MENU

Press

Opera 8. 7. 2019

Světová soutěž Operalia Plácida Dominga poprvé v Praze

Operalia, mezinárodní operní soutěž založená v roce 1993 Plácidem Domingem, se poprvé v historii koná v České republice. Prestižní klání operních talentů z celého světa bude od 21. do 26. července hostit historická budova Národního divadla. Čtyřicet vybraných soutěžících ve věku 18 – 32 let, včetně české sopranistky Zdislavy Bočkové, čekají v Praze tři kola, která jsou přístupná divákům z řad veřejnosti. Deset nejlepších se 26. července od 18:00 utká ve velkém fnále za doprovodu orchestru Národního divadla pod taktovkou a s průvodním slovem maestra Plácida Dominga. Buďte u zrodu nových operních hvězd! předprodej vstupenek běží v pokladnách a on-line na webu Národního divadla www.narodni-divadlo.cz

ND 26. 6. 2019

Reakce ředitele Národního divadla na vyhlášenou stávkovou pohotovost odborových organizací, které zastupují zaměstnance opery ND a SO.

"Jde pořád o jednoduchou, ale principiální otázku: jestli smí ředitel Národního divadla po poradě s domácími i zahraničními odborníky jmenovat uměleckého ředitele souboru v souladu s platným právem a zřizovací listinou Národního divadla, nebo jestli je toto jmenování podmíněno souhlasem některých zaměstnanců či některých odborových organizací. ..."

Opera 13. 6. 2019

Revival Dona Giovanniho se během léta znovu vrací do Stavovského divadla ve slavné Kašlíkově inscenaci

Opera Wolfganga Amadea Mozarta plná lásky, vášně a intrik se po loňském úspěšném uvedení vrací na jeviště Stavovského divadla, a to opět v srpnu. Jde o verzi inscenace, kterou v Praze oživil slavný Plácido Domingo dvěma slavnostními provedeními ke 230. výročí světové premiéry Dona Giovanniho ve Stavovském divadle. V produkci se představují sólisté Opery Národního divadla a Státní opery. Orchestr a Sbor Státní opery povedou dirigenti Richard Hein nebo Jiří Štrunc.

Opera 12. 6. 2019

Letošní sezona Opery Národního divadla vyvrcholí Smetanovým Daliborem s Adamem Plachetkou v roli krále Vladislava

Po Libuši se na repertoár Národního divadla vrací Dalibor! Třetí opera Bedřicha Smetany byla na naší první scéně hrána naposledy před sedmnácti lety, premiéra nového nastudování Dalibora 27. června je tedy mimořádně očekávanou událostí. V roli rytíře Dalibora se představí oceňovaní slovenští tenoristé Peter Berger a Michal Lehotský, coby Vladislav, král český, vystoupí sólista Vídeňské opery Adam Plachetka v alternaci se Svatoplukem Semem. Další postavy romantické tragédie na jevišti ztvární Dana Burešová, Kateřina Hebelková, Veronika Holbová, Alžběta Poláčková, Jiří Sulženko, Jan Šťáva a další za doprovodu Orchestru Národního divadla. U nové inscenace se schází renomovaný tvůrčí tým: režisér Jiří Nekvasil, scénograf Daniel Dvořák a dirigent Jaroslav Kyzlink, hudební ředitel Opery Národního divadla.

Opera 4. 6. 2019

FESTIVAL OPERA NOVA 2019

K Nové scéně Národního divadla současná opera patří a v minulé sezóně vznikla myšlenka toto spojení dále prohloubit uspořádáním festivalu věnovaného aktuální operní tvorbě. Tak vznikl festival a přehlídka současného hudebního divadla OPERA NOVA, jehož „nultý“ ročník se konal v létě 2018. Na tento úspěšný projekt navazuje letos Opera Národního divadla oficiálním prvním ročníkem festivalu OPERA NOVA, který proběhne ve dnech 23. – 27. 6. 2019 na Nové scéně, v kostele sv. Anny na Anenském náměstí a na náměstí Václava Havla. S prvním ročníkem se organizátoři rozhodli založit také novou tradici, a tak každý ročník festivalu bude mít i svého patrona nebo patronku. Tou letošní bude Soňa Červená, která rovněž vystoupí na zahájení festivalu spolu s Vandou Šípovou v hudebním čísle Vévodkyně a kuchařka českého skladatele Ivana Achera.

