Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Andrea Chénier
Opera

Andrea Chénier

Umberto Giordano

Láska za časů revoluce je smrtelně nebezpečná věc!

Národní divadlo
Historické téma
Vhodné k maturitě
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Národní divadlo

Přibližná délka představení

2 hodiny 30 minut, 1 přestávka 20 minut

Nastudování

V italštině, české, anglické titulky

Premiéra

5. květen 2016

Strhující hudba a atmosféra příběhu z doby Francouzské revoluce řadí operu Andrea Chénier mezi vrcholy světové operní tvorby. Její styl je nezaměnitelně italský, v melodice blízký Puccinimu, v údernosti davových scén zase Verdimu. Giordanova opera je dramatem milostného trojúhelníku, v němž stojí aristokratka Maddalena, revolucionář Gérard a básník Chénier. Zprvu nevinné flirtování se promění v zoufalou a zběsilou vášeň.

Účinkující

  • 2022-2023

Tvůrci

Autor libreta
Luigi Illica
Hudební nastudování
Petr Kofroň
Sbormistr
Martin Buchta
Dramaturgie
Ondřej Hučín

O inscenaci

Sbor a Orchestr Národního divadla

Jeden z klenotů italského verismu, Giordanovu operu Andrea Chénier, uvedlo pražské Národní divadlo jako žhavou novinku v roce 1897. Bylo to pouhý rok po světové premiéře v milánské La Scale a tři měsíce po její premiéře v Hamburku, kde ji dirigoval Gustav Mahler. Od té doby v Národním divadle téměř celých 120 let nezazněla, a to až do premiéry současné inscenace 5. 5. 2016.

Žádný z milovníků italské romantické opery by si inscenaci Andrey Chéniera neměl nechat ujít. V Giordanově hudbě nelze přeslechnout, že pochází ze země, v níž se zrodila mistrovská operní díla Giuseppa Verdiho a Giacoma Pucciniho. Předlohou se stal fiktivní příběh skutečného francouzského básníka André Chéniera, který byl jednou z posledních obětí Robespierrovy revoluční hrůzovlády v letech 1793–1794. V operním příběhu pronásledovaná aristokratka Maddalena vyznává v tajných dopisech básníkovi Chénierovi lásku, někdejší sluha Gérard, nyní čelní představitel jakobínského režimu a populární politik, zneužívá své moci k osobním zájmům o Maddalenu a snílek Chénier uprostřed revolučního teroru stále věří ve svobodu, inspiraci a lásku. Láska uprostřed revoluce je však smrtelně nebezpečná věc …

Současná inscenace je dílem dirigenta Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala.

 Foto: Patrik Borecký

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Andrea Chénier (ČJ)

programová brožura k inscenaci Andrea Chénier

70 Kč

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. srpna od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce ledna 2023.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní), který je od 3. prosince 2021 po generální rekonstrukci opět otevřen pro veřejnost. Ceník a provozní řád naleznete zde.

 

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Občerstvení v Národním divadle

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Nápojový lístek (PDF, 70 kB)