MENU

Pražské křižovatky Nová scéna

Zem pamätá

Jiří Havelka, Róbert Mankovecký

Slovenské komorné divadlo Martin

Informace

Režie: Jiří Havelka
Dramaturgie: Róbert Mankovecký
Scéna: Lucia Škandíková
Kostýmy: Tereza Kopecká
Pohybová spolupráce: Ján Ševčík
Autor: Róbert Mankovecký, Jiří Havelka
Hudba: Róbert Mankovecký

Představení bude v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů Národního divadla natáčeno pro dokumentární a informační účely.

Životopisná, dokumentární, ale taky zábavná až spektakulární – taková je nejnovější inscenace režiséra Jiřího Havelky, kterou připravil v martinském Slovenském komorním divadle. Karol Duchoň byl slavný slovenský zpěvák s rychlým, ale symptomatickým životním osudem, jejž můžeme do značné míry vnímat jako trefnou metaforu našeho života za normalizace. „Obyčejný“ chlapec s geniálním hlasem a jedinou touhou – zpívat – se dostává mezi dvě soukolí. Jedním z nich je sláva, po níž touží a která přichází rychle a je takřka nezvladatelná, a druhým socialistická moc, která si člověka podmaňuje, až ho nakonec beze zbytku stráví. Hlavní hrdina je svým osudem spíš nesen, než že by jej měl pevně v rukách. Soubor ochotně přijal poetiku režiséra Havelky a dobře si rozumí s jeho hravým stylem, který balancuje na hranici ironie a soustavné hry.

Představení se odehraje ve slovenštině, bez titulků.

Přibližná délka představení:
2 hodiny, hraje se bez přestávky.


SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO V MARTINĚ
Slovenské komorné divadlo v Martině vzniklo v roce 1944 jako druhé profesionální divadlo na Slovensku. Na rozdíl od toho prvního – Slovenského národního divadla v Bratislavě – nebylo založeno žádným dekretem, ale z vnitřní potřeby města a slovenských ochotníků. Během své existence prošlo různými etapami (v roce 1951 změnilo název na Divadlo Slovenského národního povstání, později Armádní divadlo, později opět Divadlo SNP, až se roku 2003 vrátilo ke svému původnímu názvu). Divadlem prošla řada významných slovenských herců (hrál zde např. Štefan Kvietik, Vlado Müller, Eva Krížiková, Emil Horváth st. i ml., Milan Kňažko, Marián Geišberg), režírovali tu i mnozí významní režiséři (Peter Scherhaufer, Ľubomír Vajdička, Roman Polák). Soustavně se – nyní pod uměleckým vedením Lukáše Brutovského – věnuje progresivní tvorbě a hojně se účastní zahraničních festivalů.

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Karol

Otec a další

Matka a další

Elena, Zdena a další

Celé obsazení

Eva, Eva, Alena a další

Učiteľ, Novinár a další

Milan, Laco, Jaro a další

Paľo, Vlado, Emil a další

Dušan, Režisér, Juraj a další

Ivo, Súdruh a další

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.