MENU

Činohra Stavovské divadlo

Leonce a Lena

Georg Büchner
Představení v maďarštině s českými titulky.

Maďarské státní divadlo Kluž

Vyberte si datum představení.

Informace

Režie: Gábor Tompa

Tompova inscenace nabízí vzrušující nápady, jazyk a vizuální hry a po celou dobu se soustředí na zábavu publika. Komedie Leonce a Lena funguje s přesností švýcarských hodinek, ale zůstává lehká jako pírko… (z recenze Noémi Fülöp)

Leonce, zasněně melancholický korunní princ království Poppo, a Lena, princezna z království Pipi se vzbouří, proti rozhodnutí svých královských otců a nezávisle na tom druhém utečou do Itálie, kde se nepoznáni tím druhým do sebe zamilují. Po návratu do království Poppo je sice odhalena jejich identita, ale Leonce a Lena již neberou svůj sňatek jako zvůli rodičů ale jako zásah vyšší prozřetelnosti. Skutečný podtext hry je však nutné hledat v Büchnerově sociální kritice, kdy v souladu se svou dřívější činností v Společnosti pro lidská práva, se vysmívá existenciálním problémům, které řeší Leonce jako nástupník trůnu – jako hlupákům se posmívá všem, kdo musí pracovat.

Maďarské divadlo v Kluži bylo založeno v roce 1792 jako první maďarský divadelní soubor v Transylvánii. Toto repertoárové divadlo je dotováno rumunským ministerstvem kultury. Inscenace se zde uvádějí v maďarštině se simultánními překlady do rumunštiny a angličtiny. Od roku 1990 stojí v čele umělecký ředitel a režisér Gábor Tompa.

Režisér Gábor Tompa pracoval v Činohře ND v minulé sezoně. Spolu se scénografem H. Stürmerem a kostýmní výtvarnicí C. Brojboiu – na Nové scéně úspěšně inscenoval Ionescova Nosorožce.

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Obsazení zatím není známo.