MENU

Press

Laterna magika 12. 12. 2018

Zahrada – premiéra k 60. výročí Laterny magiky

Laterna magika uzavírá 60. rok své existence novou premiérou. Příběh Zahrady vychází volně z knihy nestora českého animovaného flmu Jiřího Trnky, především však v ní ožívají vzpomínky tvůrců a interpretů na zahrady jejich vlastního dětství. Vizuálně-taneční inscenace pro celou rodinu využívá velkoplošné projekce, mapping i přenosné projektory, součástí je tanec i tradiční loutkoherectví. Premiéra se uskuteční 20. a 21. prosince 2018 od 20:00 na Nové scéně Národního divadla.

ND 12. 12. 2018

Národní divadlo oceněno za diváckou zkušenost

Národní divadlo bylo se stejným počtem bodů jako státní hrady a zámky oceněno za zákaznickou zkušenost na první pozici v kategorii veřejný sektor. Vyplývá to ze studie KPMG „V rytmu zákazníka“, která hodnotí deset odvětví české ekonomiky.

Opera 6. 12. 2018

OPERALIA Plácida Dominga – světová soutěž mladých zpěváků poprvé v historii v Praze

Hlavní město Praha se v červenci 2019 zařadí mezi přední světové kulturní metropole, které hostily nejvýznamnější pěveckou soutěž OPERALIA. Každoročně se pěveckého klání zúčastní více než tisíc mladých pěvců z celého světa a čtyřicet nejlepších je pozváno do hostitelského města. V minulosti v soutěži uspěli například tenoristé José Cura a Roland Villazón či sopranistky Olga Peretyatko a Sonja Yoncheva.

Opera 26. 11. 2018

Vánoční koncerty se Simonou Houda-Šaturovou a Soňou Červenou 17. a 18. prosince ve Foru Karlín

Tři skladatelé, skuteční mistři písně a zpěvu, vynikající interpreti, kouzelná atmosféra adventu – spojení zaručující nezapomenutelný zážitek! Národní divadlo nečeká s nadílkou až pod vánoční stromeček a mimořádný dárek milovníkům hudby nabídne už 17. a 18. prosince v koncertním sále Forum Karlín. Vánoční koncerty přivedou na jeviště sopranistku Simonu Houda-Šaturovou, klavíristu Marka Kozáka, operní pěvkyni a herečku Soňu Červenou, tenoristu Jaroslava Březinu, basistu Romana Vocela a Kühnův dětský sbor. V jejich bravurním podání zazní díla W. A. Mozarta, Ernö Dohnányiho a Luboše Fišera. Orchestr a Sbor Státní opery se představí pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera a sbormistra Adolfa Melichara.

Opera 26. 11. 2018

Mozart z Dobrušky

Vánoční období přináší řadu koncertů a kulturních příležitostí. Národní divadlo přichází s netradičním vánočním koncertem. Pod názvem Dies numini et principi se skrývá novodobá premiéra vánočního pastýřského dramatu. Uvádíme 15. prosince v Pražské křižovatce (kostel sv. Anny) pod taktovkou Zdeňka Klaudy.

Činohra 15. 11. 2018

Emil Hakl: Návštěva

O blížícím se konci světa, stárnutí a pečených kachnách… Čtyři muži, dávní přátelé pořádají večírek. V troubě se připravují vypasené kachničky, ale než budou upečeny dozlatova, krátí si všichni čas popíjením a mudrováním. Řeší se osobní i dějinné záležitosti, dávno dané a nezvratné, vedou se řeči o zániku lidstva, geopolitických eskapádách světových velmocí i prohnilosti českých elit. A hodiny pomalu odpočítávají čas…

Opera 12. 11. 2018

Opera Národního divadla poprvé na Jatkách!

Oslavy stého výročí založení Československé republiky vyvrcholí pro Operu Národního divadla uvedením druhé části Slavnostního koncertu, tentokrát, navíc vůbec poprvé, na scéně Jatka78 v Holešovicích. Orchestr Národního divadla pod taktovkou dirigenta Ondreje Olose zahraje soudobé skladby dvou českých a dvou slovenských autorů.

ND 12. 11. 2018

ND Talks: Je současné divadlo nebezpečné?

