MENU

Alois Švehlík

Člen Činohry

S profesionálním herectvím začínal v roce 1962 v Západočeském divadle v Klatovech (hrál tu např. Casia v Othellovi). Po zrušení divadla (1963) působil jednu sezonu v Divadle pracujících v Mostě a následující dva roky v Divadle O. Stibora v Olomouci (1964-66), kde si zahrál mimo jiné: Václava v Našich furiantech, Claudia v Půjčce za oplátku, Happyho ve Smrti obchodního cestujícího. Významné pro něho bylo několikaleté angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy (Figaro ve Figarově svatbě, Harry ve hře A co láska?, Molčalin v Hoři z rozumu), Petr Verchovenský v Běsech). V letech 1974-88 působil v Městských divadlech pražských (Hadrář v Bláznivé z Chaillot, Klubko ve Snu noci svatojánské, McMurphy v Přeletu nad hnízdem kukačky a další).

Členem Činohry Národního divadla se stal v roce 1988. Za více než dvacet let se tu už představil v dlouhé řadě rolí širokého hereckého rejstříku, např.: Mlynář (Jirásek: Lucerna), Jean (Strindberg: Slečna Julie), Astrov (Čechov: Strýček Váňa), On (Mitterer: Návštěvní doba), Willy Loman (Miller: Smrt obchodního cestujícího), Žvanikin (Gogol: Ženitba), Alfréd Jones (Green: Doktor Fischer ze Ženevy), Phil Hogan (O´Neill: Měsíc pro smolaře), Aleš Hrdina (Máša: Podivní ptáci), Kolínský (Tyl: Paličova dcera), Opovědník a Šimon Cyrenský (lidové Pašije), titulní Borkman (Ibsen: John Gabriel Borkman), Leonato (Shakespeare: Mnoho povyku pro nic), Pelops (Vrchlický/Fibich: Smrt Hippodamie), Jack (McPherson: Na cestě duchů), Hejtman Pivo (Vančura: Markéta Lazarová), Ives (Penhall: Slyšet hlasy), Cominius (Shakespeare: Coriolanus), Alfréd Doolittle (Shaw: Pygmalion), Miller (Schiller: Úklady a láska), Kopecký (Jirásek: Otec), Otec (Františák: Doma), Klásek v Jiráskově Lucerně, Žebrák v Molierově Donu Juanovi, Sekera ve Stodolově Čaji u pana senátora, Max ve Stoppardově Rock´n´RolluCarbon de Castel-Jalouxe v Rostandově Cyranovi z BergeracuPriamus v Shakespearově Troilovi a Kressidě, Oldřich Pludek v Havlově Zahradní slavnostiStojmír v Zeyerově Radúzi a MahuleněPetr Dubský ve Stroupežnického či Nakladatel v Jako břitva (Němcová). Na Nové scéně hrál v Levinových Strastech života postavu Gunkela a roli Cyrila Špačka v inscenaci Dotkni se vesmíru a pokračuj.

V současném repertoáru ho můžete vidět jako Starého GoethaFilémona (Faust, Stavovské divadlo) a jako Generála (Plukovník Švec, Nová scéna).

Občas hostuje i na jiných scénách (za herecký výkon v roli On v Jandlově hře Z cizoty, ve které hostoval v Divadle Na zábradlí, mu byla udělena Cena Divadelních novin). Diváci ho znají i z filmů a televizních pořadů, účinkuje často v dabingu.


FILM A TELEVIZE
Hrál například v seriálech Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, České století, Labyrint, Já, Mattoni, ve filmech Smrt krásných srnců, Kus života, Černí baroni, Návštěva staré dámyPramen života, Swingtime, Operace Silver AAlois NebelHořící keř či Lída Baarová.


OCENĚNÍ
2005 - Cena Sazky a Divadelních novin za roli Ona v představení Z cizoty (Divadlo Na zábradlí)


ROZHOVORY
Týdeník Rozhlas, 2011
NetHovor Scena.cz, 9. 11. 2005


Aktualizace: leden 2019

Alois Švehlík účinkuje v inscenacích

SEZONA 2018/2019

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.