MENU

Opera Státní opera

Jeníček a Mařenka

Engelbert Humperdinck

Koupit vstupenky

Informace

Adaptace libreta Adele Wetteové: Matěj Forman, Andrea Sodomková, Radek Malý
Přebásnění: Radek Malý
Hudební nastudování: Martin Leginus
Režie: Matěj Forman
Scéna: Matěj Forman, Andrea Sodomková
Kostýmy: Andrea Sodomková
Choreografie: Veronika Švábová
Dramaturgie: Beno Blachut

Orchestr Státní opery
Kühnův dětský sbor

Opera na námět oblíbené pohádky bratří Grimmů je dílem sourozenců, skladatele Engelberta Humperdincka a jeho sestry Adele Wetteové, která napsala libreto Hänsel und Gretel, jak zní originální název díla. Poprvé byla opera uvedena ve Výmaru 23. 12. 1893 dirigentem a později světoznámým skladatelem Richardem Straussem. Dílo získávalo větší a větší oblibu a už v roce 1905 bylo uvedeno až za oceánem v newyorské Metropolitní opeře.
Režisérem opery Jeníček a Mařenka je Matěj Forman, známý našemu publiku především jako spoluautor magických scénografií pro inscenace Kráska a zvíře, Dobře placená procházka a Čarokraj, které v minulých letech s velkým úspěchem uvedl v Opeře Národního divadla spolu se svým bratrem Petrem. Pro inscenaci ve Státní opeře Matěj Forman, Andrea Sodomková a Radek Malý adaptovali původní libreto Adele Wetteové a Radek Malý jej nově přebásnil do češtiny. Hudebního nastudování se ujal Martin Leginus.
Matěj Forman k přípravám inscenace řekl: „Když jsem se s autorským týmem složeným z Andrey Sodomkové (scénografka a výtvarnice), Radka Malého (básník, překladatel a germanista) a Veroniky Švábové (choreografka a tanečnice) začal věnovat Jeníčkovi a Mařence, zjistili jsme, že při práci s touto operou můžeme uplatnit své zkušenosti s kočovným divadlem. V našich představách jsme hned viděli, jak tato opera putovala na vozech kočovných komediantů daleko za brány slovutných měst po prašných cestičkách na návsi a za humna menších obcí a jak v provedení potulných divadelníků přinášela potěšení divákům od dětí až po babičky, odkrývajíc tak půvab pohádkového příběhu. Na naší štaci ve Státní opeře se tak chceme pokusit dát Humperdinckově opeře kouzlo pohádkového představení, ve kterém se skloubí vznešená hudba s kousky akrobatů, loutkářů a herců a které potěší dospělé diváky, operní znalce i ty, kdo přijdou do opery poprvé.“

Operu uvádíme v češtině, v představení jsou použity české a anglické titulky.

Přibližná délka představení včetně přestávky:
2 hodiny a 15 minut, jedna přestávka 20 minut

Premiéra: 23. dubna 2015

Opera Plus, 26. 4. 2015: Humperdinck ve Státní opeře: prostě pohádka

Opera Plus, 24. 4. 2015: Jeníček a Mařenka ve Státní opeře: Kouzelný svět Matěje Formana rozesměje i postraší

Hospodářské noviny, 28. 4. 2015: Do operního Jeníčka a Mařenky promítl Forman svět cirkusu a kouzel

Scena.cz, 11. 5. 2015: Opera Jeníček a Mařenka aneb komedianti ve Státní opeře

Data představení

Květen 2020

Z našeho e-shopu

Program Jeníček a Mařenka

programová brožura k inscenaci Jeníček a Mařenka

70 Kč

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.