha v Levinově Strastech životaFilipa Dubského ve Stroupežnického Našich furiantech, Karpa v Ostrovského LeseBenátského dóžete v Shakespearově Othellovi či Profesora v Jako břitva (Němcová). V poslední době ztvárnil roli Jiřího Řehoře v inscenaci Dotkni se vesmíru a pokračuj na Nové scéně.

V současném repertoáru ho můžete vidět v roli Plukovníka Bubenčiče (Netrpělivost srdce, Stavovské divadlo). 

Rozsáhlá je jeho činnost mimo Národní divadlo – hostuje občas na jiných scénách, spolupracuje s filmem, televizí, rozhlasem a dabingem.


FILM A TELEVIZE
Hrál například ve filmech Slasti Otce vlasti, Dlouhé dopoledne, Až bude padat hvězdaKřehké vztahy, Jak básníci přicházejí o iluze, Nezvěstný, Povodeň, Tři životy, Ve stínu, v seriálech Moje srdcová sedma, Dobrodružství kriminalistiky, Čapkovy kapsy, Terapie, Labyrint.


OCENĚNÍ
2010 – Cena Thálie za roli Raymonda v inscenaci Blackbird
2002 – Cena Františka Filipovského za dabing


ROZHOVORY
Jiří Štěpnička miluje suché rohlíky, Kultura21, 11. 12. 2012
Jiří Štěpnička hostem Radiožurnálu, Český rozhlas, 18. 11. 2011
Herec Jiří Štěpnička: Thálie není jako výhra ve fotbalu, Novinky.cz, 28. 3. 2008
Aktualizace: září 2019

Jiří Štěpnička účinkuje v inscenacích

SEZONA 2019/2020

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.