MENU

František Němec

Člen Činohry

Po studiích herectví na DAMU v Praze byl od roku 1964 osmnáct let angažován v Městských divadlech pražských. Zahrál si tu řadu vděčných rolí – např. Oresta (Mouchy), Yossariana (Hlava XXII), Lota (Království boží na zemi), Protea (Dva šlechtici z Verony), Zbojníka (Na skle malované), Adamara (Aleluja, dobří lidé).

V Činohře Národního divadla, jejímž členem je od roku 1982, začínal titulními rolemi Shakespearova Hamleta a Goethova Fausta. Ve výčtu rolí, které v Národním divadle dosud hrál, nechyběly takové, jakými jsou Lionato v Zeyerově Staré historii, Jakub Ryba v Boučkově Noci pastýřů, Mlynář v Jiráskově Lucerně, Lopachin v Čechovově Višňovém sadu, Albert v Hubačově Modrém pavilonu, Valmont v Hamptonově hře Nebezpečné vztahy, Robespierr v Büchnerově Dantonově smrti, Páleč v Daňkově Vy jste Jan, pamatujeme si ho jako Macreadyho z Nelsonových Dvou shakespearovských herců, jako Likvidačního tajemníka z Havlovy Zahradní slavnosti, hrál Hraběte z Kentu v Shakespearově Králi Learovi, Higginse v Shawově Pygmalionu, Burruse v Racinově Britannicovi, Kočkareva v Gogolově Ženitbě, Wagnera v Goethově Faustovi, Wilhelma Furtwänglera v Harwoodově hře Na miskách vah (Cena Thálie 1998), Viléma Foldala v Ibsenově Johnu Gabrielu Borkmanovi, Minettiho v Bernhardově Portrétu umělce jako starého muže, Primáře v Havlově Pokoušení, Aschenbrennera v Mayenburgově Eldorádu, Sigiberta v Tylových Krvavých křtinách, Šebrleho ve Štechově komedii David a Goliáš, Ivana v Jiráskově Lucerně, Otce Graceho ve von Trierově hře Dogville, Baltazara Slívu ve Stodolově Čaji u pana senátora, Edwarda v Nicholsonově hře Na ústupuChlopova v Gogolově RevizoroviCharlieho Aikena v Lettsově Srpnu v zemi indiánůAgamemnona v Shakespearově Troilovi a KressiděCarbona de Castel-Jalouxe v Rostandově Cyranovi z BergeracuSorina v Čechovově RackoviSerebrjakova v Čechovově Strýčkovi Váňovi atd.  Na Nové scéně ztvárnil Doktora Peyrona v Massiniho Ohlušujícím pachu bílé.

V současném repertoáru ho můžete vidět jako Anthonyho Edena (Audience u královny, Stavovské divadlo), Feraponta (Tři sestry, Stavovské divadlo) a jako Zachariáše z Kamenného Ujce (Mlynářova opička, Stavovské divadlo).


FILM A TELEVIZE

Často vystupuje ve filmu a v televizi (např. Jak vytrhnout velrybě stoličku, Byl jednou jeden dům, Dobrá čtvrť, Záchvěv strachu, Mistr Kampanus, Zdivočelá země, Ďáblova lest, Čapkovy kapsy, Ztracená brána, Zločin v PolnéČeské století, Život a doba soudce A. K., Labyrint atd.)


OCENĚNÍ

2008 - Cena Sazky a Divadelních novin za roli Cecila v inscenaci Ledňáček, kterou nastudoval pohostinsky v Divadle Ungelt
1998 - Cena Thálie za roli Wilhelma Furtwänglera v Harwoodově hře Na miskách vah


ROZHOVORY

Herectví je sobecké povolání, Novinky.cz, 2. 9. 2012
Ve světě divadla je člověku líp
, Divadlo.cz, 2008
Na plovárně s Františkem Němcem, ceskatelevize.cz
Pořád se ptám, co je to talent, Televize.cz
Aktualizace: květen 2017

František Němec účinkuje v představeních

SEZONA 2018/2019

František Němec účinkuje v inscenacích

SEZONA 2018/2019

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.