MENU

Opera

Don Carlo

Giuseppe Verdi

Vyberte si datum představení

Informace

Autor libreta: François-Joseph Méry, Camille Du Locle
Hudební nastudování: Jaroslav Kyzlink
Dirigent: Jaroslav Kyzlink, Richard Hein
Režie: Manfred Schweigkofler
Scéna: Walter Schütze
Kostýmy: Heidi Wikar
Choreografie: Lotta Kuusisto, Olga Kyndlová
Sbormistr: Blanka Juhaňáková

Orchestr a sbor Státní opery

Premiéra: 28. března 2013

Opera Don Carlos (v přepracované italské verzi pod názvem Don Carlo) znamená první umělecký vrchol celoživotního díla třiapadesátiletého Giuseppe Verdiho (1813–1901). Don Carlo se stává po letech hledání velkolepým završením etapy, ve které směřuje k prokomponovanému dramatu a stále větší divadelnosti.

Verdi si zvolil Schillerovo drama Don Carlo, infant španělský, vycházející z historických událostí, které se odehrály ve Španělsku ve 2. polovině 16. století. Schillerovo drama zpracovali pro Verdiho v duchu tzv. velké francouzské opery dva libretisté, Joseph Méry a Camille du Locle, kteří v zásadě zachovali Schillerovo pojetí, ale některé části přidali, mj. úvodní scénu ve Fontainebleau, která líčí lásku infanta a královny v době jejich zasnoubení, aby byl děj srozumitelnější.

Verdi vyšel estetice velké opery vstříc (historický námět, pětiaktová forma, povinný balet, velkolepá sborová scéna autodafé), nicméně není to velká opera, ale nový stupeň Verdiho cesty za „operou“. Dílo je velmi dramatické, instrumentace bohatší než dříve a orchestr zde hraje velmi významnou roli pro dramatické vyjádření děje a nálad jednajících osob. Po melodické stránce patří Don Carlo k Verdiho nejoriginálnějším a nejbohatším dílům.

Národní divadlo uvádí u příležitosti 200. výročí skladatelova narození čtyřaktovou italskou verzi v originálním inscenačním pojetí režiséra Manfreda Schweigkoflera s podtitulem „Gothic Verdi“.

Koprodukce Národního divadla a Suomen Kansallisooppera (Finská národní opera) – Helsinki.

Záštitu nad inscenací ve společné finsko-české produkci převzala J.E. Päivi Hiltunen-Toivio, velvyslankyně Finska v České republice.

Opera je nastudována v italském jazyku a představení jsou použity české a anglické titulky.

Fotografka inscenace: Hana Smejkalová

Délka představení: 3 hodiny 15 minut, 1 přestávka

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.