MENU

Pražské křižovatky Nová scéna

Gavrilo Princip


De Warme Winkel (NL)

Koupit vstupenky

Informace

Kamera: Emo Weemhoff
Režie: Marien Jongewaard
Zvuková režie: Remco de Jong, Florentijn Boddendijk
Světelný design: Prem Scholte Albers
Scéna: Juul Dekker, Sarah Nixon
Kostýmy: Bernadette Corstens
Koordinátor: Carry Hendriks
Koprodukce: Holland Festival, Kaaitheater Brussel

Vstupenky na toto představení lze zakoupit ve zvýhodněném balíčku s až 50% slevou, více info zde

V neděli 28. června 1914 hodlá Gavrilo Princip a jeho pět přátel spáchat atentát na habsburského následníka trůnu Františka Ferdinanda během jeho návštěvy v Sarajevu. Jenže pistole selžou a ruční granáty vybuchnou příliš pozdě, pokud vůbec – atentát se nezdaří. František Ferdinand se rozhodne změnit trasu – instruováni jsou všichni s výjimkou jeho řidiče. Hladový a zklamaný Gavrilo vejde do pekárny. Ve chvíli, kdy z ní vyjde ven, kolem projíždí arcivévoda. Vytáhnout zbraň už Gavrilo nestihne, jenže k jeho naprostému údivu auto zastavuje, aby se otočilo. Tím posledním, na kom spočine zrak Františka Ferdinanda, je hubený mladíček s úzkými rameny a tenoučkým knírkem…

Gavrilo Princip je inscenace o světě, který začíná končit, o banalitě, která zatřese elitami, o subjektivním pohledu na dějepis, o mocné ruce osudu a o těch, co do svých rukou berou spravedlnost. Šílená, orgastická divadelní rekonstrukce, která se nápadně podobá bitevnímu poli, přináší divákům intenzivní zážitek u nás ne stále obvyklého live-cinema.

Přibližná délka představení:
120 minut bez přestávky

V nizozemštině s anglickými a českými titulky (překlad Ladislav Nagy)

Po představení proběhne ve foyer Nové scény debata s tvůrci

De Warme Winkel je nizozemská herecká skupina, v jejímž čele stojí Mara van Vlijmen, Vincent Rietveld a Ward Weemhoff. Od svého vzniku v roce 2002 vytvořila třicet inscenací, na nichž se podílela řada hostujících herců, režisérů, hudebníků a dalších umělců. Skupinu charakterizuje smysl pro energii, inovace
v performativním umění a důraz na vizuální stránku, který její členové kombinují se svou vášní pro historii a literaturu. Vždy využívají co nejširší významový kontext a nejrůznější divadelní zdroje – z nich pak vytvářejí pečlivě organizovanou strukturu na půdorysu chaosu, aby tak vzdali hold paradoxu, zaměřili se na rozpory či oslavili zvolené téma. De Warme Winkel využívají různé divadelní styly a vlivy: od Stanislavského po Artauda, od baletu po frašku. Stylovým rozptylem vždy usilují o dosažení napětí mezi divadelním znakem a naší žitou realitou.

Premiéra 19. června 2014

Inscenace vznikla v koprodukci s Holland Festival a Kaaitheater Brussel, za podpory SNS Reaal Fonds, Ammodo, Prins Bernhard Cultuur Fonds, FPK, Gemeente Utrecht.

Oficiální Facebook De Warme Winkel

Data představení

Září 2018

Účinkují