MENU

opera 11. 11. 2016

Štefan Margita vzdá hold Janáčkovi v Národním divadle

Slovenský pěvec světového renomé Štefan Margita oslaví své životní jubileum v Národním divadle. Nedělní galakoncert bude věnován zejména hudbě Leoše Janáčka, kterého tvorba představuje jeden z pilířů pěvcova repertoáru. Štefanovi Margitovi popřejí nizozemská sopranista Eva-Maria Westbroek, Eva Urbanová, Simona Houda-Šaturová, Jiří Brückler a Josef Moravec. Orchestr Národního divadla bude dirigovat Robert Jindra. Večer v dekoraci z inscenace Z mrtvého domu v režii Daniela Špinara zaznamená Česká televize.

Štefan Margita, který letos oslavuje 60. narozeniny, se v Praze představil poprvé v roce 1984 v záskoku v Čajkovském Evženu Oněginovi. O dva roky později zvítězil v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro a záhy přišlo pozvání do Národního divadla od tehdejšího šéfa opery Zdeňka Košlera. Zde s velkým úspěchem ztvárnil nejdříve role v mozartovském a posléze slovanském repertoáru. Jeho mezinárodní kariéra začala v roce 1986, když se pod taktovkou Christiana Thielemanna představil v Ženevě v roli Kudrjáše v Janáčkově Kátě Kabanové. Od té doby stál na jevištích všech klíčových operních domů včetně pařížské nebo Metropolitní opery v New Yorku. Vedle postav z Janáčkových oper patří mezi jeho erbovní role Loge z Wagnerova Zlata Rýna, za níž mu aplaudovali diváci v San Franciscu, Amsterdamu, Houstonu, Mnichově, New Yorku a nejnověji v Chicagu.

Mezi jeho další angažmá patří Tichon v nové inscenaci Káti Kabanové režiséra Roberta Carsena začátkem roku 2017 v Turíně. V březnu až květnu 2017 bude v Paříži opět Tamburmajorem v Bergově Vojckovi, v říjnu se do Paříže vrátí do slavné Chéreauovy inscenace Z mrtvého domu. Stejná role, Luka Kuzmič, ho čeká v březnu 2018 v nové inscenaci Janáčkovy opery v londýnské Covent Garden, v hudebním nastudování Teodora Currentzise a v režii Krzysztofa Warlikowského, s nímž Štefan Margita už spolupracoval v roce 2009 na inscenaci Krále Rogera Karola Szymanowského v Pařížské národní opeře. V květnu a červnu 2018 to bude další Loge v obnoveném nastudování Wagnerovy tetralogie v San Francisku a dva Lukové Kuzmiči: na podzim 2018 v Bruselu a na přelomu roku 2018/2019 v Lyonu.

Zatím poslední prací Štefana Margity v Praze je Luka Kuzmič v Janáčkově Z mrtvého domu v inscenaci Daniela Špinara v hudebním nastudování Roberta Jindry. Pouze čtyři představení této opery mohou diváci shlédnout v prosinci a v lednu příštího roku v Národním divadle. V následující sezoně připravuje Národní divadlo nové nastudování opery Benjamina Brittena Billy Budd, kde ztvární Štefan Margita postavu Kapitána.

Stáhnout zprávu
187 KB, PDF


Další tiskové zprávy

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.