Opera

Le Grand Macabre

György Ligeti

Něco tak ošklivého jste ještě v životě neviděli!

Státní opera
Moderní zpracování
Premiérový titul
Aktuální téma
Anglické titulky

Vážení diváci,
nový program pro květen a červen zveřejníme s předstihem, jakmile budeme znát datum otevření divadel a podmínky jejich provozu.
Děkujeme za váš zájem a těšíme se na živá setkání s vámi.

Všechny pokladny Národního divadla jsou do odvolání uzavřeny.

Vyberte datum

  červen 2021

  čtvrtek 17. 6.
  19:00

  Prodej pozastaven

  Moderní zpracování
  Anglické titulky
  Německé titulky

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Státní opera

  Nastudování

  V angličtině

  V české premiéře uvádíme dílo předního reprezentanta hudební avantgardy 20. století, maďarsko-rakouského skladatele György Ligetiho. Le Grand Macabre je jeho jedinou operou, která však rozhodně stojí za pozornost a v mnohém se naprosto vymyká běžným očekáváním spojeným s návštěvou operního představení.

  Účinkující

  • 2020-2021

  Tvůrci

  Režie, scéna a kostýmy
  Nigel Lowery
  Světelný design
  Lothar Baumgarte
  Video design
  Thilo Heins
  Dramaturgie
  Ondřej Hučín

  O inscenaci

  Sbor a Orchestr Státní opery

  György Ligeti se volně inspiroval hrou belgického avantgardního dramatika Michela de Ghelderode La balade du grand macabre, u nás známou jako Balada o Velkém kostlivci, a svou verzi nazval provokativně „anti-antioperou“. Opera Le Grand Macabre je mimořádně bizarní apokalyptickou vizí zániku groteskně šíleného světa, v němž se to hemží postavami s výmluvnými jmény jako Nekrocar či Piet zvaný Bečka.

  Spektakulární operní freska je zasazena do fiktivního města se stejně výmluvným názvem Breughelland a nešokuje pouze drsnými, hororovými a perverzními obrazy, nýbrž také svým hudebním jazykem, který spoluvytváří vedle klasických nástrojů i zcela nečekané instrumenty jako automobilové klaksony, domovní zvonky, kladivo, budík, papírový sáček, podnos s nádobím, kuchyňská pánev či pistole.

  Světová premiéra Ligetiho opery se konala ve Stockholmu roku 1978 a autor své dílo později přepracoval pro uvedení na Salcburském festivalu v roce 1997. Druhou verzi této “anti-anti-opery” uvede v Praze všestranně nadaný britský režisér a výtvarník Nigel Lowery. Hudbu nastuduje mladá česká vycházející dirigentská hvězda Jiří Rožeň.

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u Státní opery

  Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.