Opera

Billy Budd

Benjamin Britten

Základní informace

Přibližná délka představení

2 hodiny 40 minut, 1 přestávka 20 minut

Nastudování

V angličtině, české, anglické titulky

Premiéra

18. leden 2018

Národní divadlo uvádí dílo v české premiéře, v původní čtyřaktové verzi.

Billy Budd britského skladatele Benjamina Brittena (1913–1976) patří k vrcholným hudebně-dramatickým dílům 20. století.

Opera vznikla podle románu Hermana Melvilla a vypráví příběh, který se odehrál na britské válečné lodi během napoleonských válek. Britten si byl hluboce vědom destruktivní síly sexuality, jak heterosexuální, tak homosexuální (tento námět rozvinul především ve Smrti v Benátkách). Byl také vášnivý pacifista, měl obrovský smysl pro spravedlnost a osobně se ho dotýkalo násilí, ať už ve válečných vřavách, či vykonané na jednotlivci. Všechna tato témata mají v opeře Billy Budd významnou roli.

Tvůrci

Hudební nastudování
Christopher Ward
Kostýmy
Marek Cpin
Světelný design
Karel Šimek
Choreografie
Radim Vizváry

O inscenaci

Původní verze o 4 dějstvích (1951)
Libreto: Edward Morgan Forster a Eric Crozier podle novely Hermana Melvilla
Sbor a Orchestr Státní opery
Spoluúčinkuje Losers Cirque Company  
Členové Kühnova dětského sboru, sbormistr Jiří Chvála

Billy Budd britského skladatele Benjamina Brittena (1913–1976) patří k vrcholným hudebně-dramatickým dílům 20. století. Opera vznikla podle románu Hermana Melvilla a vypráví příběh, který se odehrál na britské válečné lodi během napoleonských válek. Britten si byl hluboce vědom destruktivní síly sexuality, jak heterosexuální, tak homosexuální (tento námět rozvinul především ve Smrti v Benátkách). Byl také vášnivý pacifista, měl obrovský smysl pro spravedlnost a osobně se ho dotýkalo násilí, ať už ve válečných vřavách, či vykonané na jednotlivci. Všechna tato témata mají v opeře Billy Budd významnou roli. Pohledný, naivní a důvěřivý chlapec Billy se stane předmětem nenávisti sadistického manipulátora, zbrojmistra Claggarta, který Billyho falešně obviní z podněcování ke vzpouře. Chlapec svého trýznitele neúmyslně zabije a je odsouzen k smrti. Kapitán Vere stojí před mučivým rozhodnutím: udělit milost nevinnému, nebo dodržet válečný zákon? Tragédii nezabrání a vzpomínka na toto fatální selhání ho bude pronásledovat po celý život.

Billy Budd je čistě mužská, po Peteru Grimesovi Brittenova druhá „mořská“ opera, v níž je moře, houpání mořských vln a nárazy větru přítomno v každém taktu.

Premiéru dirigoval sám skladatel v londýnské Covent Garden 1. 12. 1951; v roce 1960 operu revidoval.
Národní divadlo dílo uvádí v české premiéře, a to v původní čtyřaktové verzi.

Z našeho e-shopu

Plakát Billy Budd

plakát k inscenaci Billy Budd

99 Kč

Vyprodáno