Balet 1. 6. 2019

KAFKA: Proces - nová premiéra Baletu!

Třetí premiéra Baletu Národního divadla je moderní inscenace renomovaného italského choreografa Maura Bigonzettiho, který se nechal volně inspirovat stejnojmenným mistrovským románem Proces Franze Kafky z roku 1914. Fascinován jeho neodolatelným jazykem, traumatickým dějem a trvalou aktuálností, stejně jako přitažlivostí obrazů z filmové adaptace Orsona Wellse, vydal se Bigonzetti do temného světa pana K.

Činohra 30. 5. 2019

Ascanio Celestini: Proslov k národu

Italský spisovatel, dramatik, režisér a herec Ascanio Celestini (*1972) je tvůrcem takzvaného „divadla vyprávění“, které má v Itálii bohatou tradici. Je to divadlo slova, hry s jazykem a jeho významy. Celestiniho texty si vtipným, provokujícím, ale často také dojemným a burcujícím způsobem berou na mušku současný svět, jeho rozpory a neviditelná zákoutí – ať už je jimi sociální nerovnost, rasismus a netolerance nebo korupce ve vládě. Naše inscenace vznikla na základě sbírky Celestiniho textů v autorské úpravě a režii Petry Tejnorové.

Činohra 17. 5. 2019

Molière: Misantrop

Misantrop – vedle Tartuffa a Lakomce základní komediální archetyp, kterým světové drama obohatil génius francouzského klasicismu. Misantrop nenávidí lidi. Ale je tomu u Molièra (1622–1673) skutečně tak? Jistě, Alcest pohrdá pokryteckou společností, v níž lichotky střídají pomluvy a každý sleduje jen vlastní prospěch. Na druhou stranu Alcest miluje Celimenu, jež je přímo zosobněním mravů, které on nesnáší. Je možné, ba dokonce žádoucí říkat pouze pravdu? Nepřeroste někdy upřímnost v neomalenost? A dokáže Alcest v této své pravdě vůbec žít? Molièrovy komedie, přes všechnu svou inspiraci v lidovém komediantském divadle, nikdy nerezignují na existenciální rozměr. Na repertoár Národního divadla, tentokrát na jeviště Stavovského divadla, se Misantrop vrací po více než třiceti letech v dráždivé interpretaci Jana Friče.

Opera 24. 4. 2019

Surrealistická opera Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům se 100 let po svém vzniku dočká premiéry v pražském Národním divadle

Láska ke třem pomerančům patří k nejslavnějším a nejúspěšnějším dílům Sergeje Prokofjeva. Surrealistická opera s pohádkovým příběhem, plná nádherné hudby, ale i vtipu, ironie a satiry, přitahuje a baví publikum na prestižních scénách po celém světě. Ovšem v Praze se hrála pouze v roce 1963 – poprvé a naposledy. Tento „dluh“ tuzemským příznivcům opery nyní splácí Národní divadlo. Sto let od vzniku Lásky ke třem pomerančům ji 16. května uvede ve velkoryse pojaté novodobé premiéře.

Opera 11. 4. 2019

Speciální tramvaj číslo 11 projede centrem Prahy a pozve do Národního divadla na operu Tramvestie

Centrem Prahy ve středu 17. dubna mimořádně projede speciální tramvaj č. 11. Stane se tak jen pár desítek minut před tím, než na jeviště Nové scény Národního divadla vstoupí aktéři opery Tramvestie, která má právě 17. dubna od 20:00 premiéru. Jedenáctka se na svou přibližně dvacetiminutovou okružní jízdu vydá ze zastávky Národní divadlo (u Nové scény, směr Národní třída) v 19:00. Svézt se může každý! Tramvaj „Tramvestie“ určitě nepřehlédnete – ozdobí ji plakáty k inscenaci a navíc v ní bude hrát hudba.

