MENU

Pražské křižovatky Nová scéna

If a Window Would Open

Tiago Rodrigues
Teatro Nacional D. Maria II / Tiago Rodrigues (PRT)

Informace

Režie: Tiago Rodrigues
Výprava a světlo: Magda Bizarro, Tiago Rodrigues
Hudba a zvuk: Alexandre Talhinhas
Video: Bruno Canas, Tiago Rodrigues
Spolupráce: João Adelino Faria
Anglický překlad: Joana Frazão
Produkce: Magda Bizarro, Rita Mendes

Vstupenky na toto představení lze zakoupit ve zvýhodněném balíčku s až 50% slevou, více info zde

Co vidíme v televizních zprávách v hlavním vysílacím čase? Nabídnutou skutečnost. Jakási obchodní společnost na výrobu zpráv se rozhodla, co se v horizontu jednoho dne stalo důležitého. Zprávy tvrdí, že toto je realita, jejíž jsme součástí. Realita, v níž – technicky vzato – si našich každodenních úvah ani skutků nikdo nevšimne.

Tiago Rodrigues předvedl první verzi této inscenace jako sólový projekt v roce 2009 v divadle Teatro Maria Matos pod názvem Outro dia (Jiný den). Do textu televizních zpráv nahrál svůj vlastní hlas a vlastní slova, aby vyprávěl historii jiného dne. Odsud se vyvinul další příběh inscenace.

Na počátku inscenace If a Window Would Open stojí nápad nahradit veřejný diskurs diskursem osobním. Je to zkoumání alternativních způsobů, jak mluvit o věcech, které tvoří „zprávy“. Je to zrod jiné novinařiny, v lidském měřítku jeviště, kde oční kontakt mezi dvěma herci může mít stejnou důležitost jako globální oteplování.

Přibližná délka představení:
75 minut, bez přestávky.

V angličtině s českými titulky

Po představení 3. 10. proběhne ve foyer Nové scény debata s tvůrci.

Základní ambicí portugalského herce Tiaga Rodriguese bylo hrát s lidmi, kteří se na inscenacích chtěli aktivně podílet. Jeho setkání s divadelní skupinou STAN v roce 1997 definitivně stvrdilo jeho směřování k tvorbě v kolektivu bez pevné hierarchické struktury. Tato svoboda v tvorbě i rozhodování zásadně ovlivnila jeho další umělecké směřování. Kromě toho, že inicioval vznik řady projektů, psal scénáře, články, básně, předmluvy atd. V roce 2003 spolu Magdou Bizarro založili skupinu Mundo Perfeito (Dokonalý svět), která neměla žádné stabilní sídlo: působili v řadě národních i mezinárodních institucích. Ve Francii uvedl s velkým úspěchem portugalskou verzi Shakespearovy hry Antonius a Kleopatra (festival v Avignonu, 2015). Úspěch jeho inscenací By Heart a Bovary (obě 2013) mu přinesl dvouměsíční residenci v divadle Théâtre de la Bastille (2016). Roku 2014 se stal uměleckým šéfem Teatro Nacional Dona Maria II v Lisabonu, nicméně svůj umělecký jazyk, postavený na záměrně omezených vyjadřovacích prostředcích, si stále uchovává.


Premiéra 2. června 2010

Produkce Teatro Nacional D. Maria II. na základě původní inscenace divadelní skupiny Mundo Perfeito

Koprodukce Alkantara Festival a Teatro Nacional D. Maria II

Finančně podpořili:
Governo de Portugal | DGArtes

Podpořili: Direcção de Informação da RTP

Poděkování: João Adelino Faria, José Alberto Carvalho, Marina Ramos, Luís Marinho, Fátima Fernandes, Luís Filipe Silveira, Iolanda Laranjeiro, Patrícia Azevedo, Catarina Dantas, Thiare Maia, Michel Blois, Flávia Gusmão, Nuno Gil, Judith Davis, Gilles Pollet, Mantovani, Lusíadas Hospital, Vítor Moura Gonçalves, Arlete Rodrigues, Ana Maria Bizarro a všichni, kteří se podíleli na videu

Umělecký ředitel Teatro Nacional D. Maria II Tiago Rodrigues získal Evropskou divadelní cenu Theatrical Realities.

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.