MENU

Opera Národní divadlo

Hoffmannovy povídky

Jacques Offenbach

Informace

Hudební nastudování: Michel Swierczewski
Dirigent: Zbyněk Müller
Režie: Ondřej Havelka
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Jana Zbořilová
Světla: Daniel Tesař
Sbormistr: Martin Buchta
Choreografie: Jana Hanušová
Dramaturgie: Ondřej Hučín

Orchestr Národního divadla

Sbor Národního divadla

Balet Opery Národního divadla

Premiéra: 6. března 2010

Jeden ze zakladatelů evropského romantismu, mistr žánru „fantasy“, hudební skladatel i kritik, vzdělaný právník i karikaturista, outsider, který ovlivnil Gogola, Poea, Verna, Baudelaira, Kafku a další, a v neposlední řadě operní hrdina – to je E. T. A. Hoffmann. V polovině 19. století dva mladí francouzští autoři, Jules Barbier a Michel Carré sepsali činoherní drama, v němž Hoffmann vystupuje jako bohémský vypravěč fantaskních příběhů, jejichž hlavní postavou je on sám. Ve své cestě za „věčným ženstvím, které nás povznáší“ (Goethe) stále znovu troskotá a stává se obětí sebeklamu, nerozhodnosti či naopak přílišné horlivosti. Anebo obětí ďábelských úkladů? Tak jako v povídkách skutečného E. T. A. Hoffmanna, nechávají nás i zde autoři na pochybách. Hoffmannova vyprávění jsou „pouhými výmysly“, dávají nám však ve svých tragikomických důsledcích pocítit, co se děje, je-li síla lidské obraznosti mocnější než pud sebezáchovy...

V době, kdy jako operetní skladatel měl již svou největší slávu za sebou, obrátil se Jacques Offenbach k tomuto námětu s touhou vtělit ho do tvaru velké opery. Podařilo se mu skvěle vystihnout dvojakost hoffmannovských příběhů, jejich spojování vznešeného s nízkým, vážného s groteskním, normálního s nenormálním. Offenbach v Hoffmannových povídkách rekapituluje mnohé ze svého operetního arzenálu, právě tak ale dokazuje obdivuhodnou invenci i dramatický cit, hodné největších mistrů francouzské lyrické opery.

Inscenace režiséra Ondřeje Havelky je tajuplná i humorná, dojímavá i ironická a stále balancuje na hraně mezi fikcí a skutečností. Offenbachova opera v Národním divadle poprvé vychází z málo známé a unikátní rekonstruované verze amerického muzikologa Michaela Kaye a francouzského dirigenta Jean-Christopha Kecka, která vznikla teprve nedávno na základě objevů autorových rukopisů a dalších originálních historických materiálů, považovaných dlouho za nezvěstné.

Účinkuje orchestr, sbor a balet Opery Národního divadla.

Opera je nastudována ve francouzském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Fotografka inscenace: Diana Zehetner

Délka představení: 3 hodiny 15 minut, 2 přestávky

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.