MENU

Opera

Elektra

Richard Strauss
Premiéry 10. a 14. června 2016

Vyberte si datum představení.

Informace

Autor libreta: Hugo von Hofmannsthal
Hudební nastudování: Roland Böer
Dirigent: Roland Böer
Režie: Keith Warner
Scéna: Boris Kudlička
Kostýmy: Kaspar Glarner
Světelný design: John Bishop
Video design: Bartek Macias
Pohybová spolupráce: Michael Barry
Dramaturgie: Barry Millington, Jitka Slavíková

Sbor a Orchestr Státní opery

Poslední premiéra před zahájením generální rekonstrukce budovy Státní opery!

Pod taktovkou maestra Rolanda Böera a v režii renomovaného anglického režiséra Keitha Warnera se ve Státní opeře představí nová inscenace opery Richarda Strausse Elektra. Hlavní postavu ztvární nejslavnější britská sopranistka současnosti Susan Bullock, která touto rolí s velkým úspěchem debutovala v newyorské Metropolitní opeře. Mimořádnost vrcholu aktuální operní sezony podtrhují i další sólisté mezinárodního obsazení. Autorem scénografie je vyhledávaný slovenský scénograf Boris Kudlička, jenž se ve Státní opeře představil předloni výtvarným pojetím Straussovy Salome.
Německý skladatel Richard Strauss (1864–1949) patřil ke kmenovým autorům pražského Nového německého divadla (dnešní Státní opery), kde mj. dirigoval několik filharmonických koncertů či pražskou premiéru opery Guntram a Salome. Pak se nepohodl s ředitelem Nového německého divadla A. Neumannem a česká premiéra jeho další opery, Elektry, se uskutečnila 25. 4. 1910 v Národním divadle.
Elektrou začala Straussova spolupráce s Hugo von Hofmannsthalem (1874–1929); oba jsou považováni za nejslavnější tvůrčí dvojici po Mozartovi s Lorenzem da Ponte. Mýtický příběh odehrávající se po skončení trojské války je po Salome dalším dramatem mravně rozvrácených postav, který ještě více vystupňoval expresionistické vášně a pěvce postavil před technicky i fyziologicky přetěžký úkol vyrovnat se s rozsáhlým nástrojovým aparátem o 115 hráčích.

Mezinárodní koprodukce se San Francisco Opera a Badisches Staatstheater Karlsruhe.

V průběhu představení Elektry jsou používána stroboskopická světla – rychlé světelné záblesky, které u lidí trpících epilepsií mohou vyvolat epileptický záchvat.

Nastudováno v německém originále, české a anglické titulky.
Přibližná délka představení: 1 hodina 40 minut; bez přestávky.

„Režisérská“ Elektra je kongeniálně vypointovaná opera

Hudební rozhledy č. 6/2016: Případ Elektra

Straussovo vrcholné dílo vrcholem sezony Státní opery?

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují