MENU

Koncert Ostatní sály

Vánoční koncert Státní opery


Forum Karlín

Informace

Dirigent: Andreas Sebastian Weiser
Sbormistr: Adolf Melichar
Dramaturgie: Jitka Slavíková

MÍSTO KONÁNÍ AKCE: Forum Karlín

Orchestr a Sbor Státní opery
Kühnův dětský sbor, sbormistr Jiří Chvála

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Exsultate, jubilate, KV 165 pro soprán a orchestr
Ernö Dohnányi: Variace na dětskou písničku pro klavír a orchestr, op. 25
Luboš Fišer: Vánoční (vánoční koledy pro recitátora, soprán, tenor a baryton sólo, smíšený a dětský sbor a orchestr)

Předpokládaný konec koncertu ve 20.45 hodin. Jedna přestávka 20 minut.

Prosincová Praha tradičně nabízí mnoho krásných vánočních koncertů. Proč navštívit právě tyto dva večery ve Foru Karlín? Čím jsou v opulentní pražské vánoční nabídce výjimečné? Odpověď je snadná: spojení tří skladatelů, jedinečných mistrů písně a zpěvu, s vynikajícími interprety, „mozartovským zázrakem“, jak zahraniční kritika označuje sopranistku Simonu Šaturovou, a klavíristou Markem Kozákem, který se přes své mládí dokázal už prosadit mezi evropskou klavírní elitu.
Slavné moteto W. A. Mozarta Exsultate, jubilate zkomponoval teprve šestnáctiletý W. A. Mozart (1756–1791) během své třetí italské cesty a podmanivá melodika moteta je opravdu italským sluncem prozářená. Moteto je dodnes jednou z nejpopulárnějších Mozartových děl a vzhledem k velmi virtuóznímu sólovému koloraturnímu partu parádní skladbou pro všechny generace sopranistek.
Mozart byl fenomenální klavírní virtuos stejně jako druhý autor tohoto koncertu, maďarský klavírista, skladatel, dirigent a bratislavský rodák Ernö Dohnányi (1877–1960), který od roku 1949 žil v USA. Stejně jako Mozarta i Dohnányiho okouzlila stará francouzská dětská písnička Ah, vous dirai-je, Maman, kterou dnešní děti znají jako Twinkle twinkle little Star nebo u nás jako Třpyť se, třpyť se, malá hvězdičko. Mozart složil dvanáct variací pro sólový klavír, Dohnányi vtipné variace pro klavír a orchestr s opulentním romanticky rozevlátým orchestrem a jiskrným virtuózním sólovým klavírním partem.
Druhá polovina večera patří kouzlu českých vánočních koled v úpravě skladatele nejpovolanějšího, jednoho z nejvýznamnějších a nejzpívanějších českých skladatelů druhé poloviny 20. století, Luboše Fišera (1935–1999). Nepřehlédnutelná je také jeho tvorba pro film a televizi, která zahrnuje více jak tři stovky titulů. Připomeňme například filmy Petrolejové lampy, Adéla ještě nevečeřela nebo populární TV seriál Chalupáři a pohádkový seriál Arabela. Luboš Fišer byl mimořádný skladatel s obrovským citem pro lidský hlas a zpěv a jeho úpravy vánočních koled jsou půvabné a plně vystihující jejich přirozené kouzlo.

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.