Činohra

Nová krev: Ticho! Filosofové po Wittgensteinovi

Nová scéna

Na základě nařízení vlády budou od 27. prosince všechny pokladny Národního divadla do odvolání uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Nastudování

V češtině

Může se filozofie objevit na jevišti? Znáte Wittgensteina? A jak se budou hercům interpretovat texty, které vznikly na základě jejich výkonů? Představujeme vám další z jedinečných a neopakovatelných večerů z cyklu Nové krve.

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

Výtvarná spolupráce
Natálie Rajnišová
Autorka projektu
Alice Koubová

O inscenaci

Během tohoto večera se budete moci seznámit se scénicky zpracovaným výběrem reflexí, jejichž autory jsou studenti/-tky nebo badatelé/-lky v oboru filozofie.

Číst budou herci ze souboru Činohry Národního divadla a společně se pokusí rozžít filozofické úvahy, které vzniknou na základě inscenace Oběd u Wittgensteina, kterou uvádíme ve Stavovském divadle.

Protože autoři svými eseji rozvíjejí, komentují, doprovázejí, nebo polemizují s představením T. Bernharda Oběd u Wittgensteina bude tuto Novou krev charakterizovat hledání možných, odhadnutelných či nečekaných propojení mezi filozofií a jevištěm, a to v kontextu naléhavých společenských i mezilidských témat, jak už to u her T. Bernharda většinou bývá.

Jak různorodě lze přemýšlet nad divadelním představením? Lze mluvit o tom, co nás nutí mlčet a co se chce jenom ukazovat? Kolik tisíců myšlenek, zamyšlení, pohybů a pnutí nabízí jedno divadelní představení? A jak se nás tyto myšlenky týkají – osobně, společensky, obecně? Je divadelní projev filozofický? Je filozofie dramatická? A může být filozofie performativní?

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.