MENU

Laterna magika Nová scéna

Graffiti


Informace

Scénář: Ondřej Anděra, Petr Kout
Režie: Ondřej Anděra, Petr Kout
Scéna: Josef Svoboda
Výtvarná spolupráce: Petr Kout
Dramaturgie: Václav Janeček
Choreografie: Jiří Bubeníček, Václav Kuneš, Petr Zuska
Kamera: Matěj Cibulka, Jiří Málek
Kostýmy: Roman Šolc

V inscenaci Graffiti vstoupil na scénu Laterny magiky v roce 2002 současný tanec. Režie a scénář byly svěřeny do rukou studentů FAMU (Ondřej Anděra, Petr Kout), aby tak byl dán prostor skutečně mladé generaci. Komponovaný večer o čtyřech částech vytvořila trojice choreografů, jejichž jména nebyla ještě tak známá jako dnes.

Tanečníka Jiřího Bubeníčka, který do programu vytvořil dvě choreografie (Graffiti a Absinth) znali lidé především jako baletního interpreta světové úrovně (a dvojče neméně slavného bratra Otty). Václav Kuneš (choreografie On the Step 2…) byl členem Nizozemského tanečního divadla pod vedením Jiřího Kyliána, dnes jako choreograf a šéf tanečního uskupení 420PEOPLE sbírá ocenění a popularizuje moderní tanec v Čechách. Petr Zuska se stal šéfem Baletu Národního divadla v Praze a jeho představení už viděli diváci v mnoha zemích, duet Les bras de mer, který je součástí našeho představení, patří k jedné z jeho nejuváděnějších prací. Premiéra v Laterně magice přinesla ocenění také interpretům tohoto duetu: Eva Horáková a Pavel Knolle byli oba nominováni na Thálii a získali ocenění jako nejlepší taneční pár roku od Tanečního sdružení ČR, Unie tanečního umění na Slovensku a Nadací Českého a Slovenského literárního fondu.

Nebyla by to ale Laterna magika, kdyby se k choreografii nepřidalo i něco z vizuálního umění. Scéna představení je posledním dílem scénografa Josefa Svobody, který stál i u zrodu Laterny a celý život se jí věnoval. V Graffiti je používaná speciální projekce na fólii před jevištěm („virtuální plátno“), která podporuje prostorový dojem. Milovníky moderního tance představení rozhodně nezklame.

Délka představení: 1 hodina 40 minut, 1 přestávkaZ médií:

„Skutečně vynikající hra se světlem, projekcí a lomem světla připravuje divákům řemeslně vynikající momenty překvapení a náhlých zjevení, za které by se nemusel stydět ani David Copperfield, jehož vystoupení jsem se měl tu čest jako divák zúčastnit. (…) Tanečníci jsou lapeni, taženi a vhozeni do proudu vášní a světa, v němž byly odhozeny všechny masky, a mohou svobodně hledět jeden druhému do tváře. Protože celý program tančí mladí tanečníci, kterým jsou samozřejmě zobrazovaná témata blízká, je jejich taneční výpověď autentická. Vědí, co tančí, rozumějí tématu a cítí ho v sobě.“ (Milan Kajínek, Velká Epocha.sk, 2013)

„Představení přináší úžasné spojení moderního tance, hudby a vizuálních efektů. … Představení Graffiti rozhodně stojí za návštěvu. Jednak pro svou unikátnost v divadelním poli, ale i pro svou propracovanost. Kombinace promítaného obrazu a tance musela být skutečným oříškem pro tvůrce. Choreografie je krásná, z hudby vám naskáče husí kůže a celkově na vás představení zapůsobí jen dobrým dojmem. Kdo má rád něco nového a zajímavého určitě bude mile překvapen. I přesto, že fenoménu současnosti – graffiti, tak jak jej známe, neholduje.“ (Dagmar Andělová, StudentPoint.cz, 2013)Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.