Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Duchové - hlavní vizuál
Činohra

Duchové jsou taky jenom lidi

Katja Brunnerová

Mezi umíráním a smrtí je ještě spousta času.

Online
Online

Základní informace

Kde hrajeme

Online

Nastudování

V češtině

Premiéra

17. červen 2021

Zakoupením vstupenky získáte:

přístup k 360° audiovizuálnímu projektu Kamily Polívkové, který si můžete pustit přes webový prohlížeč, jak jste běžně zvyklí sledovat videa.

• pdf verzi programu

Vstupenka platí po dobu 14 dní od nákupu, během nichž je možné se k zakoupenému obsahu opakovaně vracet.

Staří lidé, kteří v domovech důchodců nacházejí své poslední útočiště. Kdysi měli energii, vedli soukromý a občanský život, a teď jejich těla jen předstírají, že jsou tím, čím kdysi byla.

Přehrajte si
podcast

Účinkující

  • 2021-2022
  • 2022-2023

Tvůrci

Dramaturgie
Nina Jacques
Světelný design
Daniel Tesař
Zvuk a zvuková postprodukce
Dominik Dolejší
Pomocná režie, střih a postprodukce
Zuzana Walter
Technická podpora a postprodukce
Erik Bartoš

Jak tvořit v kontextu nynější nepříznivé doby? Jak prolomit stěny izolace? Jak pokračovat v práci bezpečně? Zkrátka jak vdechnout nový život mrtvému (divadlu)? Takové otázky jsme si kladli, když jsme vzhledem k okolnostem pro divadlo nepříznivým hledali pro původní inscenaci nový tvar.

Uvažovali jsme nad ním dlouho a nakonec jsme se rozhodli využít videoformátu VR neboli virtual reality, který díky způsobu snímaní 360° v okolí kamery dokáže zprostředkovat celé její okolí. Divákovi toto snímání nabízí možnost, aby si sám vybíral svůj úhel pohledu a sám si vytvářel záběrování v prostoru. Metoda tedy do určité míry simuluje vnímání při divadelním představení, kdy si divák rovněž vybírá v širším poli svůj úhel pohledu. Zkrátka jsme se po roce, v němž jsme všichni byli vystaveni zvýšenému sledování videí, pokusili zážitek z divadla na obrazovce zintenzivnit a reálnému divadlu se co nejvíc přiblížit (třebaže stoprocentně ho suplovat nelze).

Duchové jsou taky jenom lidi je hra o stárnutí, která nás přivádí do domova důchodců, kde máme možnost nahlédnout na každodennost tamních klientů, jež veřejnosti často zůstává skrytá. Populace sice stárne, ale jako bychom si odpírali hlubší diskusi nad tím, co každého z nás nevyhnutelně čeká. Setkáváme se s šesti klienty domova, kteří svůj život rekapitulují a zároveň ho dožívají. O čem přemýšlejí? Co si vyčítají? Po čem ještě touží?

UPOZORNĚNÍ: Obsahuje záběry, v nichž je použitý stroboskop a vulgární jazyk. 

Tvůrci děkují firmě FULLART studio za zapůjčení filmové kamery.

Podcasty

Speciál: Divadlo mimo divadlo
Speciál: Divadlo mimo divadlo
00:0025:55

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Plakát Duchové jsou taky jenom lidi

plakát k inscenaci Duchové jsou taky jenom lidi

99 Kč

Poslední kus skladem

Mohlo by vás zajímat