MENU

Činohra Národní divadlo

Naši furianti (Česká obec sokolská)

Ladislav Stroupežnický

Vyberte si datum představení

Informace

Režie: Bohumil Gondík
Kostýmy: Taťána Hrustinczová
Dramaturgie: Jan Králík

Rok 2018 je rokem významného výročí vzniku Československa a také rokem XVI. všesokol-ského sletu.
Pro oslavy těchto dvou událostí zařadilo Divadlo pod Petřínem, které je součástí České obce sokolské, do svého repertoáru divadelní hru ze zlatého fondu české klasiky - Stroupežnického Naši furianty.
K inscenování tohoto klasického díla si soubor pozval další kvalitní sokolská tělesa. Divadelní spolek T.J. Sokol Lázně Toušeň a muziku Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka.

Děj Našich furiantů je zasazen do jihočeské vesnice a odhaluje snad nejnárodnější povahu české kotliny, furiantství. Bohužel, není to však vlastnost, na níž bychom měli být hrdi. Ukrývá
v sobě silnou absenci myšlení. Statická tvrdo-hlavost nemá jasné východisko. Ale v určitém ohledu mají takové situace v sobě i kus humoru a směšných momentů.

Komedie Ladislava Stroupežnického Naši furianti, která měla premiéru v květnu roku 1887 na jevišti Národního divadla, je inscenována každou hereckou generací už od jejího prvního uvedení. Téma tohoto vpravdě národního díla je věčné. Pro maličkost jsme schopni zatratit vše, co jsme budovali, abychom se nakonec uklidnili a zjistili, že je to vlastně všechno hloupost, která by nás přivedla i na mizinu.
Zajímavým pohledem do historie je i to, že v předloze Stroupežnického řeší obecní výbor obce Honice “zásadní” problém. Volbu ponoc-ného a autorství paličského listu. Analogie na dnešní dobu, co do způsobu projednávání závažných otázek dává tušit, že lidstvo je nepoučitelné a že v dalších desetiletích, ne-li ještě déle, se aktuálnost Našich furiantů neztratí.

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.