MENU

Opera

Dráteník

František (Jan) Škroup
Premiéra: 22. března 2013

Vyberte si datum představení.

Informace

Autor libreta: Josef Krasoslav Chmelenský
Dirigent: Zbyněk Müller
Sbormistr: Pavel Vaněk
Dramaturgie: Pavel Petráněk

Koncertní provedení opery

Orchestr a sbor Národního divadlaMalou ukázku z tvorby významného českého skladatele předsmetanovského období zná každý. František Škroup se do dějin totiž zapsal mimo jiné jako autor hudby k písni Kde domov můj, která byla v roce 1834 původně napsána ke hře Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka a později se přirozeným vývojem stala českou státní hymnou.

Skladatelská a dirigentská práce Františka Škroupa byla po více než třicet let spojena se Stavovským divadlem, kde byly jeho opery uváděny a kde se v roce 1837 stal prvním kapelníkem. V českých premiérách uváděl díla zahraničních skladatelů a zasloužil se tak třeba o uvádění hudebních dramat Richarda Wagnera, často dříve než v mnohých divadlech německých. Vedle děl na německé texty, jako jsou Kolumbus nebo Mořský geus, Škroup zkomponoval také opery na česká libreta.

První z nich, a první českou operou vůbec, byl Dráteník, po němž následovaly Libušin sňatek a Oldřich a Božena. Premiéra Dráteníka se uskutečnila ve Stavovském divadle 2. února 1826 za přítomnosti předních osobností veřejného života, mezi kterými nechyběli například Josef Jungman či František Palacký.

Naposledy byl Dráteník operou Národního divadla nastudován v roce 1949 v tehdejším Tylově, dnešním Stavovském divadle.

Koncertní provedení opery v místě původní premiéry v interpretaci sólistů Opery Národního divadla bude ojedinělou příležitostí k setkání se základy české operní tvorby.

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Obsazení bude oznámeno.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.