MENU

opera 20. 5. 2015

Filoktétés Jana Klusáka se představí v Národním divadle

Novou operu skladatele Jana Klusáka na motivy antického příběhu o Filoktétovi uvede v rámci 70. mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro Národní divadlo. Projekt realizovaný v koprodukci s Národním divadlem moravskoslezským se v Praze představí v sobotu 23. května 2015.

Pro námět své nejnovější opery sáhl Jan Klusák do antické mytologie. Účastníka řecké výpravy proti Tróji Filoktéta nejprve kvůli jeho nehojící se a zapáchající ráně Řekové v čele s Odysseem odvrhnou a vysadí na pustém ostrově. Posléze však zjistí, že se bez něj neobejdou, a navštíví ho, aby od něj tentokrát vylákali jeho luk, bez něhož podle věštby není možné Tróju porazit. „Ke zkomponování díla mě vedla osobní i nadčasová inspirace. Izolaci, samotu, odmítnutí od vlastních lidí, to zažil leckdo jak u nás, tak i jinde ve světě. Je to téma, jak snášet bolest a vyvrženost,“ říká o námětu skladatel Jan Klusák.

„Jan Klusák je vůdčí osobností české Nové hudby a provedení jeho nového díla Filoktétés je zpřítomněním nové české opery. Ale také skladatele samotného, protože Filoktétés, to je Jan Klusák,“ říká umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň.

Národní divadlo uvedlo v roce 2002 v rámci jednoho večera jeho operyZpráva pro Akademii / Bertram a Mescalinda na scéně Divadla Kolowrat s celkem šestnácti reprízami. V historické budově Národního divadla zazní Klusákova opera poprvé. Operu s Orchestrem Národního divadla moravskoslezského hudebně nastudoval dirigent Marko Ivanović. V hlavní roli Filoktéta se představí Jakub Tolaš.

Jan Klusák (narozen 1934) je jedním z nejvýznamnějších českých skladatelů současnosti s bohatou orchestrální, komorní, sborovou, filmovou, televizní, ale i baletní a operní tvorbou. 

Stáhnout zprávu
169 KB, PDF


Další tiskové zprávy

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.