MENU

Činohra Nová scéna

Nosorožec

Eugène Ionesco

Vyberte si datum představení

Informace

-: Ivan Zmatlík
Režie: Gábor Tompa
Scéna: Helmuth Stürmer
Kostýmy: Carmencita Brojboiu
Masky: Ilona Varga Járó
Hudba: Vasile Sirli
Dramaturgie: Martin Urban

Jedna ze základních divadelních her 20. století, která vznikla na pomezí divadla absurdity, existenciálního dramatu, klasické frašky a burlesky, vypráví příběh lidí z malého města, snad v jižní Francii, ocitnuvších se náhle v podivných osidlech zla, které na sebe bere poněkud směšnou podobu nosorožce. Postupně se všichni ti dobří lidé mění v nosorožce a svůj úděl přijímají s děsivou samozřejmostí.

Jeden člověk však vzdoruje. Nedokáže přijmout to, co všichni ostatní, přestože je ustrašený, slabý a nijak výrazného charakteru. Je vším, jen ne hrdinou. Přesto vzdoruje masové metamorfóze.

Ionescova hra z roku 1958 byla tehdy chápána jako podobenství neodvratného vzestupu diktatur dvacátého století. Jenže je stále patrnější, že tato fraška je podobenstvím nerovného boje člověka s nástupem všech hrozeb moderní doby. Odráží celou škálu podob takového souboje, přičemž na sebe bere pestré kostýmy žánrových odstínů od komedie, přes frašku, drama až po tragédii. Patří nepochybně k nejvýraznějším dílům světového divadla. Bez šrámů přežila módní vlny a dodnes baví a děsí současně.

Fotograf inscenace: Martin Kámen

Délka představení: 2 hodiny 15 minut, 1 přestávka

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.