Opera 4. 4. 2019

Dvě exkluzivní koncertní provedení Wagnerova Zlata Rýna ve Foru Karlín

Opera Národního divadla oslaví 150. výročí prvního provedení legendárního díla Richarda Wagnera Zlato Rýna dvěma výjimečnými večery – 23. a 26. května od 19:00 se diváci ve Foru Karlín mohou ponořit do brilantně propracovaného toku hudby, zpěvu a dramatického příběhu. Koncertní provedení celého Zlata Rýna zazní v podání Orchestru Státní opery pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera a hvězdných pěvců v čele se Štefanem Margitou v roli lstivého poloboha Logeho, který pomáhá germánským bohům v zápasu se silami zla o světovládný prsten.

Opera 21. 3. 2019

Hudebné tip z Národního divadla: Hvězdně obsazené Verdiho REQUIEM v hlavní roli s americkou sopranistrkou Meagan Miller

Na jediný večer, v pátek 5. dubna, se do Národního divadla vrátí proslulé Requiem Giuseppe Verdiho. Exkluzivitu této hudební události podtrhuje vynikající obsazení v čele s americkou sopranistkou Meagan Miller a tenoristou Angelem Villarim, kteří vystoupí společně s Janou Sýkorovou, Jiřím Sulženkem a Sborem Národního divadla. Orchestr Národního divadla zahraje pod vedením hudebního ředitele Opery ND Jaroslava Kyzlinka, stejně jako při loňském benefičním koncertě ve prospěch nových varhan v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Opera 18. 3. 2019

Cena divadelní kritiky 2018 pro Operu Národního divadla: Sternenhoch Ivana Achera zvítězil v kategorii Hudba roku 2018

Pražské Divadlo pod Palmovkou v neděli 17. března hostilo slavnostní vyhlášení Cen divadelní kritiky za rok 2018. Opera Národního divadla si odnesla vítězství v kategorii Hudba roku 2018 za původní operu Ivana Achera Sternenhoch. Ivan Acher se zároveň stal absolutním vítězem v počtu nominací. Aktuální operní hit Sternenhoch na libreto a hudbu současného českého autora Ivana Achera v hudebním nastudování Petra Kofroně a režii Michala Dočekala byl nominován také v kategoriích Inscenace roku 2018 a Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2018. Oceněnou inscenaci mohou diváci v této sezóně vidět na Nové scéně ještě v termínech 21. března a 2. dubna, vždy od 20 hodin.

Opera 15. 3. 2019

Opera Tramvestie v Národním divadle zve do legendární tramvaje číslo 11

Tramvajová linka č. 11 spojující Liberec s Jabloncem nad Nisou se stala fenoménem přerůstajícím hranice lokálního jízdního řádu. Básník Pavel Novotný jí věnoval pozoruhodnou básnickou sbírku Tramvestie, která skladatele Petra Wajsara inspirovala k vzniku nevšedního hudebního díla. Slavnostní premiérou 17. dubna na Nové scéně opera Tramvestie vstoupí na repertoár Národního divadla. V doprovodu Orchestru Státní opery pod taktovkou dirigenta Richarda Heina se v hlavních rolích představí sólisté Lenka Šmídová, Jana Horáková Levicová, Dušan Růžička a Jiří Sulženko.

Činohra 8. 3. 2019

K. H. Hilar, D. Špinar: Za krásu

Jeden z nejznámějších českých divadelníků. Dramatik, dramaturg, režisér, kritik, esejista, který proměnil zdejší divadlo. Karel Hugo Hilar (1885–1935), vlastním jménem trochu nepoeticky Karel Bakule, přišel do Národního divadla na vrcholu své tvůrčí a životní síly v roce 1921 a přišel, jak praví historikové, „na území velmi komplikované a nepřátelské“. On sám píše: „Úsilí o styl na moderním divadle jest úsilí o jeho zevnitřnění. Jest to konečně pochopení, že jediným cílem umění jest krása.“ Divadelní inscenace jako pocta velkému duchu, osobě výrazné, umělci, který posunul české umění o míle vpřed a jehož slova jsou dnes vzrušující stejně jako před sto lety. Nepůjde o suchopárný životopisný výklad, ale pokus o živý dialog s těmi, kdo zakládali českou divadelní tradici. Zkusíme si představit, jaké to mohlo být v kůži K. H. Hilara…

Opera 27. 2. 2019

Mozart a ti druzí v Národním divadle: Překvapivý pohled na génia světové hudby v českých premiérách dvou moderních oper

