MENU

Nová scéna

MTF Zlatá Praha – Rusalka: televizní zpracování opery v režii P. Weigla


Zdarma

Informace

Vstup zdarma. Nutná rezervace místa na emailu infogoldenprague@ceskatelevize.cz nebo na telefonu 730 800 127

Český filmový, televizní a divadelní režisér Petr Weigl je znám především jako tvůrce nekon-venčních hudebně dramatických děl s osobitou mírou stylizace - Radúz a Mahulena, Lady Macbeth Mcenského újezdu a další.
Jeho hlavním úsilím ve filmové operní tvorbě bylo zapůsobit přesvědčivě na diváka drama-tickým dějem. Při obsazování svých operních snímků proto vesměs dával přednost hercům před operními pěvci. Je to případ i jeho dnes už legendární Rusalky (1977), kdy zvolil pro jímavý hlas G. Beňačkové podobu M. Vašáryové, jež skvěle vystihla bytost zrazenou lidskou nestálostí, pomíjivou vášní a přetvářkou.

Rusalka patří k nejznámějším dílům Antonína Dvořáka. Komponoval ji jako svou devátou, předposlední operu. Jako libretistu zvolil mladého literáta Jaroslava Kvapila, který získal inspiraci při svém pobytu v Dánsku. Předlohou mu byla Andersenova pohádka o Malé mořské víle. Poetický text však čerpá i z dalších zdrojů, např. z dramatu G. Hauptmanna Potopený zvon
a z fantaskního světa Erbenových balad.
Světová premiéra Rusalky se uskutečnila
31. března 1901 v pražském Národním divadle pod taktovkou K. Kovařovice a s R. Maturovou
v titulní roli. Není bez zajímavosti, že sopra-nistka G. Beňačková tuto roli zpívala jako historicky první na scéně Metropolitní opery
v New Yorku.
Tento večer je koncipován jako pocta Petru Weiglovi, který nás nedávno navždy opustil.

Hosté: M. Vašáryová, G. Beňačková, Dagmar Havlová a další.
Moderuje: Jiří Vejvoda

Volný vstup. Je nutná rezervace na emailu: infogoldenprague@ceskatelevize.cz nebo na čísle +420 730 800 127 a vyčkat na potvrzovací email.

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Obsazení bude oznámeno.

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.