Andrea Chénier
Opera

Andrea Chénier

Umberto Giordano
Národní divadlo
Oblíbený titul
Slavná předloha
Pro celou rodinu
Tradiční zpracování

Vyberte datum

  prosinec 2020

  středa 2. 12.
  19:00

  Prodej pozastaven

  středa 9. 12.
  19:00

  Prodej pozastaven

  sobota 12. 12.
  19:00

  Prodej pozastaven

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Národní divadlo

  Přibližná délka představení

  2 hodiny 30 minut, 1 přestávka 20 minut

  Nastudování

  V italštině, české, anglické titulky

  Premiéra

  5. květen 2016

  Strhující hudba a atmosféra příběhu z doby Francouzské revoluce řadí operu Andrea Chénier mezi vrcholy světové operní tvorby. Její styl je nezaměnitelně italský, v melodice blízký Puccinimu, v údernosti davových scén zase Verdimu. Giordanova opera je dramatem milostného trojúhelníku, v němž stojí aristokratka Maddalena, revolucionář Gérard a básník Chénier. Zprvu nevinné flirtování se promění v zoufalou a zběsilou vášeň. Láska uprostřed revoluce je smrtelně nebezpečná věc!

  Účinkující

  • 2020-2021

  Tvůrci

  Autor libreta
  Luigi Illica
  Hudební nastudování
  Petr Kofroň
  Sbormistr
  Martin Buchta
  Dramaturgie
  Ondřej Hučín

  O inscenaci

  Sbor a Orchestr Národního divadla

  Jeden z klenotů italského verismu, Giordanova opera Andrea Chénier byla uvedena v Národním divadle jako žhavá novinka v roce 1897, pouhý rok po světové premiéře v milánské Scale a tři měsíce po její premiéře v Hamburku, kterou řídil Gustav Mahler. Od té doby v Národním divadle nikdy nezazněla.

  Strhující dramatická hudba i vypjatá emotivita a atmosféra příběhu z doby Francouzské revoluce ji ovšem řadí mezi vrcholy dobové operní tvorby. Její styl je nezaměnitelně italský, ve zvukové barevnosti a melodice blízký Puccinimu, v údernosti davových scén zase pozdnímu Verdimu. O úzké spřízněnosti s Puccinim svědčí koneckonců i jméno libretisty – Luigi Illica byl mimo jiné spoluautorem Bohémy, Tosky či Madam Butterfly. Pro Giordana sepsal fiktivní příběh skutečného francouzského básníka André Chéniera, jedné z posledních obětí Robespierrovy hrůzovlády v letech 1793-1794.

  Giordanova opera je dramatem milostného trojúhelníku, v němž stojí aristokratka Maddalena, sluha Gérard a básník Chénier. Zprvu nevinné flirtování se vlivem revolučních událostí promění v zoufalou a zběsilou vášeň – pronásledovaná Maddalena vyznává v tajných dopisech Chénierovi lásku, Gérard, nyní čelný představitel jakobínského režimu, zneužívá své moci k osobním zájmům o Maddalenu a snílek Chénier uprostřed revolučního teroru stále věří ve svobodu, inspiraci a lásku. Láska uprostřed revoluce je však smrtelně nebezpečná věc.

  Inscenace je dílem dirigenta Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala.

  Z našeho e-shopu

  Program Andrea Chénier (ČJ)

  programová brožura k inscenaci Andrea Chénier

  70 Kč

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.