Wolfgang Amadeus Mozart se vrací do Prahy – a to osobně! Národní divadlo na místě Mistrovi nejzasvěcenějším, ve Stavovském divadle, 4. a 7. dubna uvede v českých premiérách dvě pozoruhodné opery, které prezentují Mozarta v málo známých a zcela nečekaných souvislostech. Novinka v repertoáru Opery ND Mozart a ti druzí českému publiku poprvé představí oceňovaná díla současných tvůrců: Dopisy, hádanky a rozkazy proslulého anglického skladatele Michaela Nymana a Klasika amerického autora Stevena Stuckyho, držitele Pulitzerovy ceny. Režisérka Alice Nellis roli Mozarta svěřila uznávané sopranistce Alžbětě Poláčkové, které na jevišti skvěle sekundují Tomáš Kořínek, Michaela Zajmi, Pavel Švingr, Jiří Hájek, Ivo Hrachovec a další.

Činohra 22. 2. 2019

Karel Jaromír Erben: Kytice

Kniha, jejíž symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků. Svatební košili, Vodníka či Polednici, neboli magické mýty o lásce i hororové pověsti převede na jeviště historické budovy ND tvůrčí duo SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou podepsáni pod úspěšnou inscenací Lorkovy Krvavé svatby ve Stavovském divadle. K Erbenově látce mají velmi blízko − ritualizovaná archetypální témata jako láska a smrt, vztah matky a dítěte, muže a ženy nebo člověka a přírody se v jejich inscenacích opakují v mnoha obměnách a kontextech.

Balet 6. 2. 2019

LABUTÍ JEZERO Johna Cranka poprvé v České republice!

Ikonické dílo, které patří k základním kamenům repertoáru prestižních světových divadelních domů. Labutí jezero na hudbu Petra Iljiče Čajkovského v choreografii mistra Johna Cranka slibuje dechberoucí zážitek z hudby a tance, ryzost klasické elegance, bravurní výkonů sólistů a sboru, dramatické scény, výpravnou scénu i kostýmy a hluboký emocionální zážitek. Balet Národního divadla je prvním velkým souborem, který získal povolení inscenovat toto dílo mimo domovskou scénu Stuttgartského baletu.

Činohra 6. 2. 2019

Jáchym Topol: Kouzelná země

Jevištní adaptace třetího románu Jáchyma Topola (1962) Noční práce evokuje přízračný svět české pohraniční vesnice v čase přelomové dějinné události – okupace ČSSR vojsky zemí Varšavské smlouvy. Bratři Ondra a Malej jsou sem „uklizeni“ svým otcem, který má blíže neurčené tajné poslání a nemůže se o kluky starat. Ti se tak stávají jakýmsi majetkem vesnice a zároveň kanálem, jímž protéká zjitřená kolektivní paměť. Na ploše několika srpnových dnů, kterými nás Topol svým jedinečným obrazivým stylem provádí, jako bychom se ocitli v sousedství všeho podstatného, čím mohla typická česká vesnice projít – válka, odsun, ale také hony na čarodějnice, pogromy, masopustní orgie. V Topolově knize se zvláštním způsobem protíná historie a bezčasí ve znepokojivém, nervy drásajícím tanci. Úkol převést tento tanec na jeviště Stavovského divadla se stal výzvou pro Jana Mikuláška.

Opera 20. 12. 2018

Jonny vyhrává a Drábek režíruje

První premiérou Opery Národního divadla v novém roce bude 24. ledna pseudojazzová opera Jonny vyhrává (Jonny spielt auf), která se do Prahy vrací po 91 letech. Nevšední dílo, jehož autorem je skladatel s českými i německými kořeny Ernst Krenek, v Národním divadle inscenuje režisér David Drábek, jedna z nejvýraznějších osobností současného českého divadla. O hudební nastudování se postaral významný světový dirigent a komponista Stefan Lano, který v současné době působí jako první dirigent Německého národního divadla ve Výmaru a v Národním divadle Praha hostuje poprvé. V hlavních rolích se představí Jonathan Stoughton, Petra Alvarez Šimková, Jiří Rajniš, Igor Loškár a Vanda Šípová, kterým skvěle sekundují další výteční sólisté. Spolu s nimi účinkuje Orchestr a Sbor Státní opery.

