MENU

Jana Wallingerová

Host Opery

Vystudovala konzervatoř v Praze ve třídě Jarmily Krásové (1993-1999). Byla sólistkou Opery Mozart v Praze (1997-2000), věnovala se interpretaci staré hudby s Ars Cameralis a folklóru s Muzikou Jara. Po absolutoriu hostovala v Divadle F. X. Šaldy v Liberci jako Lola (Mascagni, Sedlák kavalír), v Městském divadle v Ústí nad Labem, kde ztvárnila Lišáka (Janáček, Příhody lišky Bystroušky) a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě jako Serafínka (Perly panny Serafínky) a pastýř Lel (Rimskij-Korsakov, Sněhurka).
Od roku 2000 je sólistkou Národního divadla v Brně. Nastudovala zde velkou řadu mezzosopránových rolí. Z těch nejvýznamnějších stojí za zmínku Rosina (Rossini, Lazebník sevillský), Suzuki (Puccini, Madama Butterfly), Niklas (Offenbach, Hoffmannovy povídky), Hänsel (Humperdinck, Perníková chaloupka), Nancy (Flotow, Marta), Varvara (Janáček, Káťa Kabanová), Lišák (Janáček, Příhody lišky Bystroušky), Bersi (Giordano, Andrea Chénier), Soňa (Prokofjev, Vojna a mír), Maddalena (Verdi, Rigoletto), Fenena (Verdi, Nabucco), Mercedes (Bizet, Carmen) a další. Jako Sharon (Ruleta Z. Merty) hostovala na scéně Státní opery Praha.
Dlouhodobě spolupracuje i s pražským Národním divadlem, kde vystupovala jako Cherubín (Mozart, Figarova svatba), Káča (Dvořák, Čert a Káča), Lišák (Janáček, Příhody lišky Bystroušky), Kráska (Glass, Kráska a zvíře) a další. V rolích Lišáka, Mercedes a Concepción hostovala také v Divadle J. K. Tyla v Plzni. V Moravském divadle Olomouc nastudovala roli Carmen.
Věnuje se koncertní činnosti a spolupracuje s předními českými orchestry: s Českou filharmonií, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Brno, Pražskou komorní filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava a dalšími. Spolupracuje s dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Serge Baudo, Gerd Albrecht, Petr Altrichter, Jakub Hrůša, Leoš Svárovský, Tomáš Hanus a další.
Hostuje v zahraničí (Japonsko, Španělsko, Mexiko, Řecko, Holandsko, Rakousko, Německo a Itálie). Za rok 2005 a 2008 jí byla Národním divadlem Brno udělena cena diváka Diva. Od roku 2001 se hlasově zdokonaluje u sopranistky Natálie Romanové.


www.wallingerova.cz


Aktualizace: září 2010 

Repertoár