Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Koncert

Petite messe solennelle

Gioachino Rossini

Rossini, jak ho (ne)znáte

Národní divadlo
Koncert

Vážení diváci,
Národní divadlo prodává ve všech budovách vstupenky v plné kapacitě s výjimkou první řady.
Návštěvníci představení musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.
Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla a na pokladnách  Národního divadla.

Vyberte datum

  prosinec 2021

  pátek 10. 12.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Koncert

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Národní divadlo

  Přibližná délka představení

  1 hodina 30 minut, bez přestávky

  Premiéra

  16. červen 2021

  Slavný autor Lazebníka sevillského, Popelky a dalších operních komedií se nezapřel ani v tak vážném žánru, jako je mše. Koneckonců sám ji ironicky nazval "posledním hříchem mého stáří" ...

  Účinkující

  • 2021-2022

  Gioachino Rossini, velký guru italské opery první poloviny 19. století, napsal v Paříži na sklonku svého bohatého života skladbu, kterou od něj čekal jen málokdo – messe solennelle, tedy tradiční latinskou missu solemnis, jinak řečeno „slavnostní mši“, obvykle jinými autory psanou pro posvátné prostředí římskokatolických chrámů. Bonviván Rossini se však nestal kajícníkem, který by si rád před smrtí naklonil nebesa a vykoupil svou předchozí tvorbu věnovanou v drtivé většině světským tématům. Ke své mši, psané patrně na objednávku bohatého francouzského bankéře, hraběte Alexise Pillet-Willa, přistoupil s nadhledem, smyslem pro originalitu, ale také s pokorou. Označil ji za „poslední hřích mého stáří“ a sám si položil otázku, zda napsal hudbu „posvátnou“ či spíše „svatokrádežnou“. Rossiniho mše není kupodivu určena k provozování v kostele, nýbrž v domácím prostředí, čemuž také odpovídá kuriózní instrumentace – dva klavíry a harmonium, tedy žádný orchestr, ani varhany … A navíc – přestože slavný operní skladatel na odpočinku nenapsal tou dobou již více než třicet let jedinou operu, jeho typický, italsky perlivý hudební styl nalezl svůj pozdní ozvuk i v tomto jinak duchovně založeném díle. Rossini si toho byl vědom a na svou obhajobu tehdy napsal: „Jak víte, byl jsem zrozen pro komickou operu …“

  Ve výjimečném nastudování Rossiniho mše pod vedením Jaroslava Kyzlinka uslyšíte kromě tří instrumentalistů také Sbor Národního divadla a především sólisty – Marii Fajtovou a Jiřího Sulženka, které naše publikum velmi dobře zná, dále novou posilu operního ansámblu, islandskou mezzosopranistku Arnheiður Eiríksdóttir a konečně jeden z největších talentů mladé české operní generace, tenoristu Petra Nekorance.

  Soprán: Marie Fajtová
  Alt: Arnheiður Eiríksdóttir
  Tenor: Petr Nekoranec
  Bas: Jiří Sulženko

  Sbor Národního divadla
  Sbormistr: Pavel Vaněk

  Klavíry: Martin Levický a Zdeněk Klauda 

  Harmonium: Adam Viktora

  Dirigent: Jaroslav Kyzlink

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo nabízí vstupenky na listopad 2021 až duben 2022.

  Od 1. listopadu 2021 zahajujeme prodej vstupenek na představení do konce dubna 2022. Předprodej vstupenek na všechna představení (Baletu, Činohry, Laterny magiky a Opery) je v prodeji na 6 měsíců dopředu. 

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na pokladnách Národního divadla. 

  V souladu s nařízením vlády jsou pro návštěvníky divadelních představení stanoveny
  tyto podmínky.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Občerstvení v Národním divadle

  Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
  Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

  Nápojový lístek