MENU

David Matásek

Člen Činohry

Po absolvování Pražské konzervatoře (1984) působil jako herec ve svobodném povolání. Hrál v různých souborech – ve studiu Bouře (Cassia v Othellovi a Ferdinanda v Bouři), v Náhradním divadle, po celou dobu – až do současnosti – spolupracuje s Divadlem v Řeznické (např. Lennie v dramatizaci O myších a lidech, Nick ve hře Kdo se bojí Virginie Woolfové, dramatizace a režie i ztvárnění hlavní role Fowlesova Sběratele).

V letech 1991–95 byl členem Činohry Národního divadla. Příznivci divadla si ho jistě pamatují z tohoto období jako Orlanda ze Shakespearovy komedie Jak se vám líbí nebo jako Batricia ze Sevilského svůdce a kamenného hosta od Tirsy de Molina, hrál Petra Pludka v Havlově Zahradní slavnosti, Císaře Nera v Racinově Britannicovi, Posthuma Leonáta v Shakespearově Cymbelínovi, Silvia v Goldoniho Sluhovi dvou pánů, Richarda Rowana v Joyceových Vyhnancích aj.

V roce 1995 z Národního divadla odešel a působil sedm let v Divadle Komedie (Oberon ve Snu noci svatojánské, Petruccio ve Zkrocení zlé ženy, Mefisto v Tragické historii o doktoru Faustovi aj.).

Od roku 2002 je opět členem Činohry Národního divadla. Z jeho rolí připomeňme mimo jiné: Dr. Foustku v Havlově Pokoušení, Oskara v Mayenburgově Eldorádu, Valéra v Molièrově Lakomci, Hněvsu v Tylových Krvavých křtinách, Teodora ve hře Vladařka závist aneb Zahradníkův pes od Lope de Vegy, Bernarda Nightingala ve Stoppardově Arkádii, Georga Scuddera ve Williamsově Sladkém ptáčeti mládí, Taubera v Kohoutově Malé hudbě moci, Thesea ve Fletcherových a Shakespearových Dvou vznešených příbuzných, Mlynáře v Jiráskově Lucerně, Sira Williama Catesbyho v Shakespearově Richardovi III., Dowasze ve Whitbyho Být či nebýt, Le Breta v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, Hektora v Shakespearově Troilovi a Kressidě, Petruchia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy, Šerifa Deona Gilbeaua v Lettsově Srpnu v zemi indiánů, Jeffreyho Skillinga v Enronu, Estragona v Beckettově Čekání na Godota, Thea van Gogha v Massiniho Ohlušujícím pachu bílé, Otakara v inscenaci Ze života hmyzuValacha v inscenaci Spolu/Sami, Jičínského Jedenáctém přikázání. V poslední době hrál například v inscenaci Petry Tejnorové Láska a informace (Nová scéna), nebo roli Bohumila Plánovského v inscenaci Dotkni se vesmíru a pokračuj (Nová scéna).

V současném repertoáru ho můžete vidět jako kapitána Melzera (V rytmu swingu buší srdce mé, Národní divadlo), Gordona Browna (Audience u královny, Stavovské divadlo), jako Vojtěcha Zvykoše (Mlynářova opička, Stavovské divadlo), v autorské inscenaci Jiřího Adámka Nová Atlantida (Nová scéna) a nejnověji v roli Thésea (Vítejte v Thébách, Stavovské divadlo).


FILM A TELEVIZE
Často se objevuje v televizních inscenacích a seriálech i ve filmech (popularitu si získal už na začátku 80. let rolí Kendyho v Kleinových „Básnících“). Hrál například ve filmech Člověk proti zkáze, Samotáři, Počkej, až zhasnu, Probudím se včera, Tři bratři, Krásno, Hodinový manžel, Jak básnící čekají na zázrak, v seriálech Dobrodružství kriminalistiky, Zdivočelá země, Četnické humoresky, České století, PoldaJá, Mattoni.


ROZHOVORY

Povolil jsem šráky, Instinkt, 25. 4. 2013
Slovo celebrita považuji za nadávku, Denik.cz, 18. 2. 2013
Už se nechci nikomu líbit, říká herec David Matásek, OnaDnes.cz, 30. 9. 2010

Aktualizace: květen 2017

David Matásek účinkuje v představeních

SEZONA 2018/2019

David Matásek účinkuje v inscenacích

SEZONA 2018/2019

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.