MENU

Tanec Nová scéna

Pocta Cunninghamovi


Vyberte si datum představení.

Informace

Koncept a idea projektu: Petr Kotík, Jiří Nekvasil
Hudba: John Cage, Toshi Ichiyanagi, Christian Wolff
Choreografie: Daniel Squire
Dirigent: Petr Kotík

Merce Cunningham, John Cage & Robert Rauschenberg 1964 v Praze a Ostravě

Hudebně-taneční performance s živou hudbou u příležitosti 50. výročí vystoupení skupiny Merce Cunninghama (Merce Cunningham Dance Company) v České republice

Program:

John Cage: Concert for Piano and Orchestra

Christian Wolff: Changing the System

Toshi Ichiyanagi: Activities for Orchestra

V září roku 2014 uplyne přesně 50 let od doby, kdy umělci John Cage a Merce Cunningham navštívili Československo a i přes tehdejší politickou situaci zde uskutečnili svá představení. Národní divadlo a Národní divadlo moravskoslezské chtějí tuto výjimečnou událost připomenout výročním koncertem umělců, kteří dané věci byli přítomni nebo svou uměleckou činností navazují na tvůrčí práci Johna Cage a Merce Cunninghama.

Merce Cunningham Dance Company na svém světovém turné v roce 1964 vystoupila v Československu dvakrát. Ansámbl přicestoval 21. září 1964 z Helsinek. Následujícího dne se skupina představila českému publiku v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (dnešní Stromovka) a 23. září na besedě v pražském Divadle hudby. Dne 24. září 1964 odcestovali umělci letecky do Ostravy, kde ještě týž den vytoupili sehráli vystoupení v budově Divadla Zdeňka Nejedlého, dnešním Divadle Antonína Dvořáka. Druhý den pak pokračovali letadlem do Polska.

Cílem současného projektu je uspořádat ojedinělý koncert jako vzpomínku na výjimečné vystoupení umělců z USA v roce 1964. Merce Cunningham Dance Company, ve které působili a účinkovali také hudební skladatel John Cage a výtvarník Robert Rauschenberg, vystupovala v Československu téměř v utajení. Jejich jména nebyla záměrně prezentována ani na plakátech k dané akci. Tyto koncerty znamenaly v komunistickém Československu 60. let naprosté zjevení a poskytly tak první setkání s tvorbou „svobodného“ světa. Mnozí čeští umělci, kteří v mladém věku koncert navštívili, dodnes intenzivně vzpomínají na to, jaké dojmy a pocity v nich toto zvláštní setkání zanechalo a jak osudové pro jejich tvůrčí směr a vývoj bylo. Před padesáti lety tato vystoupení znamenala první živé setkání s nejnovějšími proudy soudobého performativního umění v tehdejším Československu.

Představení je uváděno v rámci divadelního festivalu Ostrava v Praze www.ostravavpraze.eu

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.