MENU

Činohra

Enron

Lucy Prebble

Vyberte si datum představení

Informace

Překlad: Jan Tošovský
Režie: Michal Dočekal
Scéna: Martin Chocholoušek
Hudba: Daniel Fikejz
Dramaturgie: Lenka Kolihová Havlíková
Pohybová spolupráce: Halka Třešňáková
Video: Michal Pěchouček, František Pecháček

Enron – slovo, které se stalo symbolem krachu. Začalo to Enronem. Pád této gigantické energetické společnosti předznamenal v roce 2001 současnou světovou finanční krizi.

V roce 2009 se Enron objevil také na jevišti, stejnojmennou hru Lucy Prebble uvedlo londýnské Royal Court Theater a hra byla posléze nominována na Olivierovu cenu za drama. Hra zachycuje způsob, jakým se z úspěšné texaské společnosti stal padlý obr s miliardovými dluhy. Sebevědomý, ctižádostivý výkonný ředitel Jeffrey Skilling přivedl fungující společnosti do spirály nadhodnocování výsledků, zkreslování účetních informací a machinace s majetkem. Zpočátku výhradně energetický podnik se pod jeho vedením vrhal do podnikání v nejrůznějších oborech – od videa až po obchodování s šířkou pásma či trh s počasím. Přitom Skilling používal typ účetnictví mark-to-market, v němž se započítávají i budoucí zisky. Ty se ovšem nerealizovaly, propast mezi realitou a představami se rozevřela… Skilling společně s kolegou Andy Fastowem proto vzrůstající dluhy převáděli na nově tvořené krycí společnosti. Jeffrey Skilling byl později odsouzen ke čtyřiadvaceti letům vězení. Kenneth Lay, vlastník společnosti, se svého trestu nedožil. Účetnictví firmy shořelo 11. 9. 2001 při teroristickém útoku.

Uběhlo již více než deset let od těchto událostí. Přesto se po celém světě neustále opakují případy s podobnými rysy, přesto svět stále balancuje nad propastí finanční katastrofy. Komedii o dluzích uvádíme v české premiéře.

„Hra je v Česku uváděná v nejlepším a nejzazším možném čase. Ohrožení ekonomiky politiky, korporacemi, poradenskými firmami a na věčné časy preferovanými „dvorními“ právníky je i v ČR akutní. Prebble popisuje korporátní Ameriku. Nezná však českou realitu kmotrů a famílií. A o slovenské Gorile nemohla ani slyšet.“ (Bohumil J. Studýnka, Česká pozice)

"Herci tvoří v Enronu kompaktní tým. Díky tomu na povrch vyplouvá hlavní téma – chladná obludnost a tragická malost lidí, kteří ztratili základní lidské city, empatii a korektivy vlastního jednání. Jde jim jen a jen o těžko uchopitelný, dravý úspěch. I za cenu ztráty rodiny, vztahu, přátelství. Enron je divadelně živým, obsahově závažným příspěvkem Národního divadla do celospolečenské diskuze o současném stavu světa. Divák může mít zcela jiný názor a zastávat úplně jiné postoje. Je však nucen se s děním na jevišti konfrontovat, je nucen k přemýšlení a hledání argumentů. Dočekal tak docílil jedné z klíčových funkcí dnešního divadla a umění vůbec." (Vladimír Hulec E15)

Fotografka inscenace: Lucie Jansch

Délka představení: 2 hodiny 35 minut, 1 přestávka

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Jeffrey Skilling

Andy Fastow

Ken Lay

Klaudie Roe

Celé obsazení

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.