MENU

Nová scéna

Národní divadlo uvádí BAROVÁNÍ pro Činoherní studio v Ústí


Informace

Vstupenky budou v prodeji od čtvrtka 6. 2. 2014

Barování Filipa Rajmonta a Sandry Novákové - večer plný hudebních překvapení, improvizace a glosování aktuální společenské situace - v neděli 9. 2. 2014 od 20 hod. na Nové scéně Národního divadla a se vzácnými hosty: herci a techniky Činoherního studia v Ústí nad Labem, které se tamějšímu magistrátu nejspíš podařilo po čtyřiceti letech zlikvidovat. Večer na podporu legendárního divadelního souboru v kritické situaci pořádá Činohra Národního divadla ve spolupráci s Asociací profesionálních divadel.

Dnešní problém Činoherního studia v Ústí nad Labem je problémem všech regionálních veřejných divadel v Česku. Prakticky všechna divadla u nás se potýkají s problémem závislosti na momentální politické reprezentaci a s tím spojenou otázkou financování. Dodnes nebyla vyřešena otázka vícezdrojového a kooperativního financování: divadla v regionech jsou ekonomicky zcela závislá na městě, v němž působí; kraj a stát přispívá minimálně. Snaha ušetřit může pak regionální municipality vést až k populistickému řešení – divadlu se postupně odebírají peníze, až zcela zanikne. Divadla mimo větší centra jen obtížně hledají zdroje dalšího financování a jsou plně odkázána na vůli nebo nevůli radnice či magistrátu. Ve chvíli, kdy se s nimi dostanou do jakéhokoliv sporu, nebo neplní-li „představy“ zřizovatele, hrozí jim zánik. Radnice by si měly lépe uvědomovat, že hospodaří s veřejnými penězi a přestat ignorovat fakt, že kulturní aktivita v regionu rovněž generuje zisk, byť ne vždy krátkodobý - o reprezentaci na nadregionální úrovni nemluvě. Situaci, kterou se nekompetentním jednáním ústeckého magistrátu podařilo vyvolat, je třeba vnímat jako precedens - a jako takovou ji řešit.

BAROVÁNÍ je komponovaný pořad s osmiletou tradicí, ve kterém vystupuje mnoho známých, ale i méně známých umělců z herecké a hudební branže. Je to pořad kabaretního typu, kdy hosté sedí u stolků, popíjejí, kouří a užívají si večer s umělci, kteří zde vždy ukáží něco, co ještě nikdo nikdy neviděl, pokud nebyl na Barování.

„Se skromností si dovoluji uvést, že za léta působení Barování, bez nároku na jakýkoli honorář, vystoupilo v tomto kabaretním pořadu nespočet účinkujících, včetně velkých hvězd české hudební, divadelní a kulturní scény,“ říká Sandra Nováková. „Kouzlo celého Barování spočívá v tom, že všichni umělci vystupují zadarmo, nikdo nedostává žádný honorář, tedy mohou vyzkoušet na lačném publiku vše nové. Proto se také stává, že diváci odcházejí až v ranních hodinách.“

V projektu již vystoupili: Soňa Červená, Karel Gott, Vojtěch Lavička, Xindl X, Bára Poláková, Ondřej Ruml, Radoslav Brzobohatý, Iva Pazderková, Emil Viklický, Ewa Farná, Roman Holý, Felix Slováček, Tomáš Klus, Jitka Čvančarová a desítky dalších.

Program nedělního BAROVÁNÍ na Nové scéně bude zveřejněn společně s peticí na čtvrteční tiskové konferenci.

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují