Duchové - hlavní vizuál
Činohra

Duchové jsou taky jenom lidi

Katja Brunnerová

Premiéra filmové verze již brzy

Online
Online
Premiérový titul
Moderní zpracování
Současné divadlo

Vážení diváci,
nový program pro květen a červen zveřejníme s předstihem, jakmile budeme znát datum otevření divadel a podmínky jejich provozu.
Děkujeme za váš zájem a těšíme se na živá setkání s vámi.

Všechny pokladny Národního divadla jsou do odvolání uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Online

Nastudování

V češtině

Premiéra

již brzy na webu Národního divadla

Zakoupením vstupenky získáte přístup k záznamu 360° VR filmu, který si můžete pustit přes webový prohlížeč, jak jste běžně zvyklí sledovat videa.

Prodej vstupenek začne v den premiéry na webu Národního divadla.

Staří lidé, kteří v domovech důchodců nacházejí své poslední útočiště. Kdysi měli energii, vedli soukromý a občanský život, a teď jejich těla jen předstírají, že jsou tím, čím kdysi byla.

Přehrajte si
podcast

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

Dramaturgie
Nina Jacques
Světelný design
Daniel Tesař
Střih a pomocná režie
Zuzana Walter
Technická podpora
Erik Bartoš
Zvuk a zvuková postprodukce
Dominik Dolejší

O inscenaci

Jak tvořit v kontextu nynější nepříznivé doby? Jak prolomit stěny izolace? Jak pokračovat v práci bezpečně? Zkrátka jak vdechnout nový život mrtvému (divadlu)? Takové otázky jsme si kladli, když jsme vzhledem k okolnostem pro divadlo nepříznivým hledali pro původní inscenaci nový tvar.

Uvažovali jsme nad ním dlouho a nakonec jsme se rozhodli využít videoformátu VR neboli virtual reality, který díky způsobu snímaní 360° v okolí kamery dokáže zprostředkovat celé její okolí. Divákovi toto snímání nabízí možnost, aby si sám vybíral svůj úhel pohledu a sám si vytvářel záběrování v prostoru. Metoda tedy do určité míry simuluje vnímání při divadelním představení, kdy si divák rovněž vybírá v širším poli svůj úhel pohledu. Zkrátka jsme se po roce, v němž jsme všichni byli vystaveni zvýšenému sledování videí, pokusili zážitek z divadla na obrazovce zintenzivnit a reálnému divadlu se co nejvíc přiblížit (třebaže stoprocentně ho suplovat nelze).

Duchové jsou taky jenom lidi je hra o stárnutí, která nás přivádí do domova důchodců, kde máme možnost nahlédnout na každodennost tamních klientů, jež veřejnosti často zůstává skrytá. Populace sice stárne, ale jako bychom si odpírali hlubší diskusi nad tím, co každého z nás nevyhnutelně čeká. Setkáváme se s šesti klienty domova, kteří svůj život rekapitulují a zároveň ho dožívají. O čem přemýšlejí? Co si vyčítají? Po čem ještě touží?

UPOZORNĚNÍ: Obsahuje záběry, v nichž je použitý stroboskop a vulgární jazyk. 

Podcasty

Speciál: Divadlo mimo divadlo
Speciál: Divadlo mimo divadlo
00:0025:55

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Plakát Duchové jsou taky jenom lidi

plakát k inscenaci Duchové jsou taky jenom lidi

99 Kč

Poslední kus skladem