MENU

Press

Činohra 20. 6. 2018

100. repríza inscenace Audience u královny

V úterý 26. června odehraje Činohra ND stou reprízu inscenace Audience u královny. Dostat se na takový počet jejího uvedení se podařilo po pouhých třech sezonách – inscenaci hry britského dramatika a scenáristy Petera Morgana se tedy na scéně Národního divadla zjevně daří.

Činohra 24. 5. 2018

Moira Buffiniová: Vítejte v Thébách

Současná hra na současné téma, ale s antickými figurami. Britská politická hra o zdevastovaných Thébách, které se pokouší pozvednout na nohy prezidentka Eurydika. Ženu v čele státu přichází „poučit“ athénský vládce Théseus. V jednom textu se potkává dnešní Evropa a antické Řecko. Ironický přístup k minulosti i současnosti se týká nás všech: všichni přece věříme, že politická změna je možná. Když nám ale Teiresiás připomíná, že se i Athény stanou obětí vlastní chamtivosti, cítíme stále sílu osudu. Nebo ne?

ND 24. 5. 2018

Během 10 let ušetřilo Národní divadlo za energie 93 mil. korun

Letos byl vyhodnocen unikátní energeticky úsporný projektu v Národním divadle, který si na začátku vyžádal investice ve výši 75 mil. korun s garancí energetických úspor za 84,6 mil. korun za 10 let. výsledkem spojení tradičních technických řešení s využitím obnovitelných zdrojů a inteligentního způsobu řízení budovy v centru prahy je skutečná úspora energie v hodnotě 93,4 mil. korun. projekt byl realizován formou EPC. Dodavatel, kterým byla ENESA z ČEZ ESCO, garantoval výši úspor přímo ve smlouvě a investice se tak splácela z ušetřených peněz.

Laterna magika 18. 5. 2018

Videoinstalace Jakuba Nepraše Kulturní Roj připomene Laternu magiku na náměstí Václava Havla

Výtvarník Jakub Nepraš se svým dílem vrací po deseti letech ke spolupráci s Laternou magikou. V rámci oslav 60 let od vzniku Laterny magiky vytvořil novou instalaci inspirovanou právě Laternou magikou. Novou videosochu nazval Kulturní Roj a vernisáž jeho díla se uskuteční 22. května ve 21:30, bude tak navazovat na představení Laterny magiky Cube a diskusi, která po něm následuje.

ND 15. 5. 2018

Národní divadlo s Mastercard obnovuje národní sbírku. V hlavní roli hrají moderní technologie.

praha 12. května 2018 – po dlouhých 137 letech budou moci lidé v Česku opět přispívat na Národní divadlo. roli tradičních pokladniček tentokrát převezmou moderní platební kiosky společnosti Mastercard, pomocí nichž bude možné platit bezkontaktně nebo mobilní aplikací Masterpass. získané příspěvky mecenášů budou určeny pro tři projekty naší první scény – protancované špičky, Národní prkna a Národní včelstvo.

Činohra 10. 5. 2018

Jan Frič, Milan Šotek a kol.: ZBYHOŇ!

Autorská inscenace o českých nepravostech. Že vám jméno titulního hrdiny nic neříká? Není možná! Nebo patříte k těm, kteří dvě stě let od chvíle, co pro nás Rukopisy objevily naše národní hrdiny, stále nevědí, kdo to byl Záboj, Vlaslav, Lubor, Liduše? Považujete Šťáhlava za značku smoothie makeru a Čestmír je pro vás leda ten otylý létající chlapec? Je načase napravit to! Chovají se snad Američané takto macešsky ke svým superhrdinům, třebaže jejich základ není reálný o nic víc? Poznej své hrdiny. Poznej Zbyhoně!