Cyklus přednášek a debat každý měsíc nabídne setkání nad současnými aktuálními tématy, která se bezprostředně dotýkají moderního divadla 21. století. Jednotlivé diskusní bloky se nevážou ke konkrétním inscenacím z repertoáru Činohry Národního divadla, ale nabízejí samostojnou platformu setkávání těch, kteří dnešní divadlo tvoří – odborníků a profesionálů v oboru –, a diváků, bez kterých divadlo ztrácí svou legitimitu. Chceme divákům nabídnout možnost seznámit se s aktuálními divadelními trendy a zjistit, kam se divadlo jako disciplína posouvá a jakým způsobem ho vnímat a diskutovat.

Opera 6. 11. 2018

Maestro Plácido Domingo diriguje Mozartovy narozeniny v Praze

Národní divadlo připravuje tradiční koncert Mozartovy narozeniny ve spolupráci se spolkem Domingo-Mozart-Prague. Ve Stavovském divadle úzce spojeném s legendárním skladatelem W. A. Mozartem zazní v den jeho narození, které připadá na 27. ledna, melodické tóny jeho hudby v podání Orchestru Národního divadla a pod taktovkou výjimečného operního pěvce a dirigenta Plácida Dominga. Vystoupí čtyři vynikající sólisté: Adela Zaharia, Štěpánka Pučálková, Petr Nekoranec a Simone Alberghini.

Činohra 2. 11. 2018

Stefan Zweig: Netrpělivost srdce

„Všechno začalo neobratností, naprosto nezaviněnou nehorázností…“ Pocit, který asi všichni známe. Způsobíme trapas, a když se ho snažíme zažehlit, boříme se do něj stále víc a víc. Pokud navíc ve snaze zachránit situaci začneme lhát, je na průšvih zaděláno. Mistrovský román rakouského prozaika a esejisty Stefana Zweiga (1881–1942), založený na pronikavém popisu psychologie lidského jednání v konkrétních životních situacích, převede na jeviště Stavovského divadla v české premiéře Daniel Špinar.

Činohra 17. 10. 2018

Rudolf Medek, Jiří Havelka, Marta Ljubková: Plukovník Švec

Josef Jiří Švec, oddaný sokol a zapálený rusofil, se na počátku první světové války přidal do nově vznikajících československých legií v Rusku. Podobný osud měly tisíce Čechoslováků, kteří šli se zbraní v ruce bojovat za vznikající republiku a za demokratickou budoucnost Ruska. Zanechali po sobě deníky a také řadu fotografií. Po Ševcovi však zbyla legenda; jen on se totiž v předvečer vzniku ČSR zabil, aby zburcoval demoralizovanou jednotku k dalším zoufalým bojům. O deset let později o tomto hrdinském činu píše pro Národní divadlo legionář Rudolf Medek hru, z níž se okamžitě stává divácký hit; a zdroj několikaleté, velmi ostré politické polemiky.

ND 16. 10. 2018

Oslavy republiky v Národním divadle

K oslavám výročí republiky přispěje Národní divadlo slavnostním provedením opery Libuše v přímém přenosu České televize (27. 10.) a interaktivním videomappingem na historickou budovu ND (28. 10.). Pro diváky je připravena mobilní aplikace o interiérové výzdobě. Vyhlášeny budou výsledky literárně-výtvarné soutěže OD KAMENE KE ZLATU, OD DIVADLA KE STÁTU.

Opera 4. 10. 2018

Fascinace Wagnerem – výjimečné spojení opery a filmu

Fascinace Wagnerem – výjimečné spojení opery a filmu – světová premiéra v Praze. Ve Foru Karlín vystoupí jeden z nejuznávanějších wagnerovských tenorů současnosti Andreas Schager. Národní divadlo uvádí 25. a 26. 10. v koncertním sále Forum Karlín světovou premiéru jedinečného projektu Fascinace Wagnerem (Faszination Wagner). Po prvním uvedení v Praze má projekt namířeno i na další scény v Evropě. Jedná se o výjimečné spojení opery a filmu vytvořeného speciálně pro tyto účely. S trochou nadsázky lze tento počin označit za revoluci v opeře. Zazní výběr z díla Richarda Wagnera v podání Orchestru Státní opery v hudebním nastudování Matthiase Fletzbergera. Vystoupí jeden z nejuznávanějších wagnerovských tenorů současnosti, operní hvězda Andreas Schager.

Balet 2. 10. 2018

KYLIÁN - Mosty času - nová premiéra Baletu ND!

První premiéra nové sezony Baletu Národního divadla s názvem KYLIÁN – Mosty času je především poctou významnému českému choreografovi Jiřímu Kyliánovi a jeho rozsáhlé tvorbě, která inspirovala umělce po celém světě. Zároveň však oslaví českou státnost, svobodu a 100 let existence Československé republiky. Slavnostní premiéra se uskuteční 11. 10. 2018 v Národním divadle.

Opera 21. 9. 2018

Sezonu Národní divadla tradičně otevírá zahajovací koncert. Tentokrát věnovaný oslavám stého výročí založení státu.

Národní divadlo pokračuje v tradici zahajovacích koncertů, které jsou uváděny zpravidla v historické budově, spojovány se začátkem divadelní sezony, a které slibují speciální dramaturgii. V nedávné minulosti byly například uvedeny perličky z hudebních archivů pod taktovkou Petra Kofroně. Slavnostní koncert, tentokrát věnovaný stému výročí založení samostatného československého státu, uvádíme v hudebním nastudování dirigenta Jaroslava Kyzlinka 21. září v historické budově Národního divadla.

Opera 19. 9. 2018

Jediná Beethovenova opera rozezní Stavovské divadlo v podání skvělých sólistů. Renomovaná režisérka Vera Nemirova poprvé ve spolupráci s Národním divadlem.

FIDELIO. Jediná Beethovenova opera rozezní Stavovské divadlo za doprovodu orchestru a sboru Státní opery. Novou inscenaci Fidelio renomované bulharsko-německé režisérky Very Nemirové uvádí Národní divadlo v hudebním nastudování Andrease Sebastiana Weisera, hudebního ředitele Státní opery. V hlavních rolích se představí skvělí domácí a uznávání zahraniční hostující sólisté. Premiéry 22. a 23. září.

ND 18. 9. 2018

Mezinárodní divadelní festival PRAŽSKÉ KŘIŽOVATKY 2018

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky, který je věnován politickému a divadelnímu odkazu Václava Havla, do Prahy opět přiveze výjimečná zahraniční představení. Pražské křižovatky potvrdí svou pozici výjimečného festivalu, na jehož programu se střetává jak progresivní činohra, tak další mezižánrové projekty. Součástí budou – stejně jako vloni – debaty s tvůrci, přednášky a diskuse a festival se usídlí ve všech prostorách Nové scény, v samotném závěru i ve Stavovském divadle.

ND 17. 9. 2018

Mastercard přináší nové technologie do Národního divadla

Praha 13. září - Národní divadlo oficiálně zahajuje „Sbírku pro Národní divadlo“, prostřednictvím které bude získávat peníze na vybrané projekty. Návštěvníci naší první scény budou přispívat bezkontaktními platebními kartami nebo mobilní aplikací Masterpass na unikátních digitálních platebních kioscích od partnerské společnosti Mastercard. Spuštění sbírky se uskuteční při uvedení premiéry nové inscenace o bájné panovnici Libuši 14. září.

ND 27. 8. 2018

Národní divadlo zahajuje divadelní sezonu 2018/2019

Rok 2018 je rokem významných výročí. V květnu jsme si připomněli jednu z nejšťastnějších událostí českých dějin – položení základního kamene Národního divadla, kdy desetitisíce lidí oslavovaly nově zrozené sebevědomí české kultury. Rozvoj vlastní kultury českého jazyka i vzdělání vedl před 100 lety k založení samostatného státu. Toto výročí je výjimečnou příležitostí uvědomit si znovu hodnoty, na nichž stojí naše společnost. Učiníme tak společně s Vámi řadou nových inscenací i speciálních programů.

ND 27. 8. 2018

Ministr kultury Antonín Staněk uvedl Ivu Janžurovou do síně slávy Národního divadla

Praha 27. 8. 2018 – Ministr kultury Antonín Staněk dnes uvedl herečku Ivu Janžurovou do síně slávy Národního divadla. U příležitosti zahájení 136. sezony naší první scény byli oceněni také další umělci reprezentující její jednotlivé obory. Umělečtí ředitelé zároveň představili podobu nadcházející divadelní sezony.


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.