MENU

Piazzeta Národního divadla

Tak nám zabili Ferdinanda


Happening u Nové scény ND

Informace

Dva dny před koncem divadelní sezony, v sobotu 28. června 2014, uběhne 100 let od události, jejíž následky zásadním způsobem poznamenaly dějiny 20. století a svým způsobem pomohly vytvořit svět, v němž žijeme dnes. Jedná se o atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d`Este a jeho choť Žofii Chotkovou, provedený při oficiální návštěvě Sarajeva studentem Gavrilo Principem - atentát, který byl bezprostřední příčinou první světové války. Mnozí soudí, že by válka vypukla i bez toho, že napětí a nesrovnalosti v tehdejším uspořádání světa byly natolik nepřekonatelné, že by nutně dříve či později k válce vedly... to však nic nemění na tom, že sarajevský atentát byl jednoznačnou příčinou, která vedla asi o měsíc později k vypuknutí prvního konfliktu globálního rozměru.

Národní divadlo si rok 1914 připomíná řadou akcí - vedle asi nejsledovanější z nich, totiž premiéry inscenace Boba Wilsona 1914, je to i série diskusí na Nové scéně ND. Přesto chceme sezonu i tuto sérii zakončit symbolicky. Proto jsme na den stého výročí připravili happening s názvem Tak nám zabili Ferdinanda, který se odehraje přímo v prostoru před Národním divadlem a posléze na piazzetě. Uvidíte následníka i jeho choť, stanete se svědky kritického okamžiku a posléze si vyslechnete smuteční projev z dobového tisku. Odpoledne pak bude pokračovat speciálním vydáním openair BAROVÁNÍ se Sandrou Novákovou na piazzetě ND.

Pozoruhodné na vypuknutí první světové války je, jak se politické reprezentace, obchodní a průmyslové kruhy i hlavní média zaklínala, že válku v žádném případě nechtějí, že něco podobného se v civilizovaném světě přece už nemůže stát, že koneckonců by tím utrpěly zájmy všech. Pojďme si to připomenout v době, kdy opět slyšíme, že válka je vyloučená, že by to poškodilo naše obchodní zájmy - a zatím nedaleko od nás - ne o mnoho dál než leží Sarajevo - náš soused zbrojí, mobilizuje a chrastí letadly.

Přijďte v sobotu 28. června 2014 na piazzetu Národního divadla, vstup zdarma

Záštitu nad projektem převzala J. E. Danka Savič, velvyslankyně Bosny a Hercegoviny v Praze

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují