Andrea Chénier
Opera

Andrea Chénier

Umberto Giordano

Francouzská revoluce v opeře!

Národní divadlo
Oblíbený titul
Slavná předloha
Pro celou rodinu
Tradiční zpracování

Od 22. 10. 2020 do odvolání jsou dle vládních nařízení uzavřeny všechny pokladny Národního divadla.

Vyberte datum

  prosinec 2020

  středa 2. 12.
  19:00

  Zrušeno
  Oblíbený titul
  Slavná předloha
  Pro celou rodinu

  středa 9. 12.
  19:00

  Zrušeno

  sobota 12. 12.
  19:00

  Zrušeno

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Národní divadlo

  Přibližná délka představení

  2 hodiny 30 minut, 1 přestávka 20 minut

  Nastudování

  V italštině, české, anglické titulky

  Premiéra

  5. květen 2016

  Strhující hudba a atmosféra příběhu z doby Francouzské revoluce řadí operu Andrea Chénier mezi vrcholy světové operní tvorby. Její styl je nezaměnitelně italský, v melodice blízký Puccinimu, v údernosti davových scén zase Verdimu. Giordanova opera je dramatem milostného trojúhelníku, v němž stojí aristokratka Maddalena, revolucionář Gérard a básník Chénier. Zprvu nevinné flirtování se promění v zoufalou a zběsilou vášeň.

  Účinkující

  • 2020-2021

  Tvůrci

  Autor libreta
  Luigi Illica
  Hudební nastudování
  Petr Kofroň
  Sbormistr
  Martin Buchta
  Dramaturgie
  Ondřej Hučín

  O inscenaci

  Sbor a Orchestr Národního divadla

  Jeden z klenotů italského verismu, Giordanovu operu Andrea Chénier, uvedlo Národní divadlo poprvé jako žhavou novinku v roce 1897. Bylo to pouhý rok po světové premiéře v milánské Scale a tři měsíce po její premiéře v Hamburku, kde ji dirigoval Gustav Mahler. Od té doby v Národním divadle téměř celých 120 let nezazněla, a to až do premiéry současné inscenace dne 5. května 2016.

  Žádný z milovníků italské romantické opery by si inscenaci Andrey Chéniera neměl nechat ujít. V Giordanově hudbě nelze přeslechnout, že pochází ze země, v níž se zrodila mistrovská operní díla Giuseppa Verdiho a Giacoma Pucciniho. O úzké spřízněnosti s Puccinim svědčí koneckonců i jméno libretisty – Luigi Illica byl mimo jiné spoluautorem BohémyTosky či Madam Butterfly. Předlohou pro Giordanovu operu se staly životní osudy skutečného francouzského básníka André Chéniera, který byl jednou z posledních obětí Robespierrovy revoluční hrůzovlády v letech 1793-1794.

  Příběh je dramatem milostného trojúhelníku, v němž stojí aristokratka Maddalena, sluha Gérard a básník Chénier. Pronásledovaná Maddalena vyznává v tajných dopisech Chénierovi lásku, někdejší sluha Gérard, nyní čelný představitel jakobínského režimu a populární politik, zneužívá své moci k osobním zájmům o Maddalenu a snílek Chénier obklopen revolučním terorem stále věří ve svobodu, inspiraci a lásku. Láska uprostřed revoluce je však smrtelně nebezpečná věc…

  Současná inscenace je dílem dirigenta Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala.

  Foto: Patrik Borecký

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Program Andrea Chénier (ČJ)

  programová brožura k inscenaci Andrea Chénier

  70 Kč

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.