Národní divadlo
Koncert

Komorní koncert

Hudba terezínských skladatelů a jejich současníků k 75. výročí smrti Pavla Haase, Hanse Krásy a Viktora Ullmanna

Na základě nařízení vlády budou od 27. prosince všechny pokladny Národního divadla do odvolání uzavřeny.

Základní informace

Program koncertu je vytvořen z hudby 20. století, přesněji řečeno z hudby, která vznikla v tíživém a tragickém období evropských dějin - třicátých a čtyřicátých letech minulého století. Koncert připomene tři tzv. “terezínské skladatele“- Pavla Haase, Hanse Krásu a Viktora Ullmanna u výročí 75 let / tři čtvrtě století od jejich smrti v Osvětimi.

Účinkující

  • 2020-2021

O inscenaci

Od těchto nesmírně zajímavých skladatelů, z nichž dva (H. Krása a V. Ullmann) působili v tehdejším Novém německém divadle (nynější Státní opeře), zazní Šest písní na verše A. Steffena Viktora Ullmanna z roku 1937, Krásova Passacaglia a fuga pro smyčcové trio z roku 1943 (zkomponovaná v Terezíně) a Sedm písní v lidovém tónu na slova F. L. Čelakovského Pavla Haase z roku 1940.

Program:
Bohuslav Martinů: Mazurka-Nocturne pro hoboj a smyčcové trio
Hans Krása: Passacaglia a fuga pro smyčcové trio
Viktor Ullmann: Šest písní na verše Alberta Steffena op. ll
Benjamin Britten: Phantasy Quartet pro hoboj a smyčce op. 2
Pavel Haas: Sedm písní v lidovém tónu na slova F. L. Čelakovského op. 18

Pavel Haas zkomponoval písně na slova Františka Ladislava Čelakovského, Ullmannovy písně jsou na německé verše Alberta Steffena, švýcarského spisovatele a antroposofa. Doprovod k písním zazní v instrumentaci právě pro hoboj a smyčcové trio, které se zhostil plzeňský skladatel a fagotista Vladimír Vlna.

Program doplní Mazurka – nocturne, jedna z mnoha krátkých, ale uchvacujících komorních skladeb Bohuslava Martinů, která vznikla v roce 1949 na připomínku stoletého výročí smrti Fryderyka Chopina, a Phantasy Quartet od Benjamina Brittena pro hoboj, housle, violu a violoncello z roku 1932, úžasně moderní a propracovaná kompozice tohoto génia evropské hudby, přestože má opusové číslo 2.

Instrumentální obsazení koncertu tvoří hoboj a smyčcové trio, sólového partu v písních Pavla Haase a Viktora Ullmanna se ujala sólistka Opery ND mezzosopranistka Michaela Zajmi.

Oba písňové cykly vznikly v období ještě před deportací do Terezína.

Sdílet na sociálních sítích