MENU

Opera

Slavík / Jolanta

Igor Stravinskij, Petr Iljič Čajkovskij

Vyberte si datum představení

Informace

Slavík / Jolanta

Hudební nastudování: Jan Latham-Koenig
Dirigent: Jan Latham-Koenig, Zbyněk Müller
Režie: Dominik Beneš
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Zuzana Přidalová
Pohybová spolupráce: Dana Pala
Světelný design: Martin Špetlík
Sbormistr: Martin Buchta
Dramaturgie: Ondřej Hučín

Slavík

Autor libreta: Igor Stravinskij, Stěpan Mitusov

Jolanta

Autor libreta: Modest Iljič Čajkovskij

Sbor a Orchestr Národního divadla

První opera Igora Stravinského a poslední opera Petra Iljiče Čajkovského pocházejí ze zcela odlišných hudebních světů – Jolanta se ještě nese v duchu romantické noblesy, kterou známe z autorových oper, baletů a symfonií, zatímco o dvacet let mladší Slavík již v sobě spojuje kouzlo impresionismu s hřmotným expresionistickým výrazem. Obě tato na první pohled vzdálená díla však mnohé spojuje, a to nejen pohádkový žánr, ale i jejich téma a, chcete-li, i poselství, které k pohádkám neodmyslitelně patří.
Všemocný čínský císař vládne uprostřed neuvěřitelného luxusu, který člověka svazuje, dusí a otravuje svou vyumělkovaností, a nic netuší o prosté kráse přírody a jejích tvorů. Oči mu otevře teprve zpěv obyčejného slavíka.
Princezna Jolanta je od narození slepá a její otec úzkostlivě dbá, aby se nikdy o své slepotě nedověděla. Žije proto v nádherné zahradě obehnané zdí a nikdo se před ní nesmí zmínit o světle, barvách či lidském zraku. Jednou však do zahrady vkročí rytíř Vaudémont, který se do slepé princezny zamiluje a vzbudí v ní touhu vidět.
Přestože jde o díla dvou velkých mistrů světové hudby, nebyla ani jedna z těchto pohádkových oper dosud v Národním divadle nikdy inscenována. Stravinského Slavík zazněl pouze ve dvou koncertních provedeních v roce 2010. K hudebnímu nastudování naší inscenace se do Prahy vrátil proslulý britský dirigent Jan Latham-Koenig. Naopak poprvé v Národním divadle režíroval pozoruhodný talent české operní režie Dominik Beneš.

Opery jsou nastudovány v ruském originále, v představení jsou použity české a anglické titulky.
Přibližná délka představení včetně přestávky: 2 hodiny a 50 minut, jedna přestávka 20 minut.

Foto: Patrik Borecký

Hudební rozhledy č. 10/2015: S Janem Lathamem-Koenigem o Jolantě a Slavíkovi

Noblesní Jolanta a hřmotný Slavík: na scéně Národního divadla se potkávají dva odlišné hudební světy, Český rozhlas, 22. 10. 2015

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.