MENU

Činohra

Sametová simulace: Kabinet


3. část projektu Sametová simulace

Vyberte si datum představení

Informace

Režie: Jiří Havelka
Dramaturgie: Marta Ljubková, Petr Prokop
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Andrea Králová
Video: Erik Bartoš

V představení jsou hojně použity tabákové výrobky.

Scénické čtení s inscenačními rysy vychází z dokumentárních materiálů. Vladimír Hanzel, tajemník Václava Havla, nahrál a přepsal deset jednání, která probíhala od 26. listopadu do 9. prosince 1989 mezi představiteli vládnoucí komunistické moci a právě vzniknuvším Občanským fórem. Záznamy, jež de facto mají podobu divadelní hry, ukazují, kudy se (veřejnosti uzavřená) jednání ubírala, prozrazují taktiku tehdejšího předsedy vlády Ladislava Adamce, mapují nástup Mariána Čalfy, ale především dokazují nezpochybnitelnou roli Václava Havla, který byl během jednání čím dál tím jistější a svou dějinnou úlohu bravurně zvládl. Na jedné straně zasednou herci a zaměstnanci Národního divadla – na druhé straně opozici budou představovat herci a umělci z nezávislých divadel.

Několikahodinový projekt bude cosi mezi inscenací, instalací a happeningem.

Inscenační projekt Sametová simulace vzniká v koprodukci Činohry Národního divadla, VOSTO5, 8lidí, Národního muzea a Divadla Archa. Má tři části kopírující průběh tehdejších událostí na třech úrovních (demonstrace, parlament, jednání oficiální moci a opozice) a proběhne od 26. listopadu do 1. prosince 2019.

Hlavním cílem trojdílného projektu Sametová simulace je rekonstrukce událostí konce roku 1989 v Československu – simulace tehdejšího „boje o demokracii“. TRIBUNA mapuje tlak široké veřejnosti na ulicích a zpracovává audiovizuální materiály z masových demonstrací, které vyvrcholily na Letenské pláni. FEDERÁL pracuje s archivními záznamy z jednání tehdejšího parlamentu – Federálního shromáždění – a sleduje sametovou revoluci perspektivou vrcholného orgánu tehdejší státní moci. KABINET zpracovává přepisy série uzavřených kabinetních vyjednávání mezi zástupci tehdejšího Občanského fóra v čele s pozdějším prezidentem Václavem Havlem a komunistické moci v čele s předsedou vlády Ladislavem Adamcem.

Celý projekt byl prostřednictvím Národního divadla přímo podpořen účelovými prostředky Ministerstva kultury ČR a zařazen do oficiálních aktivit MK k tomuto výročí.

Sametová simulace: TRIBUNA

Sametová simulace: FEDERÁL

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Ladislav Adamec

Miroslav Pavel

Bohuslav Kučera

Marián Čalfa

Celé obsazení

Ivan Průša

Václav Soukup

Oskar Krejčí

Václav Havel

Vasil Mohorita

Horník Hruška

Zdeněk Jičínský

Valtr Komárek

Petr Pithart

Václav Klaus

Václav Malý

Šimon Pánek

Martin Mejstřík

Petr Miller

Michael Kocáb

Michal Horáček

Saša Vondra

Petr Čepek

Vladimír Hanzel

Jiří Křižan

Jaroslav Šabata

Eda Kriseová

Radim Palouš

Ján Budaj

Ján Čarnogurský

Doktor Mikule

Kustodka

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.