Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
ND+

Volní jako ptáci

interaktivní on-line performance

ND+ Online
Online
Zdarma
Nutná registrace
Národní jinak

Vážení diváci,

Národní divadlo zahájilo 10. května předprodej vstupenek na červen 2021.
Návštěvníci musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.

Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla, znovu otevřená je Hlavní pokladna Národního divadla na Nové scéně. Ostatní pokladny zůstávají do odvolání nadále uzavřeny.

Vyberte datum

  květen 2021

  středa 26. 5.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Základní informace

  Kde hrajeme

  ND+ Online

  Přibližná délka představení

  1 hodina, bez přestávky

  Místo konání

  u vás doma, osobní počítače účastníků (v případě distanční výuky), účastníci potřebují využívat zvuk a videokameru počítače

  on-line performance s aktivní účastí publika

  “Kdyby tu nebyla pandemie koronaviru, potkali bychom se dnes v divadle a já bych vám řekla, že jsme pro vás připravili divadlo, kde nebudete jen diváky. … divadlo, které budete tvořit spolu s námi, kdy budete doopravdy tady a teď.”

  I v době nucené samoty je třeba společně zpívat, tančit a zamýšlet se nad tím, kdo jsme a kým můžeme být. Interaktivní on-line performance “Volní jako ptáci” nabízí platformu právě pro takové sdílení a prožívání v čase sociální izolace. 

  Skladby z posledního alba “Jedna nula” skupiny Tata Bojs jsou novinkou interaktivní on-line performance VOLNÍ JAKO PTÁCI, určené pro školní skupiny v distanční výuce (věk 12+) a nově i jednotlivce z řad veřejnosti.

  Koprodukční projekt uvádí Národní divadlo v rámci svých doprovodných programů ND+ ve spolupráci s Dětským muuuzeem UUUL z.ú..

  „S novou hudbou se proměnil i text a vlastně skoro úplně způsob hraní. Má to trochu jinou atmosféru,
  tanečnější, hravější, zralejší, pevnejší. Když účastníci tančí, tančí mezi slovy Milana Caise, kterým rozumí: to je velký rozdíl, vlastně už je to skutečně česká verze. Přechod mezi smutkem izolace a chutí žít se děje rychleji, prudčeji,” představuje inovaci programu autorka projektu a režisérka Tereza Dobiášová.
  „Když jsem viděl testovací představení s naší hudbou, tak i přes prvotní mouchy to mělo pro mně překvapivě silnou atmosféru a velmi specifický emoční náboj,“ dodává Milan Cais.

  Průběh performance
  Každý účastník obdrží e-mail s úvodním textem a přihlašovacími údaji. Díky nim se v konkrétním čase přihlásí nejlépe přes svůj počítač, v horším případě přes tablet/chytrý telefon k „nastavené události“ v platformě aplikace ZOOM (není třeba nic instalovat). Celá performance probíhá ve formě „videokonference“. Režisérka na začátku všem účastníkům vysvětlí pravidla a uvede je do tématu. Tanečnice po krátkém vystoupení navedou účastníky do aktivní interakce s výrazem, obličejem, pohybem. Šedesátiminutový program uzavírá společná reflexe zážitku.

  Inspirace a původní tvar
  Inspiračním zdrojem pro původní fyzické interaktivní divadelní představení byla perská mystická báseň ze 13. století PTAČÍ SNĚM. Námět zpracoval např. Peter Brook a v knižní podobě také ilustrátor Petr Sís. Dramaturgyně a režisérka Tereza Dobiášová chtěla vytvořit „pouť k sobě“. V průběhu přípravy inscenace však do díla přirozeně vplynulo téma divadla - čím je pro lidi, kteří v něm žijí. Představení tak lze chápat jako otevření dveří do divadla, možnost „prožít divadlo“ i pro ty, kteří ještě nikdy na jevišti nestáli. Původní fyzické divadelní představení vzniklo v produkci Sladovny Písek a ve spolupráci s italským divadlem TPO.

  On-line adaptace
  Karanténa inspirovala Terezu Dobiášovou a její spolupracovníky k adaptaci projektu pro on-line prostředí. Česká performance je volným pokračováním italské on-line verze. Od října 2020 do současnosti bylo realizováno 84 repríz, kterých se zúčastnilo 1600 účastníků  např z Písku, Frýdku Místku, Jilemnice, Jihlavy, Vysoké ho Mýta, Kolína, Vlašimi, Chotýšan, Jindřichova Hradce, Lovosic, Kladna, Havířova, Ústí nad Orlicí, Prahy, Kadaně, Plzně, Brna, Ostravy, Českých Budějovic a dalších měst a obcí ČR.

  Realizace v ND
  V rámci doprovodných programů ND+ dlouhodobě hledáme a testujeme nové formáty práce s publikem. Program VOLNÍ JAKO PTÁCI je z hlediska participace s publikem v českém prostředí zcela mimořádný formát.
  Je vhodný pro školní kolektivy (ZŠ a SŠ či zájmové skupiny dětí/mládeže ve věku 12+)
  a studenty/studentky VOŠ a VŠ (pedagogických, humanitních a uměleckých směrů).

  Koncepce a scénář: Tereza Dobiášová
  Režie: Tereza Dobiášová (UUUL z.ú.) a Davide Venturini (TPO)
  Tanečnice: Lucie Hrzalová, Anna Homola, Naďa Kabelová a Běla Dobiášová
  On-line režie: Lenka Hubáčková (ND+)
  S použitím hudby: Tata Bojs/Billie Eillish 
  Celková délka programu: 60 min.
  Určeno pro: dospívající od 12 let a dospělé 
  Minimální kapacita: 12 osob
  Maximální kapacita: 30 osob
  Vstupné: zdarma, rezervace míst nutná a závazná
  Technické požadavky: osobní počítače účastníků (v případě distanční výuky), účastníci potřebují využívat zvuk a videokameru počítače
  Průběh: Performance probíhá formou videokonference. Jednotliví účastníci obdrží link s přístupem do virtuální místnosti.
  Vybavení účastníků: Každý z účastníků potřebuje mít u sebe vlastní líčidla (rtěnky, tužky na obočí apod. ) a odličovací pomůcky.

  Informace o průběhu programu a způsobu rezervace individuálních termínů pro skupiny poskytuje Lenka Hubáčková | l.hubackova@narodni-divadlo.cz

  Česká online verze vznikla jako kooperační projekt UUUL z.ú. a ND+.  Vývoj a realizaci 40 repríz v období září-listopad 2020 podpořilo Ministerstvo kultury ČR; pokračování projektu a dalších 60 repríz od prosince 2020 je podpořeno grantem Hl. města Prahy.

  Sdílet na sociálních sítích