Laterna magika 12. 12. 2018

Zahrada – premiéra k 60. výročí Laterny magiky

Laterna magika uzavírá 60. rok své existence novou premiérou. Příběh Zahrady vychází volně z knihy nestora českého animovaného flmu Jiřího Trnky, především však v ní ožívají vzpomínky tvůrců a interpretů na zahrady jejich vlastního dětství. Vizuálně-taneční inscenace pro celou rodinu využívá velkoplošné projekce, mapping i přenosné projektory, součástí je tanec i tradiční loutkoherectví. Premiéra se uskuteční 20. a 21. prosince 2018 od 20:00 na Nové scéně Národního divadla.

ND 12. 12. 2018

Národní divadlo oceněno za diváckou zkušenost

Národní divadlo bylo se stejným počtem bodů jako státní hrady a zámky oceněno za zákaznickou zkušenost na první pozici v kategorii veřejný sektor. Vyplývá to ze studie KPMG „V rytmu zákazníka“, která hodnotí deset odvětví české ekonomiky.

Opera 6. 12. 2018

OPERALIA Plácida Dominga – světová soutěž mladých zpěváků poprvé v historii v Praze

Hlavní město Praha se v červenci 2019 zařadí mezi přední světové kulturní metropole, které hostily nejvýznamnější pěveckou soutěž OPERALIA. Každoročně se pěveckého klání zúčastní více než tisíc mladých pěvců z celého světa a čtyřicet nejlepších je pozváno do hostitelského města. V minulosti v soutěži uspěli například tenoristé José Cura a Roland Villazón či sopranistky Olga Peretyatko a Sonja Yoncheva.

Opera 26. 11. 2018

Vánoční koncerty se Simonou Houda-Šaturovou a Soňou Červenou 17. a 18. prosince ve Foru Karlín

Tři skladatelé, skuteční mistři písně a zpěvu, vynikající interpreti, kouzelná atmosféra adventu – spojení zaručující nezapomenutelný zážitek! Národní divadlo nečeká s nadílkou až pod vánoční stromeček a mimořádný dárek milovníkům hudby nabídne už 17. a 18. prosince v koncertním sále Forum Karlín. Vánoční koncerty přivedou na jeviště sopranistku Simonu Houda-Šaturovou, klavíristu Marka Kozáka, operní pěvkyni a herečku Soňu Červenou, tenoristu Jaroslava Březinu, basistu Romana Vocela a Kühnův dětský sbor. V jejich bravurním podání zazní díla W. A. Mozarta, Ernö Dohnányiho a Luboše Fišera. Orchestr a Sbor Státní opery se představí pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera a sbormistra Adolfa Melichara.

Opera 26. 11. 2018

Mozart z Dobrušky

Vánoční období přináší řadu koncertů a kulturních příležitostí. Národní divadlo přichází s netradičním vánočním koncertem. Pod názvem Dies numini et principi se skrývá novodobá premiéra vánočního pastýřského dramatu. Uvádíme 15. prosince v Pražské křižovatce (kostel sv. Anny) pod taktovkou Zdeňka Klaudy.

Činohra 15. 11. 2018

Emil Hakl: Návštěva

O blížícím se konci světa, stárnutí a pečených kachnách… Čtyři muži, dávní přátelé pořádají večírek. V troubě se připravují vypasené kachničky, ale než budou upečeny dozlatova, krátí si všichni čas popíjením a mudrováním. Řeší se osobní i dějinné záležitosti, dávno dané a nezvratné, vedou se řeči o zániku lidstva, geopolitických eskapádách světových velmocí i prohnilosti českých elit. A hodiny pomalu odpočítávají čas…

ND 12. 11. 2018

ND Talks: Je současné divadlo nebezpečné?

Cyklus přednášek a debat každý měsíc nabídne setkání nad současnými aktuálními tématy, která se bezprostředně dotýkají moderního divadla 21. století. Jednotlivé diskusní bloky se nevážou ke konkrétním inscenacím z repertoáru Činohry Národního divadla, ale nabízejí samostojnou platformu setkávání těch, kteří dnešní divadlo tvoří – odborníků a profesionálů v oboru –, a diváků, bez kterých divadlo ztrácí svou legitimitu. Chceme divákům nabídnout možnost seznámit se s aktuálními divadelními trendy a zjistit, kam se divadlo jako disciplína posouvá a jakým způsobem ho vnímat a diskutovat.

