Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Andrea Chénier
Opera

Andrea Chénier

Umberto Giordano

Láska za časů revoluce je smrtelně nebezpečná věc!

Národní divadlo
Oblíbený titul
Tradiční zpracování
Historické téma
Vhodné k maturitě

Vážení diváci,

Národní divadlo zahájilo 10. května předprodej vstupenek na červen 2021.
Návštěvníci musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.

Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla, znovu otevřená je Hlavní pokladna Národního divadla na Nové scéně. Ostatní pokladny zůstávají do odvolání nadále uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Národní divadlo

Přibližná délka představení

2 hodiny 30 minut, 1 přestávka 20 minut

Nastudování

V italštině, české, anglické titulky

Premiéra

5. květen 2016

Strhující hudba a atmosféra příběhu z doby Francouzské revoluce řadí operu Andrea Chénier mezi vrcholy světové operní tvorby. Její styl je nezaměnitelně italský, v melodice blízký Puccinimu, v údernosti davových scén zase Verdimu. Giordanova opera je dramatem milostného trojúhelníku, v němž stojí aristokratka Maddalena, revolucionář Gérard a básník Chénier. Zprvu nevinné flirtování se promění v zoufalou a zběsilou vášeň.

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

Autor libreta
Luigi Illica
Hudební nastudování
Petr Kofroň
Sbormistr
Martin Buchta
Dramaturgie
Ondřej Hučín

O inscenaci

Sbor a Orchestr Národního divadla

Jeden z klenotů italského verismu, Giordanovu operu Andrea Chénier, uvedlo pražské Národní divadlo jako žhavou novinku v roce 1897. Bylo to pouhý rok po světové premiéře v milánské La Scale a tři měsíce po její premiéře v Hamburku, kde ji dirigoval Gustav Mahler. Od té doby v Národním divadle téměř celých 120 let nezazněla, a to až do premiéry současné inscenace 5. 5. 2016.

Žádný z milovníků italské romantické opery by si inscenaci Andrey Chéniera neměl nechat ujít. V Giordanově hudbě nelze přeslechnout, že pochází ze země, v níž se zrodila mistrovská operní díla Giuseppa Verdiho a Giacoma Pucciniho. Předlohou se stal fiktivní příběh skutečného francouzského básníka André Chéniera, který byl jednou z posledních obětí Robespierrovy revoluční hrůzovlády v letech 1793–1794. V operním příběhu pronásledovaná aristokratka Maddalena vyznává v tajných dopisech básníkovi Chénierovi lásku, někdejší sluha Gérard, nyní čelní představitel jakobínského režimu a populární politik, zneužívá své moci k osobním zájmům o Maddalenu a snílek Chénier uprostřed revolučního teroru stále věří ve svobodu, inspiraci a lásku. Láska uprostřed revoluce je však smrtelně nebezpečná věc …

Současná inscenace je dílem dirigenta Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala.

 Foto: Patrik Borecký

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Andrea Chénier (ČJ)

programová brožura k inscenaci Andrea Chénier

70 Kč

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo zahájilo prodej vstupenekna červen 2021.

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na Hlavní pokladně ND na Nové scéně (ostatní pokladny zůstávají uzavřeny). 

V souladu s nařízením vlády ČR ze dne 10. května 2021 o konání hromadných kulturních akcí ve vnitřních prostorách jsou návštěvníky těchto představení stanoveny tyto podmínky

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.