MENU

Pražské křižovatky Nová scéna

Gavrilo Princip


De Warme Winkel (NL)

Informace

Koncept a režie: De Warme Winkel
Kamera: Emo Weemhoff
Režie: Marien Jongewaard
Zvuková režie: Remco de Jong, Florentijn Boddendijk
Světelný design: Prem Scholte Albers
Scéna: Juul Dekker, Sarah Nixon
Kostýmy: Bernadette Corstens
Produkce: Sabine Oldenburg
Koprodukce: Holland Festival, Kaaitheater Brussel
Agentura: A Propic

Vstupenky na toto představení lze zakoupit ve zvýhodněném balíčku s až 50% slevou, více info zde

V neděli 28. června 1914 hodlá Gavrilo Princip a jeho pět přátel spáchat atentát na habsburského následníka trůnu Františka Ferdinanda během jeho návštěvy v Sarajevu. Jenže pistole selžou a ruční granáty vybuchnou příliš pozdě, pokud vůbec – atentát se nezdaří. František Ferdinand se rozhodne změnit trasu – instruováni jsou všichni s výjimkou jeho řidiče. Hladový a zklamaný Gavrilo vejde do pekárny. Ve chvíli, kdy z ní vyjde ven, kolem projíždí arcivévoda. Vytáhnout zbraň už Gavrilo nestihne, jenže k jeho naprostému údivu auto zastavuje, aby se otočilo. Tím posledním, na kom spočine zrak Františka Ferdinanda, je hubený mladíček s úzkými rameny a tenoučkým knírkem…

Gavrilo Princip je inscenace o světě, který začíná končit, o banalitě, která zatřese elitami, o subjektivním pohledu na dějepis, o mocné ruce osudu a o těch, co do svých rukou berou spravedlnost. Šílená, orgastická divadelní rekonstrukce, která se nápadně podobá bitevnímu poli, přináší divákům intenzivní zážitek u nás ne stále obvyklého live-cinema.

Přibližná délka představení:
120 minut bez přestávky

V nizozemštině s anglickými a českými titulky (překlad Ladislav Nagy)

Po představení proběhne ve foyer Nové scény debata s tvůrci

De Warme Winkel je nizozemská herecká skupina, v jejímž čele stojí Mara van Vlijmen, Vincent Rietveld a Ward Weemhoff. Od svého vzniku v roce 2002 vytvořila třicet inscenací, na nichž se podílela řada hostujících herců, režisérů, hudebníků a dalších umělců. Skupinu charakterizuje smysl pro energii, inovace
v performativním umění a důraz na vizuální stránku, který její členové kombinují se svou vášní pro historii a literaturu. Vždy využívají co nejširší významový kontext a nejrůznější divadelní zdroje – z nich pak vytvářejí pečlivě organizovanou strukturu na půdorysu chaosu, aby tak vzdali hold paradoxu, zaměřili se na rozpory či oslavili zvolené téma. De Warme Winkel využívají různé divadelní styly a vlivy: od Stanislavského po Artauda, od baletu po frašku. Stylovým rozptylem vždy usilují o dosažení napětí mezi divadelním znakem a naší žitou realitou.

Premiéra 19. června 2014

Inscenace vznikla v koprodukci s Holland Festival a Kaaitheater Brussel, za podpory SNS Reaal Fonds, Ammodo, Prins Bernhard Cultuur Fonds, FPK, Gemeente Utrecht.

Oficiální Facebook De Warme Winkel

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.