Opera 12. 11. 2018

Opera Národního divadla poprvé na Jatkách!

Oslavy stého výročí založení Československé republiky vyvrcholí pro Operu Národního divadla uvedením druhé části Slavnostního koncertu, tentokrát, navíc vůbec poprvé, na scéně Jatka78 v Holešovicích. Orchestr Národního divadla pod taktovkou dirigenta Ondreje Olose zahraje soudobé skladby dvou českých a dvou slovenských autorů.

Opera 6. 11. 2018

Maestro Plácido Domingo diriguje Mozartovy narozeniny v Praze

Národní divadlo připravuje tradiční koncert Mozartovy narozeniny ve spolupráci se spolkem Domingo-Mozart-Prague. Ve Stavovském divadle úzce spojeném s legendárním skladatelem W. A. Mozartem zazní v den jeho narození, které připadá na 27. ledna, melodické tóny jeho hudby v podání Orchestru Národního divadla a pod taktovkou výjimečného operního pěvce a dirigenta Plácida Dominga. Vystoupí čtyři vynikající sólisté: Adela Zaharia, Štěpánka Pučálková, Petr Nekoranec a Simone Alberghini.

Činohra 2. 11. 2018

Stefan Zweig: Netrpělivost srdce

„Všechno začalo neobratností, naprosto nezaviněnou nehorázností…“ Pocit, který asi všichni známe. Způsobíme trapas, a když se ho snažíme zažehlit, boříme se do něj stále víc a víc. Pokud navíc ve snaze zachránit situaci začneme lhát, je na průšvih zaděláno. Mistrovský román rakouského prozaika a esejisty Stefana Zweiga (1881–1942), založený na pronikavém popisu psychologie lidského jednání v konkrétních životních situacích, převede na jeviště Stavovského divadla v české premiéře Daniel Špinar.

Činohra 17. 10. 2018

Rudolf Medek, Jiří Havelka, Marta Ljubková: Plukovník Švec

Josef Jiří Švec, oddaný sokol a zapálený rusofil, se na počátku první světové války přidal do nově vznikajících československých legií v Rusku. Podobný osud měly tisíce Čechoslováků, kteří šli se zbraní v ruce bojovat za vznikající republiku a za demokratickou budoucnost Ruska. Zanechali po sobě deníky a také řadu fotografií. Po Ševcovi však zbyla legenda; jen on se totiž v předvečer vzniku ČSR zabil, aby zburcoval demoralizovanou jednotku k dalším zoufalým bojům. O deset let později o tomto hrdinském činu píše pro Národní divadlo legionář Rudolf Medek hru, z níž se okamžitě stává divácký hit; a zdroj několikaleté, velmi ostré politické polemiky.

ND 16. 10. 2018

Oslavy republiky v Národním divadle

K oslavám výročí republiky přispěje Národní divadlo slavnostním provedením opery Libuše v přímém přenosu České televize (27. 10.) a interaktivním videomappingem na historickou budovu ND (28. 10.). Pro diváky je připravena mobilní aplikace o interiérové výzdobě. Vyhlášeny budou výsledky literárně-výtvarné soutěže OD KAMENE KE ZLATU, OD DIVADLA KE STÁTU.

Opera 4. 10. 2018

Fascinace Wagnerem – výjimečné spojení opery a filmu

Fascinace Wagnerem – výjimečné spojení opery a filmu – světová premiéra v Praze. Ve Foru Karlín vystoupí jeden z nejuznávanějších wagnerovských tenorů současnosti Andreas Schager. Národní divadlo uvádí 25. a 26. 10. v koncertním sále Forum Karlín světovou premiéru jedinečného projektu Fascinace Wagnerem (Faszination Wagner). Po prvním uvedení v Praze má projekt namířeno i na další scény v Evropě. Jedná se o výjimečné spojení opery a filmu vytvořeného speciálně pro tyto účely. S trochou nadsázky lze tento počin označit za revoluci v opeře. Zazní výběr z díla Richarda Wagnera v podání Orchestru Státní opery v hudebním nastudování Matthiase Fletzbergera. Vystoupí jeden z nejuznávanějších wagnerovských tenorů současnosti, operní hvězda Andreas Schager.