ND 7. 5. 2018

Oslava 150. výročí položení základního kamene

V jubilejním roce 2018 si Národní divadlo připomíná významné výročí datující jeho úplné počátky. 16. května 2018 uplyne 150 let od velké slavnosti položení základního kamene Národního divadla. Nešlo pouze o symbolický akt zahájení stavby, ale též o vyjádření a utvrzení národního sebevědomí.

Opera 26. 4. 2018

Nejvýznamnější mozartovský dirigent současnosti v Praze: Marc Minkowski provede „korunovační“ operu La clemenza di Tito

Renomovaný francouzský dirigent Marc Minkowski, dlouholetý šéf salcburského festivalu Mozartwoche, uvede 10. a 11. května 2018 od 19 hodin ve Stavovském divadle koncertní verzi Mozartovy „korunovační“ opery La clemenza di Tito. Provedení opery je pomyslnou součástí mozartovského triptychu ve Stavovském divadle: Don Giovanni s Plácidem Domingem (27. 10. 2017), nová inscenace Figarovy svatby (premiéra 1. 2. 2018) a La clemenza di Tito s Markem Minkowským (10. a 11. 5. 2018).

Laterna magika 23. 4. 2018

Laterna magika slaví 60 let

Laterna magika, první multimediální divadlo na světě, vstoupila letos do jubilejního 60. roku existence. Divadelní zázrak, který se zrodil na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, je jedním ze symbolů poetiky a vynalézavosti českého divadelnictví. Národní divadlo, jehož je Laterna magika součástí, oslaví její výročí na konci dubna.

Opera 5. 4. 2018

Národní divadlo přispěje provedením Verdiho Requiem na nové varhany svatovítské katedrály

Opera Národního divadla se provedením Requiem Giuseppe Verdiho připojí k podporovatelům stavby nových varhan. Ve spolupráci s Nadačním fondem Svatovítské varhany a Bohemian Heritage Fund uspořádá 12. dubna od 19:30 v katedrále svatého Víta na Pražském hradě benefiční koncert ve prospěch nových varhan, a to v hvězdném obsazení. Pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka skladbu provede Orchestr a Sbor Národního divadla, externí sbor a se představí sólisté se zkušenostmi v interpretaci Verdiho oper na mezinárodní úrovni: Veronika Dzhioeva (soprán), Monika Fabiánová (mezzosoprán), Sung Kyu Park (tenor) a Jiří Sulženko (bas).

Činohra 8. 3. 2018

J. W. Goethe: FAUST

Faust je archetyp různého ražení. Faust je synonymum pokušení, jemuž jsme dnes a denně vystavováni. Ať už v docela malém, všednodenním, anebo na celospolečenské úrovni, kdy může spolek s ďáblem znamenat zkázu miliónů lidí. Faust je maximální výzva. Zcela nová úprava. Zcela nový Faust.

Opera 6. 3. 2018

Opera Juliette (Snář)

Národní divadlo si v březnu připomene 80 let od světové premiéry opery Juliette (Snář) Bohuslava Martinů na scéně Národního divadla i na webové platformě Opera Vision.

Balet 1. 3. 2018

Život na špičkách

Slavnostní premiéra dokumentu ze zákulisí života prvních sólistek Baletu ND 6. 3. na Nové scéně. Dvanáctiminutový umělecký dokument Život na špičkách nevšední formou nahlíží do zákulisí života prvních sólistek Baletu Národního divadla – Nikoly Márové, Aliny Nanu, Terezy Podařilové, Miho Ogimoto a Andreji Kramešové. Divákům bude poprvé slavnostně představen 6. března od 17.00 na Nové scéně ND.

Činohra 22. 2. 2018

Jiří Adámek: NOVÁ ATLANTIDA

Doba, která zažívá tolik otřesů, ale také technologických objevů jako ta dnešní, rovněž vybízí k fantazírování o lepším společenském řádu. Od proroků kybernetického věku v Silicon Valley po zakladatele místních domobran žije každý ve své vlastní utopii. Každá ovšem mluví svým vlastním jazykem, jeden nerozumí druhému. Jazyky finančních magnátů, expertů, inženýrů, humanistů či vlastenců se navzájem míjejí. Ztrácíme schopnost rozumět touhám, obavám a pocitům druhých – a žádná nová společná vysněná Atlantida se na obzoru nerýsuje.

