MENU

Pražské křižovatky Nová scéna

My Country; a Work in Progress


Vytvořily National Theatre a Cuba Pictures pro BBC (UK)

Koupit vstupenky

Informace

Alegorická Británie svolává svůj lid. Caledonia (Skotsko), Cymru (Wales), East Midlands, North East, Severní Irsko a South West přicházejí promluvit za své území. Diskuse je vášnivá, šípy jsou ostré, stereotypy zakořeněné a názory rozporuplné. Může existovat něco jako Spojené království? Bezprostředně po referendu o brexitu se tým z londýnského Královského národního divadla vydal na cesty, aby promluvil s lidmi od devíti do sedmadevadesáti let po celé zemi a vyslechl jejich názory na zemi, kterou všichni označují za svůj domov. V řadě velice osobních rozhovorů zazněly názory upřímné, emocionální, vtipné a někdy vyhrocené.

Básnířka Carol Ann Duffy a režisér Rufus Norris je proložili proslovy stranických předsedů – a tak vznikla nová hra. Národní divadlo s ní objelo řadu měst ve Velké Británii a na závěr vznikl tento film. Ten je vlastně převodem inscenace do jiného média. Nejedná se o běžný záznam divadelní inscenace, děj se odehrává v reálných kulisách, ale struktura představení, promluvy postav i původní obsazení byly zachovány.


Přibližná délka filmu: 55 min

Anglicky s českými titulky (překlad Ladislav Nagy)

Po projekcích následují diskuse s producentem Pádraigem Cusackem a dalšími hosty.


V českém kontextu film vzbuzuje celou řadu otázek. Nakolik se česká společnost liší od té britské? Proč se tolik brání odlišnosti? A brání se jí skutečně, nebo je to jen optický klam, způsobený sociálními sítěmi, politickým marketingem a aktivitou nepřátelských trollů? A především – nalezneme ve svých dějinách či kultuře důvody k podobné hrdosti, která je v posledku tím, co společnost drží pohromadě?

Na tyto a podobné otázky budou společně s námi hledat odpovědi Jiří Hošek, který do minulého roku působil jako zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii, Lukáš Houdek, koordinátor projektu Hate Free Culture, aktivista za práva menšin a ředitel nakladatelství Kher, specializujícího se na romskou literaturu, a Bohumil Kartous, odborník na vzdělávání ve společnosti EDUIN. Za tvůrce se diskuse zúčastní Pádraig Cusack, producent My Country; a Work in Progress, který se podílí na inscenacích po celém světě. Pracuje pro Royal National Theatre (Královské národní divadlo) v Londýně, Wales Millennium Centre v Cardiffu a National Centre for the Performing Arts v Bombaji.

Diskutovat budeme o tom, zda je česká společnost náchylnější k populismu než země se stabilnější demokratickou kulturou, zda a proč jsme xenofobnější nežli jiné národy a čím to je, zda a proč je naše místo v Evropské unii, případně jiném geopolitickém celku či kdo a proč se nás snaží z našeho současného zahraničně-politického ukotvení vymanit.


Královské národní divadlo (The Royal National Theatre) patří spolu s Royal Opera House a Royal Shakespeare Company k hlavním veřejně financovaným uměleckým místům ve Velké Británii. Zákonem bylo ustanoveno v roce 1951, v roce 1962 se zformoval jeho první soubor, od roku 1977 plně fungují všecky tři scény (Olivier Theatre pro 1 160 lidí, Lyttelton Theatre pro 890 lidí a Dorfman Theatre pro 400 lidí) budovy divadla na londýnském South Bank u mostu Waterloo. Více informací na www.nationaltheatre.org.uk.


My Country; a Work in Progress
Vytvořily National Theatre a Cuba Pictures pro BBC

Účinkují

Obsazení bude oznámeno.