MENU

Opera

Otello

Giuseppe Verdi

Vyberte si datum představení.

Informace

Autor libreta: Arrigo Boito
Hudební nastudování: Heiko Mathias Förster
Dirigent: Martin Leginus
Režie: Dominik Neuner
Režie obnoveného nastudování: Lubor Cukr
Scéna: Vladimír Nývlt
Kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistr: Adolf Melichar
Dramaturgie: Jitka Slavíková

Orchestr Státní opery

Sbor Státní opery

Premiéra: 28. května 2009

Na vzniku předposlední Verdiho opery Otello měl zajisté velkou zásluhu jeho nakladatel Giulio Ricordi. Po dokončení Aidy v roce 1871 se totiž Verdi rozhodl, že svou kariéru veleúspěšného operního autora ukončí. To se pochopitelně Ricordimu nelíbilo, ale hned věděl, jak Verdiho od jeho úmyslu odvrátit – nabídkou libreta, jemuž Verdi neodolá. Všeobecně byl znám skladatelův velký obdiv k Shakespearovi, a tak Ricordi šikovně obrátil jeho pozornost k Othellovi – i s výběrem libretisty, Arriga Boita. 1. 11. 1886 Verdi dokončil partituru. Byl přesvědčen, že s Boitem vytvořili mistrovské dílo – a nemýlil se.

Premiéra 5. 2. 1887 se stala událostí a opera se okamžitě vydala na vítěznou cestu do světa. Už 7. 1. 1888 ji díky pohotovosti ředitele Františka Adolfa Šuberta česky uvedlo také pražské Národní divadlo.

V roce 1991 vznikla pozoruhodná inscenace německého režiséra Dominika Neunera, která se stala jednou z kultovních inscenací souboru. V Neunerových intencích operu v roce 2009 režijně obnovil Lubor Cukr, hudebně ji připravil mladý dynamický německý dirigent Heiko Mathias Förster.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české titulky.

Fotograf inscenace: Karel Kouba

Délka představení: 2 hodiny 40 minut, 1 přestávka

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.