ND 9. 2. 2018

Mecenášský klub Národního divadla rozdělil výnosy loňského roku

Na pravidelném zasedání Výboru Mecenášského klubu v úterý 6. února 2018 ve foyeru Nové scény došlo k rozdělení výnosů za loňský kalendářní rok. V roce 2017 sdružoval Mecenášský klub 130 mecenášů a shromáždil prostředky ve výši 2 330 000 Kč.

Balet 1. 2. 2018

LA FILLE MAL GARDÉE / MARNÁ OPATRNOST

Balet Národního divadla uvede poprvé v historii premiéru slavného baletu Marná opatrnost Sira Fredericka Ashtona. Mistrovské dílo anglického tvůrce, v němž vystoupili nejlepší tanečníci světa, doposud uvedlo více než 35 divadel včetně pařížské Opery, Velkého divadla v Moskvě, Amerického baletu, Bostonského baletu a Kanadského národního baletu.

Opera 24. 1. 2018

Dvacáté provedení Mozartovy Figarovy svatby v historii Opery Národního divadla poprvé režíruje žena

Mozartova Figarova svatba patří k divácky nejoblíbenějším operám vůbec a zvlášť pro Prahu to platí dvojnásobně. Už za Mozartova života se melodie z této opery staly tak populárními, že téměř zlidověly. Nyní tuto operu nastuduje poprvé žena - režisérka Magdalena Švecová. Pod taktovkou Enrica Dovica ji provede Orchestr a Sbor Národního divadla. Jako Figaro se představí Miloš Horák, Jan Šťáva a František Zahradníček, jako Zuzana Yukiko Kinjo, Jana Sibera, jako Hraběnka Marie Fajtová, Alžběta Poláčková, Jana Šrejma Kačírková, jako Hrabě Almaviva Jiří Hájek, Roman Janál a jako exkluzivní host Adam Plachetka, v roli Cherubína se vystřídají Kateřina Jalovcová, Alžběta Vomáčková a Michaela Zajmi.

Opera 22. 1. 2018

Cena Classic Prague Awards pro sbory Národního divadla

Sbor Národního divadla, Sbor Státní opery a Kühnův dětský sbor zvítězily v kategorii Vokální výkon. Ceny Classic Prague Awards byly v sobotu 20. ledna předány v přímém přenosu České televize v pražském Obecním domě. Večer moderoval ředitel České filharmonie David Mareček. Křišťálové trofeje určené předním českým hudebníkům a hudebním tělesům se udělovaly celkem v deseti kategoriích.

ND 15. 1. 2018

Výročí roku 2018 v aktivitách Národního divadla

Letošní rok se ponese ve znamení oslav kulatých výročí. V lednu jsme si připomněli 130 let od otevření Státní opery. V květnu se budeme soustředit na 150. výročí položení základního kamene. K tomu se tematicky váže 200 let od nalezení druhého z Rukopisů. Na podzim se staneme součástí oslav 100. výročí naší republiky. Čekají nás desítky akcí v souvislosti s významnými milníky naší historie. Těšit se můžete na speciální prohlídky, hravé soutěže, mobilní aplikace, rekonstrukci historických událostí, besedy, výstavy, happeningy, dotisky naučných publikací a samozřejmě na divadelní inscenace. Oslavujte významný rok ve společnosti Národního divadla.

Opera 10. 1. 2018

Brittenova opera Billy Budd o nevinnosti i potlačované sexualitě poprvé v Česku

První premiérou Opery Národního divadla v novém roce je Brittenův Billy Budd, který bude uveden 18. ledna v Česku úplně poprvé. Hlavní role ztvární Američan Christopher Bolduc a izraelský basbarytonista Gidon Saks, tenorista Štefan Margita se představí jako Kapitán Vere. Orchestr a Sbor Státní opery řídí Christopher Ward a režie se ujme Daniel Špinar.

