Činohra

Nová krev: Ticho! Filosofové po Wittgensteinovi

Nová scéna

Vážení diváci,

Národní divadlo hraje naplno a všechny zakoupené vstupenky tak zůstávají v platnosti. Ve vnitřních prostorách divadel je však zapotřebí nosit roušku či jinou podobnou ochranu úst a nosu. Příchod diváků, jejich pobyt v divadle i následný odchod organizuje divadlo ve speciálním režimu tak, aby byli návštěvníci jednotlivých sektorů od sebe odděleni a nemuseli se potkat ani v prostorách občerstvení, toalet či šaten. 

Děkujeme, že respektujete vládní nařízení spolu s námi a těšíme se na Vás.

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Nastudování

V češtině

Může se filozofie objevit na jevišti? Znáte Wittgensteina? A jak se budou hercům interpretovat texty, které vznikly na základě jejich výkonů? Představujeme vám další z jedinečných a neopakovatelných večerů z cyklu Nové krve.

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

Výtvarná spolupráce
Natálie Rajnišová
Autorka projektu
Alice Koubová

O inscenaci

Během tohoto večera se budete moci seznámit se scénicky zpracovaným výběrem reflexí, jejichž autory jsou studenti/-tky nebo badatelé/-lky v oboru filozofie.

Číst budou herci ze souboru Činohry Národního divadla a společně se pokusí rozžít filozofické úvahy, které vzniknou na základě inscenace Oběd u Wittgensteina, kterou uvádíme ve Stavovském divadle.

Protože autoři svými eseji rozvíjejí, komentují, doprovázejí, nebo polemizují s představením T. Bernharda Oběd u Wittgensteina bude tuto Novou krev charakterizovat hledání možných, odhadnutelných či nečekaných propojení mezi filozofií a jevištěm, a to v kontextu naléhavých společenských i mezilidských témat, jak už to u her T. Bernharda většinou bývá.

Jak různorodě lze přemýšlet nad divadelním představením? Lze mluvit o tom, co nás nutí mlčet a co se chce jenom ukazovat? Kolik tisíců myšlenek, zamyšlení, pohybů a pnutí nabízí jedno divadelní představení? A jak se nás tyto myšlenky týkají – osobně, společensky, obecně? Je divadelní projev filozofický? Je filozofie dramatická? A může být filozofie performativní?

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

Občerstvení na Nové scéně

Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona