MENU

Opera Národní divadlo

Pelleas a Melisanda

Claude Debussy

Informace

Autor libreta: Maurice Maeterlinck
Hudební nastudování: Jean-Luc Tingaud
Dirigent: Jean-Luc Tingaud
Režie: Rocc
Scéna: Rocc
Kostýmy: Rocc, Miroslav Sabo
Sbormistr: Martin Buchta

Orchestr a sbor Národního divadla

Premiéra: 30. září 2012

Setkání hudby Clauda Debussyho s textem belgického spisovatele Maurice Maeterlincka je příkladem dokonalého splynutí tónu a slova. V Maeterlinckově hře Pelleas a Melisanda (1892) Debussy našel dlouho marně hledanou inspiraci a předlohu pro své první a zároveň poslední dokončené operní dílo, založené na prchavých, letmých, rozumem stěží vysvětlitelných okamžicích, náladách a motivech, které nepřímo – ale o to hlouběji – vypovídají o nitru člověka a jeho osudové spjatosti s přírodou, okolním světem, stvořením či jak už to nazveme.

Maeterlinckův pohádkový mýtus líčí dávnověký příběh o princi Golaudovi, který kdysi v lesích nalezl záhadnou dívku Melisandu a oženil se s ní. Melisandu však čím dál více přitahuje přítomnost Golaudova bratra Pellea. Golaud pátrá po „pravdě“ o tom, co se skutečně odehrává mezi jeho ženou a bratrem, a právě tak hledáme i my smysl této tajemné pohádky – v ne vždy vysvětlitelném jednání jejích hrdinů obklopených předivem nejednoznačných, a přitom důvěrně známých symbolů vodního pramene, prstenu, světla a tmy, dlouhých vlasů, odbíjejících hodin, splašeného koně a dalších a dalších.

Pelleas a Melisanda je jak vrcholnou kompozicí samotné Debussyho tvorby, tak i mezníkem v dějinách opery, který podstatně ovlivnil řadu moderních autorů 20. století. Novou inscenaci uvádíme v roce velkého 150. výročí narození obou autorů.

Účinkuje orchestr a sbor Národního divadla.

Opera je nastudována ve francouzském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Fotografka inscenace: Hana Smejkalová

Délka představení: 3 hodiny, 1 přestávka

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.