ND 10. 1. 2018

130 let Státní opery

Před 130 lety, 5. ledna 1888, byl operou Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští zahájen provoz v budově dnešní Státní opery, tehdy Novém německém divadle (Neues deutsches Theater).

Opera 6. 12. 2017

Světový spisovatel ožívá v nové opeře Národního divadla „Don Hrabal“

Na objednávku Národního divadla vznikl 20 let po smrti slavného a oblíbeného spisovatele jedinečný projekt: opera Miloše Orsona Štědroně „Don Hrabal“, která zaujme nejen operní nadšence, ale i milovníky dobré literatury. Titulní roli opery o Bohumilu Hrabalovi ztvární Roman Janál. Světová premiéra tohoto pozoruhodného díla se odehraje 14. prosince od 20h na Nové scéně Národního divadla.

Opera 9. 11. 2017

Edita Gruberová v inscenaci opery Norma v Národním divadle v Praze: vstupenky jdou do prodeje

Po velkém úspěchu japonského turné Stání opery na podzim 2016 se Edita Gruberová rozhodla na pozvání Opery Národního divadla ztvárnit titulní roli v Belliniho opeře právě v Praze, a to hned třikrát za sebou: 18. a 30. května a 2. června 2018. Nepůjde o pouhé koncertní provedení. Tato mezinárodní hvězda vystoupí poprvé v roli v Národním divadle přímo v rámci inscenace režiséra Toma Sugaa, kterou si oblíbila a nazkoušela už během turné v Japonsku. Vstupenky pro tuto jedinečnou příležitost budou k mání od pondělí 13. listopadu od 9 hodin online i obvyklých předprodejích Národního divadla.

Opera 25. 10. 2017

PLÁCIDO DOMINGO V PRAZE.

Slavnostní provedení opery Don Giovanni pod taktovkou Plácida Dominga již tento pátek

Laterna magika 27. 9. 2017

Laterna oslaví 60. narozeniny projektem Zahrada

Soubor Laterny magiky oslaví šedesáté narozeniny novou inscenací. V prosinci 2018 uvede na Nové scéně Národního divadla ZAHRADU, inspirovanou jednou z největších osobností loutkového a animovaného filmu Jiřím Trnkou. Inscenaci připraví tým Pavla Knolleho, Štěpána Pechara, Davida Stránského a Jakuba Kopeckého, kteří zvítězili v otevřeném výběrovém řízení. Výběrová komise je vybrala z přihlášených třinácti projektů.

Nová scéna 8. 9. 2017

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky 2017

Činohra Národního divadla pořádá ve dnech 2. až 8. října 2017 na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Nejlepší světová činohra konečně k vidění v Praze!

Opera 5. 9. 2017

Sezonu Opery Národního divadla zahájí unikátní koncert skladeb z éry Nového německého divadla

Opera Národního divadla otevírá svou již 135. sezonu. Umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň vybral pro zahajovací koncert sezony 2017/2018 ukázky z operního repertoáru Nového německého divadla v Praze. Všechny opery, z nichž zazní předehry, intermezza či baletní hudba, zažily kdysi velmi úspěšné premiéry a některé se těšily uvedení na mnoha významných scénách. Přesto se propadly se do operního podsvětí. Ale rozhodl soud času spravedlivě?

ND 28. 8. 2017

Národní divadlo zahajuje 135. divadelní sezonu

Do nové sezony vstoupí Národní divadlo s novým generálním partnerem, kterým se stala společnost Raiffeisenbank. „Příchod nového generálního partnera je nejen vysokým oceněním našich uměleckých výsledků, ale také potvrzením mimořádného postavení Národního divadla v české společnosti,“ konstatuje ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian