MENU

Činohra Národní divadlo

Král Lear

William Shakespeare

Informace

Překlad: Milan Lukeš
Režie: Jan Nebeský
Scéna: Jan Nebeský, Jana Preková
Kostýmy: Jana Preková
Hudba: Aleš Březina
Dramaturgie: Iva Klestilová

Shakespeare??? Shakespeare!!! Tragédie krále, který nedokáže rozpoznat skutečnou lásku. Král Lear, moudrý a ctěný muž na cestě k šílenství. Tragédie dcery, která příliš milovala svého otce. Tragédie země, v níž intriky připravují vládce o rozum. Velká slova a pošetilá gesta mnohdy nejdou vzít zpět. Osud bývá nemilosrdný, sarkastický i krutý, jako lidé, kteří jej vytvářejí. Pohádkový příběh pozvedl alžbětinský génius do velkého dramatu. Jedinečný režisér Jan Nebeský s nezaměnitelným scénickým rukopisem a nekonformním pohledem na velká témata znovu hostem Národního divadla.

Provokativní přístup ke klasice. Groteskní puzzle. Inscenace, která se vymyká všemu, co můžete na jevišti Národního divadla vidět. Lear plný zuřivosti a běsu. Ale i zpívající rock and roll. Operní árie střídá rap či country.

Podobenství o pýše, pošetilosti rozumu, likvidaci lidské důstojnosti, chaosu světa, cestě ke smrti. Lidé končící v plynových komorách. Lhostejnost nad lidským údělem. Jen pro silné povahy. Doporučujeme od 15 let.

Inscenace získala druhé místo v anketě Divadelních novin INSCENACE ROKU 2011.

Fotograf inscenace: Bohdan Holomíček

Délka představení: 2 hodiny 15 minut, 1 přestávka

„Král Lear je zásadní událost letošního roku…“ (Vojtěch Varyš, Týden)

„Král Lear v Národním je divadelní událostí roku.“ (Vladimír Hulec, E15)

„Hraje se o smrti a lidské důstojnosti, o tom, jak se jedinec může probrat chaosem světa, kde je jeho řád, a existuje-li vůbec.“ (Jana Machalická, Lidové noviny)

„Skvělá hudba a brechtovské songy Aleše Březiny….“ (Marie Reslová, Hospodářské noviny)

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.