MENU

Ostatní sály

Festival Zlatá Praha – Speciální projekce


Zdarma

Informace

Volný vstup, rezervace vstupenek na webu Zlaté Prahy www.festivalzlatapraha.cz

Projekce se koná v Provozní budově B – vstup z piazzety Národního divadla

Speciální projekce letos přinesou značnou dávku napětí. Úvodním snímkem totiž není nic jiného než gangsterské vystoupení Poslední večeře tanečního souboru DekkaDancers. Nespoutanému tanci, který představení o vraždících kuchařích, tajných agentech a smrtící kráse ruských baletek provází, dodává jedinečnou atmosféru autentická hudba i zpěv.

Přesně ve 12.45 se návštěvníci Zlaté Prahy přenesou do Jihoafrické republiky, kde na soutěži amatérských pěveckých sborů World Choir Games uspěl dětský soubor Iuventus, gaudé z Jablonce nad Nisou. Z daleké cesty si mladí zpěváci dovezli zlaté i stříbrné medaile. Jejich vystoupení zachytily kamery Jana Mudry, který dokument Iuventus, gaudé! v Africe také režíroval. Součástí vyprávění je i portrét Tomáše Pospíšila, který sbor vede od jeho založení v roce 2005.

Hudbě, tentokrát klasické, se bude věnovat i další projekce plánovaná od půl druhé odpoledne, Granados – život a smrt. Dokumentární film o španělském hudebním skladateli a jednom z největších klavíristů přelomu 19. a 20. století Enrique Granados Campiñovi vypráví biografický příběh umělce s citlivou povahou, který zemřel za tragických okolností během první světové války.

A u životopisných snímků ještě zůstaneme. Jan Pěruška vyučuje hru na violu na pražské AMU, jeho žena Marcela hrála na violoncello v Československém komorním orchestru. Mají tři syny, kteří jsou úspěšní hudebníci a náruživí sportovci, a dceru, jež se narodila s mentálním postižením. Dokument Maxmiliána Petříka Umět pohladit po duši o spojení hudby, víry a rodinné soudržnosti začne ve tři čtvrtě na tři.

Od hudby pak svižně přeskočíme k baletu, a to rovnou k Baletu Národního divadla. Ten pro loňské oslavy stého výročí vzniku republiky připravil mimořádnou inscenaci Kylián – Mosty času, jíž vzdal hold významnému choreografovi a pražskému rodákovi Jiřímu Kyliánovi. Komponované dílo, které představí čtyři opusy – Žalmovou symfonii, Bellu Figuru, Petite Mort a Šest tanců, mohou návštěvníci zhlédnout od 15.45 hodin.

Na své si přijdou i fanoušci nejsvobodnějšího hudebního žánru. Od půl šesté se na plátně objeví ochutnávka Příběhů českého jazzu – pořadu zaměřeného na nosné momenty z jazzové historie, které autoři zasadili do společenského i historického kontextu. Přehlídku speciálních projekcí uzavře úvodní díl dokumentárního cyklu Národní divadlo, v němž režisér Aleš Kisil zaznamenal vzlety i pády naší první divadelní scény.

11:00 Poslední večeře
12:45 Iuventus, gaudé! v Africe
13:30 Granados – život a smrt
14:45 Umět pohladit po duši
15:45 Kylián – Mosty času
17:30 Příběhy českého jazzu
18:30 Národní divadlo

Data představení

Září 2019

Účinkují

Obsazení bude oznámeno.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.