MENU

Pražské křižovatky Nová scéna, Ostatní sály

My Country; a Work in Progress


Vytvořily National Theatre a Cuba Pictures pro BBC

Vyberte si datum představení.

Informace

Alegorická Británie svolává svůj lid. Caledonia (Skotsko), Cymru (Wales), East Midlands, North East, Severní Irsko a South West přicházejí promluvit za své území. Diskuse je vášnivá, šípy jsou ostré, stereotypy zakořeněné a názory rozporuplné. Může existovat něco jako Spojené království? Bezprostředně po referendu o brexitu se tým z londýnského Královského národního divadla vydal na cesty, aby promluvil s lidmi od devíti do sedmadevadesáti let po celé zemi a vyslechl jejich názory na zemi, kterou všichni označují za svůj domov. V řadě velice osobních rozhovorů zazněly názory upřímné, emocionální, vtipné a někdy vyhrocené.

Básnířka Carol Ann Duffyová a režisér Rufus Norris je proložili proslovy stranických předsedů – a tak vznikla nová hra. Národní divadlo s ní objelo řadu měst ve Velké Británii a na závěr vznikl tento film. Ten je vlastně převodem inscenace do jiného média. Nejedná se o běžný záznam divadelní inscenace, děj se odehrává v reálných kulisách, ale struktura představení, promluvy postav i původní obsazení byly zachovány.


Přibližná délka představení: 55 min, bez přestávky.

Anglicky s českými titulky

Po projekcích následují diskuse.


V českém kontextu film vzbuzuje řadu otázek. Nakolik se česká společnost liší od britské? Proč se tolik brání odlišnosti? A brání se jí skutečně, nebo je to optický klam způsobený sociálními sítěmi, politickým marketingem a aktivitou nepřátelských trollů? A především – nalezneme ve svých dějinách či kultuře důvody k podobné hrdosti, která je v posledku tím, co společnost drží pohromadě?

Na tyto a podobné otázky budou společně s námi hledat odpovědi Jiří Hošek, který do minulého roku působil jako zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii, a Lukáš Houdek, koordinátor projektu Hate Free Culture, aktivista za práva menšin a ředitel nakladatelství Kher, specializujícího se na romskou literaturu. Obou diskusí se zúčastní Pádraig Cusack, producent My Country, který se podílí na inscenacích po celém světě. Pracuje pro Royal National Theatre (Královské národní divadlo) v Londýně, Wales Millennium Centre v Cardiffu a National Centre for the Performing Arts v Bombaji.


My Country; a Work in Progress
Vytvořily National Theatre a Cuba Pictures pro BBC

Účinkují

Obsazení bude oznámeno.