Národní divadlo
Koncert

Komorní koncert

Hudba terezínských skladatelů a jejich současníků k 75. výročí smrti Pavla Haase, Hanse Krásy a Viktora Ullmanna

Základní informace

Program koncertu je vytvořen z hudby 20. století, přesněji řečeno z hudby, která vznikla v tíživém a tragickém období evropských dějin - třicátých a čtyřicátých letech minulého století. Koncert připomene tři tzv. “terezínské skladatele“- Pavla Haase, Hanse Krásu a Viktora Ullmanna u výročí 75 let / tři čtvrtě století od jejich smrti v Osvětimi.

O inscenaci

Od těchto nesmírně zajímavých skladatelů, z nichž dva (H. Krása a V. Ullmann) působili v tehdejším Novém německém divadle (nynější Státní opeře), zazní Šest písní na verše A. Steffena Viktora Ullmanna z roku 1937, Krásova Passacaglia a fuga pro smyčcové trio z roku 1943 (zkomponovaná v Terezíně) a Sedm písní v lidovém tónu na slova F. L. Čelakovského Pavla Haase z roku 1940.

Program:
Bohuslav Martinů: Mazurka-Nocturne pro hoboj a smyčcové trio
Hans Krása: Passacaglia a fuga pro smyčcové trio
Viktor Ullmann: Šest písní na verše Alberta Steffena op. ll
Benjamin Britten: Phantasy Quartet pro hoboj a smyčce op. 2
Pavel Haas: Sedm písní v lidovém tónu na slova F. L. Čelakovského op. 18

Pavel Haas zkomponoval písně na slova Františka Ladislava Čelakovského, Ullmannovy písně jsou na německé verše Alberta Steffena, švýcarského spisovatele a antroposofa. Doprovod k písním zazní v instrumentaci právě pro hoboj a smyčcové trio, které se zhostil plzeňský skladatel a fagotista Vladimír Vlna.

Program doplní Mazurka – nocturne, jedna z mnoha krátkých, ale uchvacujících komorních skladeb Bohuslava Martinů, která vznikla v roce 1949 na připomínku stoletého výročí smrti Fryderyka Chopina, a Phantasy Quartet od Benjamina Brittena pro hoboj, housle, violu a violoncello z roku 1932, úžasně moderní a propracovaná kompozice tohoto génia evropské hudby, přestože má opusové číslo 2.

Instrumentální obsazení koncertu tvoří hoboj a smyčcové trio, sólového partu v písních Pavla Haase a Viktora Ullmanna se ujala sólistka Opery ND mezzosopranistka Michaela Zajmi.

Oba písňové cykly vznikly v období ještě před deportací do Terezína.

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

Parkování

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní), cena za hodinu parkování je 50 Kč.

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze buď nedaleký parking u historické budovy ND, nebo hlídané parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Občerstvení v Národním divadle

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku u naší obsluhy předem

Nápojový lístek