Balet 2. 10. 2018

KYLIÁN - Mosty času - nová premiéra Baletu ND!

První premiéra nové sezony Baletu Národního divadla s názvem KYLIÁN – Mosty času je především poctou významnému českému choreografovi Jiřímu Kyliánovi a jeho rozsáhlé tvorbě, která inspirovala umělce po celém světě. Zároveň však oslaví českou státnost, svobodu a 100 let existence Československé republiky. Slavnostní premiéra se uskuteční 11. 10. 2018 v Národním divadle.

Opera 21. 9. 2018

Sezonu Národní divadla tradičně otevírá zahajovací koncert. Tentokrát věnovaný oslavám stého výročí založení státu.

Národní divadlo pokračuje v tradici zahajovacích koncertů, které jsou uváděny zpravidla v historické budově, spojovány se začátkem divadelní sezony, a které slibují speciální dramaturgii. V nedávné minulosti byly například uvedeny perličky z hudebních archivů pod taktovkou Petra Kofroně. Slavnostní koncert, tentokrát věnovaný stému výročí založení samostatného československého státu, uvádíme v hudebním nastudování dirigenta Jaroslava Kyzlinka 21. září v historické budově Národního divadla.

Opera 19. 9. 2018

Jediná Beethovenova opera rozezní Stavovské divadlo v podání skvělých sólistů. Renomovaná režisérka Vera Nemirova poprvé ve spolupráci s Národním divadlem.

FIDELIO. Jediná Beethovenova opera rozezní Stavovské divadlo za doprovodu orchestru a sboru Státní opery. Novou inscenaci Fidelio renomované bulharsko-německé režisérky Very Nemirové uvádí Národní divadlo v hudebním nastudování Andrease Sebastiana Weisera, hudebního ředitele Státní opery. V hlavních rolích se představí skvělí domácí a uznávání zahraniční hostující sólisté. Premiéry 22. a 23. září.

ND 18. 9. 2018

Mezinárodní divadelní festival PRAŽSKÉ KŘIŽOVATKY 2018

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky, který je věnován politickému a divadelnímu odkazu Václava Havla, do Prahy opět přiveze výjimečná zahraniční představení. Pražské křižovatky potvrdí svou pozici výjimečného festivalu, na jehož programu se střetává jak progresivní činohra, tak další mezižánrové projekty. Součástí budou – stejně jako vloni – debaty s tvůrci, přednášky a diskuse a festival se usídlí ve všech prostorách Nové scény, v samotném závěru i ve Stavovském divadle.

ND 17. 9. 2018

Mastercard přináší nové technologie do Národního divadla

Praha 13. září - Národní divadlo oficiálně zahajuje „Sbírku pro Národní divadlo“, prostřednictvím které bude získávat peníze na vybrané projekty. Návštěvníci naší první scény budou přispívat bezkontaktními platebními kartami nebo mobilní aplikací Masterpass na unikátních digitálních platebních kioscích od partnerské společnosti Mastercard. Spuštění sbírky se uskuteční při uvedení premiéry nové inscenace o bájné panovnici Libuši 14. září.

ND 27. 8. 2018

Národní divadlo zahajuje divadelní sezonu 2018/2019

Rok 2018 je rokem významných výročí. V květnu jsme si připomněli jednu z nejšťastnějších událostí českých dějin – položení základního kamene Národního divadla, kdy desetitisíce lidí oslavovaly nově zrozené sebevědomí české kultury. Rozvoj vlastní kultury českého jazyka i vzdělání vedl před 100 lety k založení samostatného státu. Toto výročí je výjimečnou příležitostí uvědomit si znovu hodnoty, na nichž stojí naše společnost. Učiníme tak společně s Vámi řadou nových inscenací i speciálních programů.

ND 27. 8. 2018

Ministr kultury Antonín Staněk uvedl Ivu Janžurovou do síně slávy Národního divadla

Praha 27. 8. 2018 – Ministr kultury Antonín Staněk dnes uvedl herečku Ivu Janžurovou do síně slávy Národního divadla. U příležitosti zahájení 136. sezony naší první scény byli oceněni také další umělci reprezentující její jednotlivé obory. Umělečtí ředitelé zároveň představili podobu nadcházející divadelní sezony.


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.