MENU

Laterna magika

Antikódy

Václav Havel

Vyberte si datum představení

Informace

Koncept: Braňo Mazúch, Dan Gregor
Režie: Braňo Mazúch
Interakce: Dan Gregor
Choreografie: Věra Ondrašíková
Hudba: Filip Míšek
Zvuková režie: Stanislav Abrahám
Light-design: Patrik Sedlák
Programing softwaru: Jakub Koníček
Animace: Denizcal Yuzgul
Kostýmy: Kristýna Javůrková
Dramaturgie: Marta Ljubková

Šedesátá léta. Václav Havel sedí za psacím strojem a píše. Myšlenky se na papíře skládají do obrazů. Mikrodramata mezi pákami psacího stroje. Člověk a doba. Člověk! ČLOVĚK? /člověk/. /č/ /l/ /o/ /v/ /ě/ /k/. Č! L! O! V! Ě! K!

Dnes. Gigantická páka psacího stroje protne tmu a zanechá za sebou stopu. Pak další. A další. Rok po roku se před námi otevírá příběh jednoho života, příběh mnoha životů. Inkoust je světlo a papír je tma. Tak vzniká typogram v digitálním věku.

Nejnovější multimédia v hlavní roli vizuálně-pohybové inscenace na motivy stejnojmenné sbírky experimentální poezie Václava Havla. Navštivte na Nové scéně ND Laternu magiku 21. století!

Klasický předtočený filmový materiál je v Antikódech nahrazen projekcemi a zvuky, které vznikají naživo. Inscenátoři přinášejí do Laterny magiky tzv. realtime tracking – detekování lidí nebo objektů v předem určených zónách – prostředí scény tak v reálném čase přirozeně obrazem nebo zvukem reaguje na pohyb tanečníků na scéně.

Inscenaci vytvořil tým mladých profesionálů pod režisérským vedením Braňo Mazúcha, který má na kontě přes dvě desítky inscenací u nás i v zahraničí. Doplňuje ho multimediální designer Dan Gregor, mezinárodně oceňovaná choreografka Věra Ondrašíková, zvukový designer Stanislav Abrahám a hudební skladatel Michal Nejtek.

Open stage - poznejte Laternu magiku zevnitř!

Po představení Antikódů máte nyní jedinečnou příležitost vyzkoušet si přímo na jevišti nejmodernější technologie – AirScan, virtuální klapky obřího psacího stroje nebo zpracování zvuku v reálném čase. Průvodci netradiční exkurzí / workshopem budou tvůrci inscenace režisér Braňo Mazúch, vizuální umělec Dan Gregor a zvukový designér Stanislav Abrahám.

Délka představení: 50 minut, hraje se bez přestávky

Po představení následuje beseda.

Z ohlasů na premiéru:

„Promyšlenost scény, která zesiluje hodnotu každého nového slova, které je na jevišti vytvořeno, je dokonale provázána s dynamikou pohybu tanečníků-herců. Limitována není ani ornamentálnost jednotlivých básní, jejichž význam a smysl je ovšem diváku tím více přiblížen, čím výmluvnější je doprovodný pohyb a gesta protagonistů. (…) Působivě jsou zpracovány celky, kde projekce téměř plně ovládne scénu a obrazně se valí na diváka. Díky těmto technickým trikům lze sugestivně percipovat „konstruktivní satiru“ s jízlivostí slov, která se přebíjí a vytlačují, až se nakonec sesypou v nepřehledné hromadě, se kterou si můžeme hrát jako se včerejší zprávou, jako s něčím, co pozbylo na významnosti a stalo se hromádkou znaků, kódů, ve kterých se můžeme přehrabovat jako ve sněhových vločkách. (…) Projekt Antikódy se stává díky divadelnímu zpracování geniálním dekonstruktem Havlova konstruktu, odkazu bez časových a konceptuálních hranic, který důmyslně vystihuje dnešní postmoderní dobu kódování a dekódování, šifrování a dešifrování. (Martina Doležalová, Bavte.se, 2013

„Minimalistická režie Braňo Mazúcha se účelně snoubila s ironickou formou Havlovy politické poezie. Jednoduchost, přímost a síla nadsázky v jevištním zpracování amplifikovala básníkovy verše, jednotlivá písmena křičela z jeviště, slova se drala divákovi pod kůži a zanechávala silné echo v lidském svědomí. Osamělý boj jedince s realitou slov, který věcně zpodobňovala civilní choreografie Věrky Ondrašíkové, mrazil svou aktuálností.“ (Lucie Burešová, Taneční aktuality.cz, 2013)

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.